Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգա լիբանանահայ սոպրանո Շողիկ Թորոսյանի հետ
Փետրվարի 7-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա լիբանանահայ սոպրանո Շողիկ Թորոսյանը։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի
հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Շողիկ Թորոսյանն իր ուրույն դերն ունի Լիբանանի մշակութային կյանքում։ Նա ելույթներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր բեմերում՝ համագործակցելով անվանի երաժիշտների ու կոլեկտիվների հետ։ Նա իր համերգային ծրագրերում, որպես կանոն, հնչեցնում է Կոմիտաս, հոգևոր երաժշտություն, հայ կոմպոզիտորների երգեր ու ռոմանսներ, ինչպես նաև՝ արիաներ հայկական և արևմտաեվրոպական օպերաներից:
Երգչուհին հանդես է գալիս Կիլիկիո Կաթողիկոսության «Շնորհալի» և Համազգայինի «Գուսան» երգչախումբերի կազմում՝ որպես գլխավոր մենակատար: Նա ելույթներ է ունեցել նաև Հայաստանում։ Երգչուհին ձայնագրել է երկու խտասալիկ՝ «Փունջ մե շարականներ» և «Մեղեդիներ, տաղեր և գանձեր» խորագրերով:
Շողիկ Թորոսյանը ծավալում է նաև մանկավարժական գործունեություն. դասավանդում է համազգայինի «Բարսեղ Կանաչյան» երաժշտանոցում և Հայ Ավետարանական կետրոնական բարձրագույն վարժարանում։
Փետրվարի 7-ին երևանյան համերգի ընթացքում հնչելու են Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Ֆրանց Շուբերտի, Ջակոմո Պուչինիի, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորների՝ Կոմիտասի, Բարսեղ Կանաչյանի, Տիգրան Չուխաջյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ստեփան Շաքարյանի, Էդգար Գյանջումյանի, Գևորգ Մանասյանի, Գաբրիել Երանյանի, Արտեմի Այվազյանի հանրահայտ երգեր և արիաներ։

The Armenian State Symphony Orchestra to perform with soprano Shoghig Torossian
The Armenian State Symphony Orchestra will perform with Lebanese-Armenian soprano Shoghig Torossian on February 7.
As the Orchestra reported in a release, Shoghig Torossian has her unique role in the Lebanese cultural life. She performed at different stages of the world, cooperating with famous musicians and collectives. Typically, she presents Komitas during her concerts, sacred music, songs and romances by Armenian composers, as well as arias from Armenian and Western-European operas.
She is the lead soloist of the "Snorhali" choir of the Armenian Catholicosate of the Great House of Cilicia and the "Gousan" choir of the Hamazkayin. She has also performed in Armenia, recorded two CDs.
Shoghig Torossian is also teaching in Beirut, at Barsegh Kanachyan Musical Academy of the Hamazkayin Cultural and Educational Association as well as Armenian Evangelical Central High School.
On February 7 the audience will enjoy famous compositions by Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Giacomo Puccini, as well as by Armenian composers, Komitas, Barsegh Kanachyan, Tigran Tchoukhajian, Alexander Arutyunyan, Arno Babajanyan, Stepan Shakaryan, Edgar Gyanjumyan, Gevorg Manasyan, Gabriel Eranyan, Artemi Ayvazyan.