Բրազիլիայի նախագահին թոշակ չեն տվել՝ մահացած համարելով
Բրազիլիայի նախագահ Միշել Թեմերը նախորդ տարվա նոյեմբերի և դեկտեմբերի թոշակը չի ստացել, որովհետև պետական մարմիններին չի ներկայացրել ապացույցներ այն մասին, որ ողջ է: Այս մասին տեղեկացնում է Lenta.ru-ն:
Բրազիլական օրենսդրության համաձայն՝ թոշակառուն ամեն տարի պետք է թարմացնի նշված վճարումների կազմակերպման համար պատասխանատու մարմիններում իր գրանցումը: Ի ծննդյան ամսվա ընթացքում թոշակառուն պարտավոր է տեղեկացնել, որ դեռ ողջ է:
77-ամյա Թեմերը թոշակի է անցել դեռ 1999 թ.՝ 58 տարեկանում, այն ժամանակ նա Սան-Պաուլույի դատախազի պաշտոնն էր զբաղեցնում: Նրա համար նախատեսված ամենամսյա թոշակի չափը 14 216 դոլար է: Բայց քանի որ նա զբաղեցնում է երկրի ղեկավարի պաշտոնը և ստանում է համապատասխան աշխատավարձ, Այդ գումարը ժամանակավորապես իջեցվել է մինչև 7 հազար դոլար:
Թեմերը չի կարողացել անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնել ժամանակի սղության պատճառով, սակայն այժմ արդեն բոլոր փաստաթղթերն ուղարկված են:

Президент Бразилии Мишел Темер не получил пенсию за ноябрь и декабрь  – не предоставил доказательств того, что он жив
12:25 02/02/2018
Президент Бразилии Мишел Темер не получил пенсию за ноябрь и декабрь – не предоставил доказательств того, что он жив
Президент Бразилии Мишел Темер не получил пенсию за ноябрь и декабрь 2017 года, потому что не предоставил государственным органам доказательств того, что он жив. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на ТАСС.
Согласно бразильскому законодательству, пенсионер ежегодно должен обновлять регистрацию в органах, ответственных за соответствующие выплаты. В течение месяца, на который приходится день рождения, пенсионер обязан сообщить, что еще жив.
77-летний Темер вышел на пенсию в 1999 году в возрасте 58 лет. Тогда он занимал должность прокурора штата Сан-Паулу. Ежемесячные выплаты, которые положены политику в соответствии с законодательством, составляют 45050 реалов (14216 долларов). Однако, поскольку он занимает должность главы государства и получает соответствующую зарплату, эта сумма временно снижена до 22100 реалов (7 тысяч долларов).
Как сообщили в администрации бразильского президента, Темер не смог предоставить документы из-за нехватки времени, но в настоящее время необходимые бумаги уже отправлены.