Միխայիլ Ժեբրակ. «Մեծ հայերի» շրջանում զբոսնել կարելի է ոչ միայն Մոսկվայում
«Փոքրիկ Հայաստանն աշխարհին շատ հանճարներ է տվել: «Մեծ հայերի» շրջանում զբոսնել կարելի է ոչ միայն Մոսկվայում, այլև Փարիզում, Թբիլիսիում, Սան Ֆրանցիսկոյում»,-իր պատրաստած ռեպորտաժում նշում է «Пешком» հաղորդման հեղինակ ու վարող Միխայիլ Ժեբրակը:
«Մեզ բոլորիս են հայտնի հայ նկարիչները, դերասաներն ու երաժիշտները. Մոսկվայում է աշխատել ճարտարապետ Հալաբյանը, նկարել Նալբանդյանը, մարդկանց ծիծաղեցրել ծաղրածու Ենգիբարյանը: Կինո է նկարել Քեոսայանը, կինոյում նկարվել՝ Մկրտչյանը: Երաժշտություն են գրել Բաբաջանյանն ու Խաչատուրյանը»,-թվարկում է հեղինակը:
Երևանում ապրող հանճարների հետ ու նրանց մասին խոսելու համար Ժեբրակը Հայաստան է եկել:
«Երևանը հին ժողովրդի երիտասարդ մայրաքաղաքն է կամ կարելի է հակառակն ասել՝ Երևանը մշտապես երիտասարդ ազգի հին մայրաքաղաքն է»,-քաղաքի պատմության ներկայացումն այսպես է սկսում «Կուլտուրա» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվոց հաղորդման հեղինակը:
Նա շրջում է Երևանում, պատմում Թամանյանի, Սարյանի, Սասունցի Դավթի հուշարձանների, Սուրբ Զորավար հնագույն եկեղեցու մասին, այցելում Փարաջանովի տուն-թանգարան...

Армения дала миру множество гениев: российский телеведущий Михаил Жебрак показал «Творческий Ереван»
Автор и ведущий программы «Пешком» телеканала «Культура» Михаил Жебрак на этот раз побывал в Армении. Очередной выпуск программы посвящен Еревану – вечно молодому городу древнего народа.
«Армения известна благодаря своей культуре. Вы легко вспомните армянских художников, артистов, музыкантов. В Москве работал архитектор Алабян. Его самое известное здание – Театр советской армии. Выступал клоун Енгибаров. Писал вождей Налбандян. Сочинял музыку Хачатурян… » – рассказывает ведущий телепередачи Михаил Жебрак.
«Маленькая Армения дала миру множество гениев», – указывает он, добавляя: экскурсию «Великие армяне» можно провести не только в Москве, но и в Париже, Тбилиси, Сан-Франциско.
Съемочная группа программы «Пешком» же решила отправиться к истокам, в Ереван – столицу Армении, чтобы поговорить о гениях, живших там.