ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հովանավորությամբ կկայանա ԶԼՄ-ների միջև շախմատի չորրորդ մրցաշարը
Փետրվարի 10-ին ժամը 11-ին Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում (հասցե՝ ք.Երևան, Շևչենկոյի փ.34) տեղի կունենա 4-րդ շախմատի մրցաշարը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների միջև:
Շախմատի առաջնությունը տեղի կունենա ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հովանավորությամբ և Հայաստանի Շախմատի ակադեմիայի և Sil Maaza ընկերության աջակցությամբ: Մրցաշարի կազմակերպիչն է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիան:
Բանկից մանրամասնում են, որ մրցաշարը կանցնի մեկ օրվա ընթացքում՝ կսկսվի առավոտյան ժամը 11-ին և կավարտվի 3-4 ժամվա ընթացքում: Այն բաղկացած է 7 մրցափուլից և կանցնի արագ շախմատի մրցակարգով: Ամեն մի խաղի համար մասնակիցներին կտրամադրվի 10 րոպե և 5 վարկյան լրացուցիչ ամեն մի քայլի համար:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավարն է նշանակված միջազգային կարգի մրցավար Վահագն Խաչատրյանը:
Մրցաշարի մրցանակաբաշխությանը ներկա կգտնվեն և մրցանակներ կհանձնեն Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի հիմնադիր-նախագահ, Համաշխարհային Օլիմպիադայի շախմատի հաղթող, գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանը, Հայաստանի շախմատի չեմպիոն, գրոսմայստեր Հայկ Մարտիրոսյանը և ԱԹԱ-ի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
1-3-րդ տեղեր զբաղեցրած մասնակիցները կստանան գավաթներ, պատվոգրեր և գումարային մրցանակներ միջոցառման հովանավորի՝ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի կողմից: Մրցանակներ կստանան նաև 5 անվանակարգով մասնակիցները՝ 4-րդ տեղ զբաղեցրած ԶԼՄ-ի ներկայացուցիչը, ամենագեղեցիկ հաղթանակի համար, կամքի ուժ դրսևորելու համար, ամենաարագ հաղթանակի համար և ամենատարեց մասնակիցը:
Նախատեսվում է, որ այս տարի կմասնակցեն մոտ 30 լրագրող տարբեր ԶԼՄ-ներից:
«Շախմատային մրցաշարի անցկացումը ԶԼՄ-ների միջև նպաստում է շախմատի մասսայականությանը հանրապետությունում: Շնորհակալություն ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին այս արդեն ավանդական դարձած մրցումներին աջակցման համար», - նշել է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է` անցած երեք մրցաշարերում՝ 2015, 2016 և 2017 թվականներին հաղթող է ճանաչվել «Գոլոս Արմենիի» թերթի թղթակից Վադիմ Մկրտչյանը:
Մրցաշարին մասնակցելու համար ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները կարող են զանգահարել հետևյալ համարներով՝ 077 181878, 010 550619:

В Академии шахмат Армении 10 февраля стартует 4-й шахматный чемпионат среди представителей средств массовой информации.
Согласно релизу, чемпионат по шахматам среди СМИ состоится при спонсорстве Банка ВТБ (Армения) и поддержке Академии шахмат Армении и компании Sil Maaza. Организатором турнира является Ассоциация зарубежных корреспондентов.
Турнир пройдет в течение одного дня – начнется в 11 часов утра и завершится через 3-4 часа. Он состоит из 7 туров и пройдет по системе быстрых шахмат. Для каждой партии участникам будет выделено по 10 минут с добавлением 5 секунд для каждого хода. Главным судьей соревнований будет заместитель председателя Федерации шахмат Еревана, судья международной категории Норайр Калантарян.
На церемонии награждения будут присутствовать и вручат награды участникам учредитель-президент Академии шахмат Армении, победитель Всемирной Олимпиады шахмат, гроссмейстер Смбат Лпутян и президент Ассоциации зарубежных корреспондентов Тигран Оганесян.
Занявшие 1-3 места участники турнира получат кубки, дипломы и денежные призы от спонсора мероприятия – Банка ВТБ (Армения). Призы получат также журналисты по пяти номинациям – участник, занявший четвертое место, за самую красивую победу, за волю к победе, за самую быструю победу и самый старший участник.
Планируется, что в нынешнем году в турнире будут участвовать около 30 журналистов из различных СМИ Армении. «Проведение шахматного турнира среди СМИ способствует массовости шахмат в республике. Спасибо Банку ВТБ (Армения) за поддержку в проведении этого, ставшего уже традиционным, соревнования», – отметил президент Ассоциации зарубежных корреспондентов Тигран Оганесян.
Отмечается также, что на прошлых трех турнира по шахматам среди СМИ в 2015, 2016 и 2017 годах победителем соревнований стал корреспондент газеты «Голос Армении» Вадим Мкртчян. Для участия в турнире представители СМИ могут связаться по следующим номерам: 077 181878, 010 550619.