Հայաստանում շրջանառվող սերմերը 2-3 տարի փորձարկվում են. Փոխնախարար
«Մեզ համար միևնո՞ւյն է՝ ինչ սերմ կբերեն, կցանեն, սերմերի որակի ու տեսակի առումով գոնե ինձ համար խնդիրներ են առաջանում»,-արձագանքելով գյուղատնտեսության փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանի ելույթին՝ հարցրեց Հանրապետական խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանը:
Փոխնախարարը բացատրեց, որ ասել է՝ շուկան ազատականացված է, բայց դա չի նշանակում, որ օրենսդրական կարգավորումներ չկան:
«Հակառակ, մենք ունենք օրենք բույսերի մասին, որով կարգավորվում են գոյություն ունեցող բույսերի գրանցման, սերմերի արտադրության, վերարտադրության, փոխադրումների, պահպանման, իրացման ու օգտագործման հետ կապված իրավահարաբերությունները»,-մանրամասնեց ԳՆ ներկայացուցիչը, ավելացնելով, որ այդ օրենքը չի տարածվում գենային ինժիներիայով ստեղծված և ԳՁՕ համարվող սորտերի գրանցման, արտադրության, հավաստագրման վրա:
Նա կարևորեց, որ ՀՀ սերմերի գործակալություն ՊՈԱԿ-ում, Հայաստանում շրջանառվող սերմերը 2-3 տարի փորձարկվել են, ուսումնասիրվել են դրանց արդյունավետությունը:
«ԳՁՕ-ները, պարոն Հարությունյան, այս պահին գիտության զարգացման, նվաճման ճյուղերից մեկը կարելի է համարել»,-ասաց փոխնախարարը:
Նա բերեց 2012-ի ուսումնասիրության արդյունքներ, ասաց, որ իր ձեռքի տակ ունեցած վերջին տվյալները դրանք են. «Աշխարհի 29 երկրում ԳՁՕ սերմերով մշակում են շուրջ 170 մլն հա տարածք, որից ԱՄՆ-ում՝ 69 մլն հա: Դա կազմում է մշակովի հողատարածքների 10 տոկոսը: Հայաստանում մենք ունենք հողային սահմանափակ ռեսուրս, մեր հիմնական նպատակն է Հայաստանում զարկ տալ օրգանիկ գյուղատնտեսությանը, որպեսի աշխարհում ունենանք մեր բարձրորակ, համով, հոտով մթերքը: Իսկ դա նշանակում է, որ մենք պետք է ուսումնասիրենք մեր խնդիրները, ռիսկերը, լուծենք ու գնանք այդ ճանապարհով»:
Հիշեցնենք, որ այս պահին ԱԺ-ում ընթանում են լսումներ «Գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմներ՝ այլընտրանք թե պարտադրանք» թեմայով:
Հայաստանում խնդրի մասին առավել շատ ու ակտիվ սկսեցին խոսել ու քայլեր ձեռնարկել աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ, ամերիկաբնակ Սերժ Թանկյանի՝ Հայաստանին ուղղված կոչից հետո, նա խնդրում էր հեռու մնալ ամերիկյան «Մոնսանտո» ընկերությունից:
«Կան ապացույցներ, որ այդ ընկերության թունաքիմիկատները թունավորել են շրջակա միջավայրը՝ նպաստելով մեղուների ոչնչացմանը: Նրանց պատրաստած գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքները գուժում են օրգանիկ սննդի վերջի մասին: Դրանք վտանգավոր են ու ահավոր հոտ ունեն»,-հայտարարել էր Թանկյանը:

Замглавы Минсельхоза: Используемые в Армении семена проходят предварительную экспертизу в течение 2-3 лет
Сегодня Постоянной комиссией Национального Собрания Армении по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы организованы парламентские слушания, посвященные теме генетически модифицированных организмов (ГМО).
После выступления заместителя министра сельского хозяйства Армении Ашота Арутюняна к нему с вопросом обратился депутат Национального Собрания от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Хосров Арутюнян.
«Нам разве всё равно, какие семена будут поставляться и использоваться? В плане качества и вида семян лично у меня возникают вопросы» – обратился парламентарий к замминистра.
Напомним, ранее замминистра А. Арутюнян заявил: «Вторжение ГМО на армянский рынок произошло еще в 1990-х годах – в период предоставления продуктов питания в качестве гуманитарной помощи. В то же время сегодня в мире насчитывается сотни видов, содержащих ГМО культур – соя, пшеница, кукуруза, помидоры и другие культуры. Содержащие ГМО культуры производятся в таких странах, как Китай, Мексика, Испания, Франция, Португалия, страны Южной Америки, Япония, Индия и ряд других стран – начиная с 2012 года». Замминистра пояснил также, что рынок либерализован, однако это не означает, что не существует законодательных регулировок.
«Наоборот, в Армении действует закон о растениях, которым регулируются правовые отношения по части их регистрации, производства семян, воспроизводства, перевозки, хранения, реализации и использования», – пояснил он. А. Арутюнян, добавив, что данный закон не распространяется на регистрацию, производство и сертификацию сортов, содержащих генетически модифицированные организмы (ГМО).
Он подчеркнул важность, что семена, используемые в Армении, проходят предварительную экспертизу в ГНКО «Агентство семян» в течение 2-3 лет, там же анализируется их продуктивность, только после этого семена допускаются для широкого применения.
«ГМО, г-н Арутюнян, можно рассматривать в качестве одной из развитых отраслей, достижений науки», – отметил замминистра.
Он привел в пример результаты исследований 2012 года, отметив, что это последние имеющиеся у него данные: «Площадь посевов генно-модифицированных культур составила 170 миллионов гектаров в 29 странах мира, из которых 69 млн га – в США. Это составляет порядка 10% от всех посевных площадей. У нас в Армении ограниченные земельные ресурсы, и наша цель – стимулировать органическое сельское хозяйство в нашей стране. Вот почему мы хотим быть конкурентоспособными на мировом рынке. Но для того, чтобы перейти к органическому сельскому хозяйству, мы должны взвесить все плюсы и минусы».