Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգա լիբանանահայ սոպրանո Շողիկ Թորոսյանի հետ
Փետրվարի 7-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա լիբանանահայ սոպրանո Շողիկ Թորոսյանը։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի
հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Շողիկ Թորոսյանն իր ուրույն դերն ունի Լիբանանի մշակութային կյանքում։ Նա ելույթներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր բեմերում՝ համագործակցելով անվանի երաժիշտների ու կոլեկտիվների հետ։ Նա իր համերգային ծրագրերում, որպես կանոն, հնչեցնում է Կոմիտաս, հոգևոր երաժշտություն, հայ կոմպոզիտորների երգեր ու ռոմանսներ, ինչպես նաև՝ արիաներ հայկական և արևմտաեվրոպական օպերաներից:
Երգչուհին հանդես է գալիս Կիլիկիո Կաթողիկոսության «Շնորհալի» և Համազգայինի «Գուսան» երգչախումբերի կազմում՝ որպես գլխավոր մենակատար: Նա ելույթներ է ունեցել նաև Հայաստանում։ Երգչուհին ձայնագրել է երկու խտասալիկ՝ «Փունջ մե շարականներ» և «Մեղեդիներ, տաղեր և գանձեր» խորագրերով:
Շողիկ Թորոսյանը ծավալում է նաև մանկավարժական գործունեություն. դասավանդում է համազգայինի «Բարսեղ Կանաչյան» երաժշտանոցում և Հայ Ավետարանական կետրոնական բարձրագույն վարժարանում։
Փետրվարի 7-ին երևանյան համերգի ընթացքում հնչելու են Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի, Ֆրանց Շուբերտի, Ջակոմո Պուչինիի, ինչպես նաև հայ կոմպոզիտորների՝ Կոմիտասի, Բարսեղ Կանաչյանի, Տիգրան Չուխաջյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ստեփան Շաքարյանի, Էդգար Գյանջումյանի, Գևորգ Մանասյանի, Գաբրիել Երանյանի, Արտեմի Այվազյանի հանրահայտ երգեր և արիաներ։

Армянский государственный симфонический оркестр выступит с сопрано Шогик Торосян
Армянский государственный симфонический оркестр 7 февраля выступит с ливанской армянкой, сопрано Шогик Торосян.
Как сообщает пресс-служба оркестра, Шогик Торосян играет уникальную роль в культурной жизни Ливана.
Она выступала на разных сценах мира, сотрудничала с известными музыкантами и коллективами. Обычно она представляет произведения Комитаса во время концертов, духовную музыку, песни и романсы армянских композиторов, а также арии из армянских и западноевропейских опер. Она является ведущим солистом хора «Шнорали» Киликийского католикосата Армянской апостольской церкви и хора «Гусан».
Шогик Торосян также выступала в Армении, записала два диска.
Шогик Торосян также занимается педагогической деятельностью в Бейруте, преподает в Музыкальной академии Барсегяна Каначяна Культурно-образовательной ассоциации Амазгаин, а также в Армянской Евангелической Центральной Средней школе.
Зрители 7 февраля будут наслаждаться известными произведениями Вольфганга Амадея Моцарта, Франца Шуберта, Джакомо Пуччини, а также произведениями армянских композиторов: Комитаса, Барсега Каначяна, Тиграна Чухаджана, Александра Арутюняна, Арно Бабаджаняна, Степана Шакаряна, Эдгара Гянджумяна, Геворга Манасяна, Габриэля Ераняна, Артемия Айвазяна.