Ադրբեջանական բանտերում ողջ հայ ռազմագերիներ կան.Ռոման Բալայան
Հստակ տվյալներ կան, որ Արցախյան պատերազմի տարիներին ռազմագերի ընկած շատ հայորդիներ ողջ են, գտնվում են ադրբեջանական բանտերում, սակայն հակառակորդը չի ցանկանում նրանց վերադարձնել հայկական կողմին: Հարյուր տոկոսով ողջ մնացածներից մեկը Ռաֆայել Բալայանն է՝ Հադրութի շրջանի Հարթաշեն գյուղից, նա այժմ մոտավորապես 50 տարեկան է, ադրբեջանական բանտում է 1992 թվականից: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Արցախյան պատերազմի վետերանների միության Արցախի մասնաճյուղի նախագահ Ռոման Բալայանը՝ տեղեկացնելով, որ անգամ Կարմիր խաչն ի զորու չէ վերադարձնել հայ ռազմագերուն:
«Ռաֆայել Բալայանի երկու աղջիկներն ամուսնացած են, Հայաստանում են, որդին Ռուսաստանում է: Ես վստահ եմ՝ ադրբեջանական կողմը նրան չի էլ վերադարձնի: Իրենք անգամ մահացած մարդուն են անարգում, ուր մնաց՝ ողջ մարդուն հետ վերադարձնեն: Հակառակորդը արնախում է: Մինչդեռ հայկական կողմը հետ է վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝ ապրիլյան  պատերազմի ընթացքում գերի ընկածներին»,- շեշտեց բանախոսը:
Ռոման Բալայանի տեղեկացմամբ, այսօր խոսքը, ընդհանուր առմամբ, մոտ 800 անհայտ կորածների մասին է՝  ինչպես Արցախից այնպես էլ Հայաստանից։
ՀՀ վետերանների միության փոխնախագահը նաև ընդգծեց, որ ԼՂՀ «Անհայտ կորած ազատամարտիկների հարազատների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Վերա Գրիգորյանը գիշեր-ցերեկ ջանք չի խնայում, որ անհայտ կորածների թեկուզ մասունքները բերվեն հայրենիք՝ այստեղ հանգչելու:
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի զոհերի ընտանիքներին ցուցաբերվող օգնության թեմային՝ Ռոման Բալայանը նշեց, որ նրանք մշտապես ուշադրության և հոգածության կենտրոնում են: Անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերվում է նաև ապրիլյան պատերազմի՝ արտերկրում բնակվող երկու ընտանիքներին:

Глава Союза ветеранов Карабахской войны Р. Балаян: В тюрьмах Азербайджана до сих пор содержатся армянские военнопленные
По имеющимся точным данным, некоторые пропавшие без вести в годы арцахской (карабахской) освободительной войны армянские военнопленные живы и до сих пор содержатся в тюрьмах Азербайджана, однако противник не соглашается вернуть их армянской стороне. Об этом заявил на сегодняшней пресс-конференции председатель Союза ветеранов Карабахской войны (азатамартиков) Арцаха Роман Балаян.
По словам Р. Балаяна, абсолютно точно можно сказать, что жив Рафаэль Балаян из деревни Арташен Гадрутского района НКР, сейчас ему примерно 50 лет, а в азербайджанской тюрьме он находится с 1992 года. Он также добавил, что даже представители Международного Комитета Красного Креста (МККК) не в состоянии вернуть армянских военнопленных.
«Обе дочери Рафаэля Балаяна замужем, проживают в Армении, а сын – в России. Я уверен, азербайджанская сторона не вернет его на родину. Они даже подвергают глумлению тела погибших, о возвращении живых людей и речи быть не может. Представители азербайджанской стороны – кровопийцы. Между тем армянская сторона вернула всех азербайджанских военнопленных, в том числе и попавших в плен армянской стороны в ходе апрельской четырехдневной войны 2016 года», – отметил он.
По словам Р. Балаяна, речь идет почти о 800 пропавших без вести, как из Армении, так и из Арцаха.
Обратившись к теме оказания помощи семьям погибших в ходе Апрельской войны военнослужащих, Р. Балаян отметил, что они постоянно находятся в центре внимания и заботы.