Սերժ Թանգյանը ներկայացնում է հարթակ, որտեղ մրցում են միևնույն 7 նոտայով սկսվող ստեղծագործությունները
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանգյանը ներկայացրել է 7NotesExperiment.com կայքը՝ թվային բաց հարթակ, որտեղ տեղ են գտել 60 երկրներից ստացված տարբեր ժանրերի հարյուրավոր ստեղծագործություններ։ Իրարից լիովին տարբերվող այս ստեղծագործությունները մեկ ընդհանրություն ունեն. դրանք բոլորն սկսվում են միևնույն 7 նոտաներով։
Այս նոր հարթակը ներառում է Թանգյանի՝ 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակով երաժշտական մարտահրավերի մասնակից 500 ստեղծագործություն՝ այդ թվում լավագույն 100-ը։ Հաղթողի անունը պարզ կդառնա շուտով։
Թանգյանի գործընկեր Creative Armenia –ից մանրամասնում են, որ անցած տարվա հոկտեմբերին System of a Down-ի երաժիշտը, Creative Armenia-ի հետ համատեղ, մարտահրավեր նետեց երաժիշտներին ողջ աշխարհով մեկ՝ ստեղծելու մեղեդիներ, որոնք կսկսվեն Սերժի առաջարկած 7 նոտաներով։ Մարտահրավերը մեծ արձագանք գտավ։
Իբրև «մշակութային փորձ»՝ թվային այս նոր հարթակն իրենից ներկայացնում է Սերժ Թանգյանի մարտահրավերի վերջին փուլը։ Հազարավոր դիմումներից 500-ն են տեղ գտել 7NotesExperiment.com-ում, որոնցից առանձնացվել է լավագույն 100-ը։ Այս 100-ից միայն մեկն է հաղթելու 5,000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը, որը կհանձնվի ավելի ուշ՝ այս ամիս։
Ժյուրիի անդամներն են System of a Down խմբի բաս-կիթառիստ Շավո Օդաջյանը, Capital Cities խմբի աստղ Սեպուհ Սիմոնյանը, ջազ ֆենոմ և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանը, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ Վահագն Հայրապետյանը, UCLA համալսարանի Herb Alpert երաժշտական դպրոցի պրոֆեսոր և հիմնադիր դեկան Ջուդիթ Սմիթը և հայտնի ռոք աստղ ու հենց ինքը՝ մարտահրավերի հեղինակ Սերժ Թանգյանը։

7 нот от Сержа Танкяна: рок-музыкант презентовал платформу с произведениями участников объявленного им конкурса
10:40 08/02/2018
Всемирно известный рок-музыкант, солист и основатель группы «System of a  Down» Серж Танкян презентовал сайт 7NotesExperiment.com – открытую цифровую платформу, где размещены полученные из 60 стран сотни произведений различных жанров.
Столь разные произведения объединяет один общий принцип: все они начинаются одинаковыми 7 нотами.
Задачей участников конкурса было придумать произведение, которое  начинается с 7 нот, предложенных Танкяном. При этом не существует ограничений в стиле или жанре. Победитель получит 5 тыс.  долларов США.
Как сообщают из Creative Armenia, вызов Танкяна музыкантам нашел широкий отклик, из полученных многочисленных заявок на сайте  7NotesExperiment.com размещены 500, отобрано 100 лучших произведений. Из них и будет выбран победитель.
Судить конкурсантов будут: басист Шаво Одаджян из System of a Down, Себу Симонян из Capital Cities,  джазмен Тигран Амасян,  заслуженный артист Армении Ваагн Айрапетян, профессор и основатель музыкальной школы Herb Alpert School of Music Джудит Смит и сам Серж Танкян.