Սերժ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել բարձրացնել սպառողների շահերի պաշտպանության մակարդակը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր խորհրդակցություն է անցկացրել հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) անդամների հետ:
Նա խագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այսպիսի կազմով հանձնաժողովի հետ առաջին անգամ անցկացվող խորհրդակցությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դառնում է ինքնավար մարմին, որի վերաբերյալ նոր օրենքն արդեն ընդունվել է, փոխվել են հանձնաժողովի կարգավիճակն ու դրա անդամներին ներկայացվող պահանջները: Նախագահը խորհրդակցության մասնակիցներից հետաքրքրվել է, թե այս ընթացքում ինչ խնդիրներ են առաջացել, ինչպես են անդրադարձել փոփոխությունները հանձնաժողովի ընթացիկ գործունեության վրա, և ինչ պետք է արվի, որպեսզի հանրությանը մատուցվող ծառայությունների որակը էլ ավելի բարելավվի:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն ըստ ոլորտների ներկայացրել է վերջին տարիներին հանձնաժողովի կատարված աշխատանքները և անդրադարձել 2018թ. գործունեության հիմնական ուղղություններին: Ռոբերտ Նազարյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, էլեկտրաէներգետիկական շուկայի աստիճանական ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման, կարգավորման մեխանիզմների կատարելագործման, սակագնային քաղաքականության, ներդրումային ծրագրերի, սպառողների դիմումների քննարկման, Արցախի Հանրապետության հետ փոխգործակցության և միջազգային համագործակցության ուղղություններով 2016-2017թթ. ՀԾԿՀ-ի կատարած աշխատանքները:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ բացի օրենսդրական կարգավորումներով ամրագրված հանձնաժողովի, որպես ինքնավար մարմնի, սահմանադրաիրավական կարգավիճակից և հանձնաժողովի անդամների ընտրությանը ներկայացվող առավել մասնագիտացված պահանջներից, լրամշակվել են հանձնաժողովի անկախության բարձրացմանն ուղղված հաշվետվողականության և ֆինանսավորման վերաբերյալ կարգավորումները, սահմանվել են նաև սպառողների շահերի պաշտպանությանն ուղղված կարգավորումները:
Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի աստիճանական ազատականացման և միջպետական առևտրի խթանման հետ կապված աշխատանքների վերաբերյալ նշվել է, որ հանձնաժողովը, ղեկավարվելով միջազգային առաջավոր փորձով, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ միասնական էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ստեղծմանն ուղղված կարգավորումներով, առանց օրենսդրական փոփոխությունների իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ այս ուղղությամբ բարեփոխումներն ուղեկցվել են օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությամբ պայմանավորված «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքի վերանայմամբ:
Ռոբերտ Նազարյանը ներկայացրել է նաև էներգետիկայի, ջրային և էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտներում կարգավորման մեխանիզմների կատարելագործման նպատակով իրականացված աշխատանքներն ու սակագնային քաղաքականությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը ՀԾԿՀ գործառույթներից առանձնացրել է էներգետիկայի բնագավառի կարգավորող ընկերությունների կողմից իրականացվող կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի համաձայնեցման և ուսումնասիրության գործընթացը՝ այդ համատեքստում անդրադառնալով ներկայումս իրականացվող՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 2016-2027թթ. և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի 2018-2020թթ. երկու խոշոր ներդրումային ծրագրերին:
Անդրադառնալով ՀԾԿՀ-ի 2018 թվականի գործունեության հիմնական ուղղություններին, որոնք ամփոփվել են Հանձնաժողովի գործունեության 2018 թվականի ծրագրում, հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ միջազգային առաջավոր փորձին համապատասխան, այդ թվում՝ Ասիական զարգացման բանկի առաջարկությունների հիման վրա, ծրագիրը քննարկվել է կարգավորվող անձանց և սպառողների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպությունների հետ և ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա լրամշակվել ու հաստատվել է: Շուրջ 50 կետից բաղկացած հիշյալ ծրագիրը սահմանված կարգով ներկայացվել է նաև Ազգային ժողովի քննարկմանը և արժանացել հավանության:
Խորհրդակցության ավարտին ընդգծելով, որ Հայաստանի մասնակցությունը ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացներին նոր թափ և նոր որակ է հաղորդում նաև հանրային ծառայությունների ոլորտի տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությանը՝ Հանրապետության Նախագահը հանձնաժողովի առջև խնդիր է դրել համարժեք արձագանքել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանն ու առաջընթացին միտված ծրագրերին: Նախագահը հորդորել է չբավարարվել ձեռքբերվածով և շարունակել յուրացնել միջազգային լավագույն փորձը, մշտապես կատարելագործել և ժամանակակից պահանջներին ներդաշնակեցնել հանրային ծառայությունների ոլորտի կարգավորման գործիքներն ու մեխանիզմները:
Սերժ Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել հստակեցնել կարգավորվող ընկերությունների փոխհարաբերությունների իրավական դաշտը, բարձրացնել սպառողների շահերի պաշտպանության մակարդակը և նրանց անմիջական ներգրավումը կարգավորման գործընթացին:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է նաև հանձնաժողովը իր հրապարակային և թափանցիկ գործունեության շնորհիվ հանրությանը լավագույնս ճանաչելի դարձնելը՝ ամրապնդելով վստահությունը կառույցի նկատմամբ:

Президент Серж Саргсян поставил перед КРОУ Армении задачу: адекватно реагировать на программы развития экономики
17:48 02/02/2018
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 2 февраля, провел совещание с представителями Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА. Подробности представляет пресс-служба главы государства.
В начале встречи С. Саргсян отметил, что первое совещание, проводимое с представителями комиссии в таком составе, обусловлено тем, что в результате конституционных изменений Комиссия по регулированию общественных услуг РА становится автономной структурой, уже принят новый закон, изменен статус комиссии и требования по отношению к её членам.
Президент Армении поинтересовался у участников совещания, какие проблемы возникли в этот период, как изменения повлияли на текущую деятельность комиссии и какие шаги необходимо предпринять для дальнейшего улучшения качества предоставляемых обществу  услуг.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Роберт Назарян в свою очередь по сферам представил проведенные за последние годы работы и обратился к основным направлениям деятельности комиссии на 2018 год. Р. Назарян , в частности, представил работы КРОУ за 2016-2017 гг. по совершенствованию законодательного поля, постепенной либерализации электроэнергетического рынка и стимулированию межгосударственной торговли, совершенствованию механизмов регулирования, в направлении тарифной политики, инвестиционных программ, обсуждения заявлений потребителей, взаимодействия с Республикой Арцах (Нагорно-Карабахской Республикой (НКР)), а также международного сотрудничества.
Председатель КРОУ отметил, что, помимо предусмотренных законодательными регулировками конституционно-правового статуса комиссии, как автономной структуры, и предъявляемых к выбору членов комиссии более высоких требований, доработаны также регулировки по подотчетности и финансированию, направленные на повышение уровня независимости комиссии, также были установлены регулировки, направленные на защиту интересов потребителей.
Касательно работ по постепенной либерализации электроэнергетического рынка и стимулированию межгосударственной торговли отмечено, что комиссия, руководствуясь передовым международным опытом, в том числе нацеленными на формирование общего электроэнергетического рынка ЕАЭС регулировками, без законодательных изменений осуществила ряд мероприятий. Глава комиссии сообщил, что реформы в этом направлении сопровождались пересмотром Закона РА «Об энергетике», что было обусловлено необходимостью в законодательных изменениях.
Роберт Назарян представил также работы, осуществленные с целью совершенствования механизмов регулирования в сферах энергетики, водных и электронных коммуникаций, а также тарифную политику.
Глава комиссии из функций КРОУ выделил процесс изучения и согласования краткосрочных и долгосрочных инвестиционных программ, коснувшись в данном контексте реализуемых в настоящее время двух крупных инвестиционных программ ЗАО «Электрические сети Армении» и ЗАО «Газпром Армения».
Коснувшись основных направлений деятельности КРОУ на 2018 год, глава комиссии отметил, что в соответствии с передовым международным опытом, на основании предложений Азиатского банка развития (АБР), программа деятельности комиссии на 2018 год была обсуждена с защищающими права потребителей и регулирующих лиц общественными организациями. На основании представленных предложений программа была доработана и утверждена. Указанная программа, состоящая из порядка 50 пунктов, в предусмотренном порядке  была представлена на обсуждение Национального Собрания и  удостоилась одобрения.
Подчеркнув, что участие Армении в различных интеграционных процессах придает новый импульс и новое качество и деятельности хозяйствующих субъектов сферы общественных услуг, президент Саргсян поставил перед КРОУ задачу: соразмерно реагировать на программы, нацеленные на развитие экономики Армении и прогресс.
Президент призвал не довольствоваться достигнутым и продолжать перенимать лучший международный опыт, постоянно совершенствоваться и приводить в соответствие с современными требованиями инструменты и механизмы регулирования в сфере общественных услуг.
Серж Саргсян счел необходимым уточнить правовую базу взаимоотношений регулируемых компаний, повысить уровень защиты прав потребителей.
Президент отметил также важность укрепления доверия общества к КРОУ – благодаря публичной и прозрачной деятельности структуры.