Դավոսում հայ-ռուսական օրակարգի մի շարք հարցեր են քննարկել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և ՌԴ փոխվարչապետ Արկադի Դվորկովիչը։
Անդրադառնալով նախորդ տարի երկկողմ առևտրատնտեսական ցուցանիշներին՝ Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ աճ է գրանցվել ինչպես առևտրաշրջանառության, այնպես էլ ներմուծման և արտահանման ցուցանիշներում:
«Այս թվերը վկայում են, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք», - ասել է ՀՀ վարչապետը:
Կառավարության հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ զրուցակիցները քննարկել են ԵԱՏՄ-ի շրջանակում համագործակցության հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հայ-իրանական սահմանին բացված Ազատ տնտեսական գոտուն և այնտեղ ռուսական բիզնեսի և կապիտալի ակտիվ ներգրավման հնարավորություններին:
Կարեն Կարապետյանը և Արկադի Դվորկովիչը խոսել են նաև գյուղատնտեսության ոլորտում փոխգործակցության մասին: ՀՀ վարչապետը, մասնավորապես, ներկայացրել է անասնաբուծության բնագավառում Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը՝ նշելով, որ այն կարող է հետաքրքիր լինել ռուս գործընկերների համար:
Վարչապետը նաև մի շարք այլ բնագավառներ է մատնանշել, որտեղ Հայաստանը պատրաստ է նախագծեր իրականացնել պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության սկզբունքով:

PM Karapetyan meets with Russian deputy FM in Davos
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan on Friday met with Arkady Dvorkovich, Deputy Prime Minister of Russia, in Davos to discuss a range of issues of the Armenian-Russian agenda, the government’s press office reported.
Touching upon the trade-economic figures of the past year, Karen Karapetyan highlighted the growth recorded in the trade turnover, exports and imports between Armenia and Russia.
“These figures come to show we are on the right track,” he said.
The officials also discussed issues related to the cooperation within the Eurasian Economic Union (EAEU). They referred to the Meghri Free Economic Zone launched on the Armenian-Iranian border and the possibilities to actively attract the Russian businesses and capital there.
Karen Karapetyan and Arkady Dvorkovich also discussed the mutual cooperation in the agricultural sphere. The top Armenian official briefed Mr Dvorkovich on the ongoing programs in the animal husbandry sector in Armenia, noting it can interest the Russian partners.
The prime minister also pointed out a number of spheres where Armenia is ready to implement programs by public-private sector partnership.