Հայաստանը հետաքրքրված է ՏՏ ոլորտում Էստոնիայի փորձով. Կարեն Կարապետյան
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը Դավոսում հանդիպմանը անդրադարձել են ժամանակակից աշխարհում տնտեսությունների զարգացման միտումներին՝ այս համատեքստում կարևորելով էլեկտրոնային կառավարման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների դերն ու թվայնացման ուղղությամբ աշխատանքները:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Էստոնիայի վարչապետը ներկայացրել է իր երկրի հարուստ փորձն այդ բնագավառում՝ նշելով, որ Էստոնիան բավականին երկար ճանապարհ է անցել այս ուղղությամբ, և իրենք ուրախ կլինեն կիսվել այդ փորձով:
«Մենք նախատեսում ենք բավականին մեծ ծրագրեր իրականացնել այս ոլորտում, հետաքրքրված ենք ձեր փորձով և խորապես շահագրգռված ենք այստեղ համագործակցության ընդլայնման և լավագույն փորձի փոխանակման հարցում», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Յուրի Ռատասին՝ Էստոնիայի կողմից Հայաստանին սատարելու համար:
Կարեն Կարապետյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության զարգացման միտումներն ու ընթացիկ մակրոտնտեսական ցուցանիշները՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը վճռական է շարունակելու մեկնարկած բարեփոխումները մի շարք ոլորտներում, իսկ ստեղծված գործարար և ներդրումային միջավայրը հետաքրքիր կարող է լինել նաև էստոնացի գործարարների համար:

Карен Карапетян обсудил с премьером Эстонии отношения Армении с ЕС
В рамках продолжающегося в Давосе Всемирного экономического форума премьер-министр Армении Карен Карапетян встретился с премьер-министром Эстонии Юри Ратасом. Подробности представляет пресс-служба армянского правительства.
Премьер-министры коснулись тенденций экономического развития в современном мире, в этом контексте отметив важность роли электронного управления, информационных технологий и работ в направлении оцифровки.
Юри Ратас представил богатый опыт Эстонии в этой сфере, при этом отметив, что они прошли достаточно долгий путь в данном направлении и были бы рады поделиться своим опытом.
«Мы планируем реализовать достаточно крупные программы в данной сфере, заинтересованы вашим опытом. Здесь мы также глубоко заинтересованы в расширении сотрудничества и обмене передовым опытом», – сказал в свою очередь премьер Армении.
Собеседники также коснулись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС. В данном контексте Карен Карапетян поблагодарил Ратаса за поддержку эстонской стороной Армении.
Карен Карапетян представил также тенденции развития экономики Армении и текущие макроэкономические показатели, подчеркнув, что правительство Армении настроено решительно в продолжении начатых реформ, а созданная деловая и инвестиционная среда может представлять интерес и для эстонских предпринимателей.