Կոնցերտ Գինեսի համար
Երիտասարդ կոմպոզիտոր Արեգ Պանյանի մասին Panorama.am-ը պատահաբար չէ, որ իմացել է: Նրա անունը այժմ կապվում է, ինչպես ստեղծագործողն է ասում՝ «աննախադեպ կրկնակի կոնցերտի» հետ: Ինչու աննախադեպ, ինչ նպատակով, ինչպես ծնվեց այս կոնցերտը՝ ցրույց կոմպոզիտորի հետ:
- Արեգ, մի փոքր կներկայացնե՞ք՝ ինչո՞վ է յուրահատուկ այդ կոնցերտը, որի վրա աշխատում եք:
- Դա կրկնակի կոնցերտ է՝ սոպրանոյի, թավջութակի և սիմֆոնիկ նվագախմբի համար: Դրանում մենակատար գործիքներն են թավջութակն ու ձայնը՝ սոպրանոն: Շատ հետաքրքիր համադրություն է, որը հիմնականում չի օգտագործվում, որովհետև սոպրանոյի հետ հնչելիս թավջութակն արդեն լսվելու խնդիր ունի: Դա հենց առաջին բարդ համադրությունն է: Այս ամենի հետ մեկտեղ՝ սիմֆոնիկ շատ մեծ նվագախումբ եմ վերցրել, այն է՝ սիմֆոնիկ նվագախումբ՝ մեծ կազմով (լինելու է թավջութակների կրկնակի ուժեղացված կազմ), ջազ-նվագախումբ, դա ենթադրում է սաքսոֆոններ, որոնք սիմֆոնիկում չկան, հարվածային գործիքներ, դրա հետ միասին մեծ երգչախումբ է ավելանում՝ թե մեծերի, թե փոքրերի, գումարվում են տարբեր ազգերի ժողգործիքներ: Իհարկե, անվերջ չէ նրանց քանակը՝ մի քանի գործիք են, իսկ մեր գործիքներից էլ կա դուդուկը: Չեմ կարող ասել՝ ժողգործիքները դասական ստեղծագործություններում բացառված են, սակայն հիմնականում կոմպոզիտորները չեն օգտագործում դրանք: Կոնցերտում կհնչեն երգեհոն, տարբեր տեսակի ստեղնաշարային գործիքներ՝ դաշնամուր, չելեստա, ռոք-հարվածային կազմի գործիքներ (Drum Set), ակուստիկ կիթառ, բաս-կիթառ, սոլո-կիթառ, սաքսոֆոնի տեսակներ՝ ալտ, սոպրանո, տենոր, բարիտոն, շեփոր, տրոմբոն, ֆլյուգելհորն և այլն՝  գործիքատեսակների մեծ և յուրօրինակ կազմ: Ժողգործիքներից մի քանիսը կան, որ Հայաստանում չունենք, ինչպես, օրինակ՝ դարբուկան, տոմբրան, ուստի այս ստեղծագործությունը բեմադրելիս արտերկրից հյուրեր պիտի հրավիրվեն, բայց մնացած բոլոր գործիքները հնարավոր է գտնել:
- Որքան հասկացա՝ բացի գործիքատեսակների թվից, այս կոնցերտը յուրահատուկ է նաև համադրումներո՞վ:
- Գիտեք, կոմպոզիտորները հիմնականում վերցնում են ստանդարտ նվագախումբ, ուղղակի, ասենք՝ 4 վալտորնայի փոխարեն՝ ութ կամ 16 վալտորնա են ընդգրկում: Գերմանացիներն, օրինակ, Գինեսի գրքի համար 7500 գործիք էին հավաքել, սակայն վերցրել էին, ասենք՝ 500 վալտորնա (ֆրանսիական եղջերափող), 400 շեփոր: Ու միևնույն է՝ բոլոր այդ նվագախմբերի նոտաները գրվում էին մինչև 36 տողի վրա, իսկ սա յուրօրինակ է նրանով, որ գործիքների տեսակների քանակով է ամենամեծը: Մինչև հիմա Մալերի 8-րդ սիմֆոնիան է ամենամեծը եղել: Հայազգի կոմպոզիտորներից  Աշոտ Բաբայանը, Մալերից ոգեշնչված, նվագախմբային մեծ կազմեր է օգտագործել, բայց իր ստեղծագործությունների մեջ էլ գործիքների տեսակը չի հասնում 75-ի, թեև՝ քանակով բացառապես մեծ կազմեր է գործածել: Ես իմ գործը նոտագրելու համար 75 և ավելի տող եմ «լրացնում»՝ ըստ գործիքների տեսակների: Այսինքն՝ այսօրվա դրությամբ տողերն այդքան են, գործը դեռ վերջնականապես պատրաստ չէ, հնարավոր է՝ վաղը-մյուս օրը մտքեր գան, և դառնա 85 տող, բայց տողերը հաստատ չեն պակասի:
- Արեգ, ո՞վ է կատարելու այս կոնցերտը, ի՞նչ նվագախումբ եք պատկերացնում: Հայաստանի պայմաններում կարո՞ղ եք համապատասխան դահլիճ գտնել:
- Հետաքրքիրն այն է, որ Հայաստանի պայմաններում հնարավոր կլինի գործը ներկայացնել, եթե մեր մի քանի նվագախումբ իրար հետ համագործակցեն: Դե, պարզ է, ոչ Ֆիլհարմոնիայում տեղ կանի այդ նվագախումբը, ոչ համալիրում, առնվազն՝ մարզադաշտում, ընդ որում՝ տարածքի կեսը երևի նվագախումբը կզբաղեցնի:
-Ինչպե՞ս ծնվեց միտքը՝ ստեղծել մի գործ, որում այսքան գործիքատեսակ ներառված կլինի:
- Իմ որոշ գործընկերների պես՝ ես էլ մանկուց երազել եմ գրել մի գործ, որում ներառված կլինեն աշխարհի բոլոր երաժշտական գործիքներն անխտիր: Դա անհնարին է և անիմաստ, քանի որ աշխարհում հազարավոր գործիքներ կան, սակայն ինքը որոշել է նման մի բան անել, ինչը և կյանքի է կոչում: Նույնիսկ եթե հասարակ սիմֆոնիկի հետ դուդուկ են օգտագործում, շատերն ասում են՝ չի կարելի, բայց ես դրան կողմ եմ եղել միշտ: Նույն Արա Գևորգյանն ապացուցել է, որ դա կարևոր չէ, կարևոր է՝ ինչ գործիքներ ես օգտագործում, ինչի հետ: Ամեն ինչն էլ լավ կարող է հնչել, վատ գործիք չկա, վատ համադրություն չկա, կա վատ գործիքավորող:
- Մեկ դիրիժորը կարո՞ղ է «ղեկավարել» այդ՝ աննախադեպ մեծ կազմ ունեցող նվագախումբը:
- Նման խնդիր իրոք կա. մեկ դիրիժորն ի վիճակի չի լինի այդ նվագախումբը ղեկավարել, ուստի պետք է առնվազն երեք դիրիժոր լինի, ովքեր իրար կտեսնեն մեծ էկրանի վրա:
- Քանի որ գործն, ինչպես երևում է, աննախադեպ է՝ թե գործիքատեսակներով, թե համադրումներով, մտադի՞ր եք դիմել՝ այն Գինեսի գրքում ներառելու համար:
- Այո, անշուշտ: Ես մտադիր եմ դիմել 2019-ին, երբ գործն ամբողջովին պատրաստ ու ավարտուն կլինի: Քանի որ գործը մասշտաբային է, հիմա աշխատանքներն ընթացքում են, նույնիսկ արդեն հավաքած մաս կա. քանի որ ես տանը լավ տեխնիկա ունեմ, այդ 9 րոպեն աուդիո տարբերակով հավաքել եմ: Կոնցերտի 9-րդ րոպեին կուլմինացիան է, որից հասկացվում է՝ բոլոր գործիքներն իրար հետ նվագում են: Գործը կավարտեմ 2019-ին, քանի որ նոտագրելն է դժվար: Սևագիր վիճակում այն կա, բայց նոտագրելը սարսափելի բարդ գործ է, ինձ մեկ տարի ժամանակ է պետք: Ես որոշել եմ՝ երկրորդ նման գործ չեմ գրի, հետո արդեն կգրեմ նվագախմբի սովորական կազմի համար:
- Այս ստեղծագործության բեմադրման համար մե՞ծ ֆինանսական միջոցներ են պետք:
- Ֆինանսական առումով այս ստեղծագործության բեմադրումը մեղմ ասած ծախսատար է: Անգամ սովորական օպերան երբ ուզում ես կատարել և լավ կատարել, մոտ 30 000 դոլար է անհրաժեշտ, իսկ նման ծավալի գործի համար արդեն անասելի մեծ գումարներ են անհրաժեշտ:
- Գործը Հայաստանու՞մ եք ներկայացնելու, թե՞ պատրաստ եք այն կատարել նաև Հայաստանից դուրս:
- Պարզ է՝ առաջարկս լինելու է Հայաստանի համար, ուզում եմ այստեղ կատարել: Շատ կոմպոզիտորներ հիմնականում այստեղ չեն ներկայացնում իրենց ստեղծագործությունները, միայն փառատոնից-փառատոն, տենդենց կա՝ գնա, հայտնի դարձիր, հետո արի, կկատարենք, դրա համար շատերը միանգամից գնում են արտասահման: Կարծում եմ՝ դա էլ է սխալ: Ես ուզում եմ առաջին անգամ իմ գործն այստեղ ներկայացնել:

Концерт для Книги рекордов Гиннеса. Интервью с молодым армянским композитором Арегом Паняном
Сайт Panorama.am представляет интервью с молодым композитором Арегом Паняном, имя которого связывается с, как говорит сам музыкант, «беспрецедентным двойным концертом».
– Чем уникален концерт, над которым вы работаете?
– Речь идет о двойном концерте для сопрано и виолончели с симфоническим оркестром. Очень интересное сочетание, которое, как правило, не используется, поскольку при звучании с сопрано возникает проблема с звучанием виолончели. Это первое сложное сочетание.
Вместе с этим, я взял большой оркестр – симфонический оркестр в большом составе (вдвойне усиленный состав виолончелей), джаз-оркестр, что предполагает наличие саксофонов, которых нет в симфоническом оркестре, ударные инструменты, к этому добавляются большой хор – взрослых и детей, народные инструменты разных стран. Их количество, конечно, не является неограниченным. Речь идет о нескольких инструментах. Из наших инструментов используется дудук. Не скажу, что народные музыкальные инструменты не используются в классических произведениях, однако в основном композиторы их не используют.
Будут использованы также орган, клавишные инструменты, ударные (Drum Set), акустическая гитара, бас-гитара, соло-гитара, виды саксофонов, словом большой и уникальный состав инструментов. Что касается народных инструментов, некоторых из них, как например, дарбука, домбра, в Армении нет. Для исполнения концерта в Армению будут приглашены музыканты из других стран.
– Помимо числа инструментов, этот концерт уникален и комбинациями?
– Знаете, композиторы в основном берут стандартный оркестр, например, вместо 4 валторн – 8 или 16.  Немцы, например, чтобы попасть в Книгу рекордов Гиннесса, собрали в одном месте 7500 инструментов, однако взяли, скажем, 500 валторн (от нем. Waldhorn – «лесной рог»), 400 труб. В нашем же случае уникальность в том, что у нас большая разновидность инструментов.
До этого самым масштабным в плане использования инструментальных сил произведением в мировом репертуаре  была Симфония № 8 австрийского композитора Густава Малера. Из армянских композиторов, воодушевившись примером Малера, в своих произведениях большое количество инструментов использовал Ашот Бабаян. Хотя и в его произведениях количество разных видов инструментов не достигало 75. Чтобы перевести свое произведение в ноты, я «заполняю» 75 и более строк – по видам инструментов. Пока произведение не завершено, возможно, количество строк даже увеличится, но не уменьшится точно.
– Кто исполнит это произведение? Какой оркестр вы представляете в этой роли? В Армении можно найти соответствующий зал?
– Примечательно то, что в Армении можно будет исполнить это произведение при сотрудничестве нескольких оркестров. Ну, понятно, что такой оркестр не поместиться ни в Филармонии, ни в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, максимум – на стадионе.
– Как родилась идея создания подобного произведения?
– Как и многие мои коллеги, я с детства мечтал написать произведение, предусмотренное для всех музыкальных инструментов в мире. Однако это невозможно и бессмысленно, поскольку в мире есть тысячи инструментов. Однако я решил сделать нечто подобное, что и претворяю в жизнь. Когда с симфоническим оркестром используется, например, дудук, многие указывают на недопустимость этого. Но я всегда был сторонником этого. Тот же Ара Геворкян доказал:  важно не это, а то, какие инструменты используются и как они сочетаются. Все инструменты могут звучать хорошо, плохих инструментов и сочетаний нет, есть плохой аранжировщик.
– А сможет ли управлять столь большим оркестром один дирижер?
– На самом деле такая проблема действительно существует. Один дирижер не в состоянии будет управлять данным оркестром, посему нужны, как минимум, 3 дирижера, которые будут видеть друг друга на большом мониторе.
– Поскольку речь идет о действительно беспрецедентном произведении, как в плане числа задействованных музыкальных инструментов, так и сочетаний, планируете ли вы подавать заявку на регистрацию в Книге рекордов Гиннесса?
– Да, безусловно. Я планирую подать заявку в 2019 году, когда работа будет полностью готова и завершена. В связи с тем, что концерт является довольно масштабным, уже начата и проводится работа, даже есть готовые отрывки... Отмечу, что на 9-й минуте концерта – кульминация, отсюда уже понятно: все музыкальные инструменты играют друг с другом.
Работу закончу лишь в 2019 году, поскольку довольно сложно делать нотирование. Произведение пока в черновом варианте, но переложение на ноты – ужасно сложная работа, мне потребуется год. Я уже решил – никогда не буду делать подобного во второй раз, буду писать для оркестров с обычным составом.
– Для претворения в жизнь данного проекта требуются большие финансовые средства?
– Что касается финансовой части, то постановка данного концерта, мягко говоря, затратное дело. Даже, когда речь идет о постановке обычной оперы, то для этого необходимо порядка 30000 долларов, а для постановки концерта подобного масштаба требуется несравнимо больше средств
– Концерт будет представлен лишь в Армении или есть планы исполнить его также за рубежом?
– Понятно, что премьера будет в Армении, хочу исполнить его здесь. Многие композиторы в основном не представляют свои работы здесь, это происходит лишь от фестиваля к фестивалю. Существует тенденция: исполняются произведения известных авторов. Поэтому многие предпочитают начать с представления произведений зарубежной публике. Считаю, это тоже неверно. Хочу, чтобы премьера состоялась именно в Армении.