Կարեն Կարապետյան. Ուզում ենք, որ Վրաստանի միջով տարանցիկ ճանապարհը լինի կայուն
«Մենք ցանկանում ենք, որ Վրաստանի միջով անցնող ճանապարհն ու տարանցիկ փոխադրումը լինեն կայուն, քանի որ դրանից մեծապես կախված է մեր տնտեսությունը»,-Վրաստանի «Առաջին ալիք»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Դավոսում գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Լրատվամիջոցը հետաքրքրվել է, ինչքանո՞վ է իրատեսական այն, որ Ռուսաստանը կարող է բեռներ ուղարկել Հայաստան Ցխինվալիի շրջանով:
«Իսկապես,  մենք մեր հարևաններին ու ընկերներին խնդրում ենք դիտարկել այն հնարավորությունները, որպեսզի բեռների մատակարարումը չընդհատվի ոչ եղանակային պայմանների, ոչ էլ այլ պատճառներով: Օրինակ, 2016-ի դեկտեմբերին մենք մոտ կես ամիս չէինք կարողանում բեռներ ստանալ»,-ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով, դրանից ելնելով նման խնդրով են դիմել, որպեսզի ստիպված չլինեն արտաքին աշխարհի հետ կապող այլընտրանքային ուղիներ փնտրել:
«Դա ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի հետաքրքրությունների շրջանակում է»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер Армении К. Карапетян: Мы хотим, чтобы дорога и транзит через Грузию были стабильными
Мы хотим, чтобы дорога и транзит через Грузию были стабильными, так как от этого во многом зависит наша экономика, заявил находящийся в Давосе премьер-министр Армении Карен Карапетян. Об этом сообщает 1tv.ge.
Первый канал поинтересовался, насколько реально, чтобы Россия оправляла грузы в Армению через Цхинвальский регион.
«Естественно, мы просим наших соседей и друзей рассмотреть возможность, чтобы в поставке грузов не было перебоев – ни из-за погоды, ни по другим причинам. Например, в декабре 2016 года, полмесяца мы не могли принять грузы. Исходя из этого, была такая просьба, чтобы нам не пришлось искать других альтернатив для связи с внешним миром. Это как в интересах Армении, так и Грузии», – отметил Карен Карапетян.
Отмечается также, что Карен Карапетян не пожелал говорить о возможности провоза грузов непосредственно через Цхинвальский регион.