Կոստանյանը սկզբունքորեն համաձայն չէ Զեյնալյանի առաջարկության հետ
ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստում Դատական օրենսգրքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ «Ելք» խմբակցության անդամ Արտակ Զեյնալյանն առաջարկեց հրաժարվել դատավորների նկատմամբ  կարգապահական պատասխանատվության կիրառումից:
«Դատավորները ճնշման տակ են գտնվում կարգապահական վարույթի պատճառով: Առաջարկում եմ հանել կարգապահական պատասխանատվությունը դատական ակտում օրենքի կիրառման համար, եթե կան հանցագործության հատկանիշներ, անարդար դատական ակտ է կայացրել, ապա դատավորը պետք է ենթարկվի քրեական պատասխանատվության»,-ասաց «Ելք» խմբակցության անդամ Արտակ Զեյնալյանը:
Պատգամավորի խոսքով, ինքն ուսումնասիրել է  այդ ոլորտը: Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորների նկատմամբ եղել է հարուցված կարգապահական վարույթ, ամենախիստ պատասխանատվության ենթարկվել է այն դատավորը, որը փորձել  է պաշտպանվել՝ վկայակոչելով միջազգային նորմերը, ավելի մեղմ պատիժ են ստացել այն դատավորները, որոնք ընդունել են մեղքը:
Հարակից զեկուցող Գևորգ Կոստանյանը, արձագանքելով Զեյնալյանի առաջարկությանը, նկատեց, որ  միջազգային շատ կառույցների ընդունած փաստաթղթեր ոչ միայն նման հնարավորություն են սահմանում կարգապահական պատասխանատվության համար, այլև հիմքերն են հստակեցնում: Նա կարծիք հայտնեց, որ Զեյնալյանի առաջարկությունը՝ ընդհանրապես կարգապահական վարույթ չհարուցելու մասին, հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին, ու ինքը դրան սկզբունքորեն համաձայն չէ:
«Դատական օրենսգրքում հստակ սահմանված է երկու հիմք, երբ անձը կարող է ենթարկվել կարգապահական պատասխանատվության: Նախարարների կոմիտեի՝ 2004թ, ապա նաև թարմացված 2010 թ. որոշումներով հաստատվել են այն առաջարկությունները, թե ԵԽ անդամ երկրներում դատավորների անկախությունը չխախտելով ինչ հիմքերով ու ինչ ընթացակարգերով վերջիններս պետք է ենթարկվեն կարգապահական պատասխանատվության: Ձեր առաջարկության ընդունման դեպքում մենք կունենանք դատավոր, որն ընդհանրապես չունի պատասխանատվություն: Իսկ որևէ սուբյեկտ, որ չունի պատասխանատվություն, չարիք է ցանկացած պետության համար»,-ասաց Կոստանյանը:
Նրա կարծիքով, դատական օրենսգրքի փոփոխությունները, դրանք, ըստ նրա, կարգավորելու են դատարանակազմության բոլոր հարաբերությունները:

Депутат НС Армении Г. Костанян: Без механизма дисциплинарной ответственности судьи станут злом для государства
16:24 31/01/2018
При обсуждении в Постоянной комиссии Национального Собрания по государственно-правовым вопросам и защите прав человека конституционного законопроекта «Судебный кодекс Республики Армения» депутат от оппозиционной парламентской фракции «Елк» («Выход») Артак Зейналян предложил отказаться от применения мер дисциплинарной ответственности в отношении судей.
«Из-за дисциплинарного производства судьи находятся под давлением. Предлагаю изъять дисциплинарную ответственность. Если есть признаки преступления, составлен несправедливый судебный акт, то судья должен быть привлечен к уголовной ответственности», – отметил Артак Зейналян.
По словам депутата, он изучил данную сферу. В отношении трех судей Апелляционного суда было возбуждено дисциплинарное производство. К самой строгой ответственности был привлечен судья, который попытался выступить в свою защиту, ссылаясь на международные нормы. А судьи, признавшие вину, получили более мягкое наказание.
Депутат от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА), бывший генпрокурор Геворг Костанян в своем выступлении прокомментировал предложение Артака Зейналяна.
Геворг Костанян отметил, что предложение полностью отказаться от возбуждения дисциплинарного производства противоречит нормам международного права, и он принципиально с этим не согласен.
«В Судебном кодексе четко зафиксированы два основания для привлечения лица к дисциплинарной ответственности. Решением Комитета министров от 2004г., а затем и его обновленным вариантом от 2010г. были утверждены предложения, регулирующие в странах СЕ основания и механизмы привлечения к дисциплинарной ответственности судей без нарушения принципа их независимости. В случае принятия Вашего предложения у нас будут судьи безо всякой ответственности. А субъекты без ответственности – зло для любого государства », – сказал Костанян.