Անն Իդալգո․ Փարիզում կբացվի Թումո դպրոց
Այսօր Ֆրանսիայի քաղաքապետարանում Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն հանդիպեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որից հետո տեղի ունեցավ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում։ Անն Իդալգոն ողջունեց ՀՀ նախագահին ու հյուրերին, նշելով, որ այս հանդիպումները նոր ուժ են հաղորդում հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին։
Ինչպես հայտնեց panorama.am-ի թղթակիցը Փարիզից, Անն Իդալգոն խոսեց տարվա ընթացքում հայ-ֆրանսիական կարևոր միջոցառւմների մասին՝ առանձնացնելով հատկապես սեպտեմբերին Փարիզում հայկական դպրոցի բացումը, որը կլինի «Փարիզի Թումո» կենտրոն։
Իդալգոն նընդգծեց, որ 2016թ․-ին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ  ուղղակի տպավորված է  եղել  նորարար կենտրոնով։
«Երևանում ստեղծվել է մի այնպիսի կենտրոն, որ մենք ցանկացանք կրկնօրինակել»,-ասաց Անն Իդալգոն՝ նշելով, որ այն ոչ միայն դպրոց է լինելու, այլ նաև հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների խորհրդանիշ։
Փարիզի քաղաքապետը նաև նշեց, որ հայ համայնքի հետ աշխատում են հայկական մշակույթի տան ստեղծման ուղղությամբ։
Անն Իդալգոն նաև առանձնացրեց հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովն ու Էրեբունի Երևանի 2800 ամյակը՝ խոստանալով ներկա լինել այս միջոցառումներից մեկին։

Tumo school to open in Paris – mayor
Mayor of Paris Anne Hidalgo met today with President of Armenia Serzh Sargsyan in the Paris City Hall, which was followed by a meeting with the representative of the Frnech-Armenian community. The French official welcomed the Armenian president and the guests, noting such meetings give a new impetus to the Armenian-French relations.
As the correspondent of Panorama.am reported from Paris, Anne Hidalgo touched upon the important events on the Armenian-French agenda throughout 2018, particularly highlighting the opening of an Armenian school in Paris, which will be the Tumo Center of Paris.
Hidalgo noted that she visited Yerevan in 2016 and was impressed by the Tumo Center for Creative Technologies.
“A center has been established in Yerevan which we want to duplicate,” the mayor said, adding the center will not be merely a school, but will stand as a symbol of the Armenian-French friendship.
Anne Hidalgo also noted a cooperation is underway with the Armenian community to establish the house of Armenian culture.
She also pointed out the XVII Summit of La Francophonie and the 2800th anniversary of Erebuni-Yerevan, promising to attend one of these events.