Արփինե Հովհաննիսյան. ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանը ստացավ արժանի հակահարված
-Տիկին Հովհաննիսյան, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում նախօրեին ելույթ ունեցավ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Ո՞րն էր նախագահի ելույթում այն կաևոր ուղերձը՝ ուղղված Եվրոպային։
- ԵԽԽՎ-ում  ՀՀ նախագահի ելույթում կառանձնացնեի Հայաստան-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ նախագահի հնչեցրած տեսակետները։ Հատկապես այս հարթակում այն հնչեցնելը խոսում է այն մասին, որ այո՛, Հայաստանը հաջողել է իր արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացման հարցում, կարողացել է ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացների միջև գտնել այն ոսկե միջինը, որը թույլ է տալիս Հայաստանին համագործակցել ինչպես Եվրասիական տնտեսական միության, այնպես էլ Եվրոպական միության հետ։ Սա կարևոր էր, քանի որ հենց այս կառույցում, երբ 5 տարի առաջ՝ 2013թ․-ի հոկտեմբերի 2-ին, նախագահը ելույթ էր ունենում, ընդամենը 1 ամիս առաջ էինք անդամակցել  Մաքսային  միությանը և այստեղ հարցադրումներ էին հնչում, որտեղ կասկած էր հայտնվում Հայաստանի՝  եվրոպական ուղղուց   շեղվելու վերաբերյալ։ 5 տարի անց արդեն տեսանք, որ Հայաստանը ոչ թե շեղվում է, այլ հակառակը, աշխարհին ցույց է տալիս օրինակ, որ կարելի է գործընկերների հետ ազնիվ լինելու միջոցով հասնել հաջողության ու պահպանել հավասարակշռող հարաբերություններ։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի պատվիրակ Սամադ Սեիդովի հարցը ՀՀ նախագահին։
-Ես և՛ զարմացած եմ, և՛ զարմացած չեմ Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարի բարձրացրած հարցից,  ամեն դեպքում ԵԽԽՎ-ում տարիների փորձ ունեցող խորհրդարանականը պետք է հասկանար, որ այդ տոնայնությամբ կամ առհասարակ նման հարձակողական ոճով հարցադրումներ ուղղելը դեռևս ոչինչ չի նշանակում։ Իսկ եթե այն ներքին լսարանի համար էր, ապա Սամադ Սեիդովն իրենց ներքին լսարանում ևս պարտվեց: Բացի այն, որ ներկայացրեց խեղաթյուրված ճշմարտություն, ստացավ արժանի հակահարված
-Եվրոպայի խորհրդում կայացած հանդիպումներում, նաև ԵԽԽՎ-ում նախագահ Սարգսյանը մի քանի անգամ նշեց, որ ԵԽ-ն ու ԵԽԽՎ-ն այն կառույցը չեն, որ կարող են զբաղվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմամբ՝ ընդգծելով, որ այն պետք է զբաղվի մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ Եվրոպայի ողջ տարածքում, ընդգրկելով նաև Ղարաբաղը, որը միակողմանիորեն միացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային։ Ի՞նչ եք կարծում, հնարավոր է, որ ԵԽ-ն ինչ որ կերպ աջակցի, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն Արցախում ևս ընդգրկվի Կոնվենցիայի ներքո, ու ինչպե՞ս կընկալի այս ուղերձը ԵԽ-ն։
-ԵԽ-ն այն կընկալի այնպես, ինչպես ասվեց, միանգամայն ազնիվ ու ուղիղ կերպով։ Այո՛, բազմաթիվ անգամներ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը ևս ասել է, որ Եվրոպայի  տարածքում չպետք է լինեն գորշ գոտիներ և Հանրապետոթւյան նախագահն ասում էր ոչ այլ ինչ, քան գլխավոր քարտուղարի ասածը։ Ազդակն այն է, որ մարդու իրավունքների խնդիրը բացարձակապես կապ չունի հակամարտության, դրա տևականության հետ։ Արցախի ժողովուրդը, Արցախում ծնված երեխան որևէ  բանով չի տարբերվում Փարիզում, Ստոկհոլմում ծնված երեխայից։ Կարծում եմ, Եվրոպան շատ լավ հասկանում է այն ազդակը, որ նախագահն ուղղեց։ Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի ռեժիմը պետք է տարածվի Արցախում ու լիահույս եմ, որ ԵԽԽՎ-ն, իր վրայից կամաց-կամաց թոթափելով կոռուպցիայի արդյունքում ու հետևանքով վերցած բեռը , արդեն  կսկսի բաց աչքերով նայել իրականությանը, և որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է լինի գերակա  ուղղություն գոնե այս կառույցի համար, որի հիմնասյուներից մեկն է այն։
-ԵԽԽՎ-ում ստեղծվել է Կանոնադրական մարմինների հարմոնիզացիայի ժամանակավոր հանձնաժողով, որի հիմնական խնդիրն է ապահովել Ռուսաստանի Դաշնության պատվիրակների իրավունքների վերականգնումն ու նրանց ԵԽԽՎ վերադարձնելը։ Ինչպե՞ս են ընթանում աշխատանքներն ու ինչպիսին են միտումները։
- Հունվարի 23-ին ես մասնակցեցի այդ հանձնաժողովի առաջին նիստին, որի ղեկավարը ԵԽԽՎ նախագահ Միքելե Նիկոլետին է, իսկ փոխնախագահը արդեն նախկին նախագահ Ստելլա Կիրիակիդեսը։ Սկզբունքորեն  տարբեր պատվիրակություններ տեսակետ էին արտահայտում, որ իրականում անհրաժեշտություն կա՞ սկսել երկխոսության գործընթաց։ Պետք է փաստել, որ այդ Ad-hoc հանձնաժողովի լիազորությունների մեջ չի մտնում  որոշում կայացնելը։ Սա հստակ  ամրագրված է։ Դժվար է դատել, թե ինչպիսին կլինեն արդյունքներն առաջին հանդիպումից հետո: Այդ ժամանակ ներկայացվեցին մի քանի ծայրահեղ տեսակետներ` առավելապես զգուշորեն , սակայն երկխոսության կողմնակիցների թիվն էր գերակշռում: Սակայն բոլոր դեպքերում, այս պահին կարծիք չեմ հայտնի:

А. Ованнисян: Даже если в ПАСЕ Самед Сеидов задал вопрос президенту Армении напоказ обществу Азербайджана, все равно потерпел фиаско
Корреспондент Panorama.am провел интервью с руководителем делегации Армении в ПАСЕ, вице-спикером Национального Собрания Армении Арпине Ованнисян касательно развитий на зимней сессии Парламентской Ассамблеи Советы Европы.
– Накануне президент Армении Серж Саргсян выступил с речью на зимней сессии ПАСЕ. В чем заключался основной месседж главы армянского государства, адресованный Европе?
– Стоит отметить позицию и взгляды президента С. Саргсяна относительно нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза. Озвучивание данного вопроса, особенно с такой платформы, как ПАСЕ, говорит о том, что да – Армении удалось провести диверсифицированную внешнюю политику, РА смогла найти ту золотую середину между различными интеграционными процессами, что позволяет Армении сотрудничать как с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), так и с Евросоюзом (ЕС). Это было весьма важно, поскольку ровно 5 лет назад – 2 октября 2013 года – именно с этой трибуны выступил Серж Саргсян, и это случилось сразу через месяц после вступления РА в ЕАЭС, посему у представителей ПАСЕ появились сомнения, будто Армения склоняется с европейского пути.
Уже через 5 лет мы увидели, что Армения не склоняется, а наоборот – демонстрирует миру пример того, что посредством честности возможно достичь успеха и сохранить сбалансированные отношения.
– Как бы вы прокомментировали вопрос руководителя азербайджанской делегации в ПАСЕ Самеда Сеидова, адресованный президенту Армении о событиях в Ходжалу?
– Я одновременно и удивлена, и не удивлена вопросом Самеда Сеидова. В любом случае опытный парламентарий ПАСЕ должен был понимать, что заданный в таком тоне вопрос или попросту столь агрессивный вопрос вовсе ничего не означает. А если вопрос был озвучен для внутренней аудитории Азербайджана, то С. Сеидов и в этом потерпел неудачу. Кроме того, что он представил искаженные факты, он ко всему прочему получил достойный ответный удар.
– В ходе встреч в Совете Европы, а также в ПАСЕ президент С. Саргсян несколько раз отметил, что СЕ и Ассамблея не являются теми структурами, которые могут заниматься решением карабахского конфликта, подчеркнув также, что данные структуры должны заниматься защитой прав человека на всей территории Европы, включая НКР, который в одностороннем порядке присоединился к Европейской конвенции по правам человека. Как вы считаете, возможно ли, чтобы СЕ каким-либо образом оказал поддержку, чтобы вопрос защиты прав человека в Арцахе также был включен в Конвенцию, и как будет воспринят данный посыл Советом Европы?
– Совет Европы воспримет это так, как будет сказано – довольно честным и прямым образом. Да, генеральный секретарь СЕ многократно заявлял, что на территории Европы не должно быть серых зон и президент Армении всего лишь повторил слова генсека СЕ.
Дело в том, что проблема прав человека абсолютно не связана с каким-либо конфликтом и его продолжительностью. Народ Арцаха, рожденные в НКР дети ничем не отличаются от рожденных, к примеру, в Париже, Стокгольме и т.п. Считаю, что Европа прекрасно понимает озвученный президентом Армении месседж. Действие Конвенции по правам человека должно распространяться и на Арцах, я полна надежд, что ПАСЕ начнет прямо смотреть на реальность и на то, что защита прав человека должна стать приоритетным направлением хотя бы для этой структуры, что и является одним из столпов Ассамблеи.
– В ПАСЕ был создан временный специальный комитет по гармонизации органов Совета Европы, основной задачей которого стало обсуждение вопроса возвращения России в ПАСЕ. Расскажите о ходе работы данной комиссии и каковы основные тенденции?
– 23 января я приняла участие в первом заседании данного комитета во главе с новоизбранным председателем ПАСЕ Микеле Николетти и его заместителем – бывшим председателем ПАСЕ Стеллой Кириакидес. Изначально представители различных делегаций выражали мнения относительно того, есть ли на самом деле необходимость начать диалог. Нужно отметить, что в полномочия данного комитета не входит принятие решений. Это четко установлено. Трудно судить и говорить о результатах обсуждений сразу после первой встречи. В ходе обсуждения были представлены сразу несколько крайне резких взглядов и мнений. Однако в любом случае, сейчас не смогу выразить мнения по данному вопросу. Вторая встреча состоится в марте с.г., а следующая – в апреле.