Սահմանամերձ գյուղերում արտոնագրային հարկի ամսական դրույքաչափերը 3-7 անգամ ավելի ցածր կլինեն
Կառավարությունը սահմանել է արտոնագրային հարկի ամսական դրույքաչափերի կիրառման համար սահմանամերձ գյուղերի ցանկը: ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանամերձ գյուղերի համար նախատեսվել է արտոնագրային հարկի առավել ցածր դրույքաչափ:
Առաջարկվող սահմանամերձ գյուղերի ցանկում ընդգրկված է 203 սահմանամերձ գյուղ, որտեղ արտոնագրային հարկի ամսական դրույքաչափը, կախված գործունեության տեսակից, շուրջ 3-7 անգամ ավելի ցածր է լինելու:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է վերոնշյալ և, ընդհանրապես, բիզնեսին տրամադրվող արտոնությունների հետ կապված հարցերը պահել ուշադրության կենտրոնում և անցկացնել դիտարկում՝ պարզելու, թե դրանց կիրառման արդյունքում տնտեսական ինչ աշխուժություն է նկատվում, ինչ ազդեցություն են դրանք ունենում շուկայի վրա:

Monthly rates of patent tax to be 3-7 times lower in Armenia’s border villages
The Government of Armenia has set the list of border villages to apply the monthly rates of patent tax, with the Tax Code envisaging lower patent tax rates for these villages.
The list features 203 border villages, where the monthly rates of patent tax will be nearly 3-7 times lower depending on a specific type of activity.
Prime Minister Karen Karapetyan has tasked the relevant agencies to stay focused on the mentioned issue, as well as the privileges grated to businesses to reveal their impact on the economy and the market.