Ադրբեջանական բանտերում ողջ հայ ռազմագերիներ կան.Ռոման Բալայան
Հստակ տվյալներ կան, որ Արցախյան պատերազմի տարիներին ռազմագերի ընկած շատ հայորդիներ ողջ են, գտնվում են ադրբեջանական բանտերում, սակայն հակառակորդը չի ցանկանում նրանց վերադարձնել հայկական կողմին: Հարյուր տոկոսով ողջ մնացածներից մեկը Ռաֆայել Բալայանն է՝ Հադրութի շրջանի Հարթաշեն գյուղից, նա այժմ մոտավորապես 50 տարեկան է, ադրբեջանական բանտում է 1992 թվականից: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախյան պատերազմի վետերանների միության Արցախի մասնաճյուղի նախագահ Ռոման Բալայանը՝ տեղեկացնելով, որ անգամ Կարմիր խաչն ի զորու չէ վերադարձնել հայ ռազմագերուն:
«Ռաֆայել Բալայանի երկու աղջիկներն ամուսնացած են, Հայաստանում են, որդին Ռուսաստանում է: Ես վստահ եմ՝ ադրբեջանական կողմը նրան չի էլ վերադարձնի: Իրենք անգամ մահացած մարդուն են անարգում, ուր մնաց՝ ողջ մարդուն հետ վերադարձնեն: Հակառակորդը արնախում է: Մինչդեռ հայկական կողմը հետ է վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝ ապրիլյան  պատերազմի ընթացքում գերի ընկածներին»,- շեշտեց բանախոսը:
Ռոման Բալայանի տեղեկացմամբ, այսօր խոսքը, ընդհանուր առմամբ, մոտ 800 անհայտ կորածների մասին է՝  ինչպես Արցախից այնպես էլ Հայաստանից։
ՀՀ վետերանների միության փոխնախագահը նաև ընդգծեց, որ ԼՂՀ «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Վերա Գրիգորյանը գիշեր-ցերեկ ջանք չի խնայում, որ անհայտ կորածների թեկուզ մասունքները բերվեն հայրենիք՝ այստեղ հանգչելու:
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի զոհերի ընտանիքներին ցուցաբերվող օգնության թեմային՝ Ռոման Բալայանը նշեց, որ նրանք մշտապես ուշադրության և հոգածության կենտրոնում են: Անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերվում է նաև ապրիլյան պատերազմի՝ արտերկրում բնակվող երկու ընտանիքներին:

Roman Balayan: There are Armenians kept as prisoners of war in Azerbaijan
According to some credential data, many Armenians captured during the Karabakh Liberation War are still alive and kept as prisoners of war in Azerbaijan, however the adversary does not want to hand them over to the Armenian side, Roman Balayan, Vice President of the Karabakh War Veterans' Union NGO and President of the Artsakh branch of the union, told a news conference on Tuesday.
Mr Balayan noted that one of those survivors is Rafael Balayan from Hartashen village of Karabakh’s Hadrout region, who is in his 50s now and has been kept in Azerbaijani prison since 1992. He highlighted that even the Red Cross is unable to get back the Armenian prisoner of war.
“Rafael Balayan’s two daughters are married and are living in Armenia. His son is in Russia now. I am convinced the Azerbaijani side will not hand him over after all. They even dishonor the deceased, not to talk about returning a living man. The adversary is bloodthirsty, whereas the Armenian side has handed over all the prisoners of war to the Azerbaijani side, including the ones captured during the April war,” he said.
Roman Balayan noted an estimated number of 800 people both from Artsakh and Armenia have gone missing.
He also highlighted Vera Grigoryan, the Chairman of the “Union of Relatives of Missing Freedom Fighters” NGO, is sparing no effort day and night to bring back even the relics of the missing Armenians for them to rest in Armenia.
Touching upon the program of providing assistance to the families of the April war victims, Balayan stressed they are always in the center of attention and care.