Երբեք չենք ասել, թե հայկական ատոմակայանը հավերժ աշխատելու է. Հայկ Հարությունյան
Հայկական ատոմակայանի վերազինման և վերակառուցման աշխատանքները շարունակվում են: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, այս տարի էլ աշխատանքները շարունակվելու են, մասնավորապես, կատարվելու են ատոմակայանի անվտանգության մակարդակի բարձրացման միջոցառումներ։
«Արդյունքում, ունենալու ենք առնվազն 10 տոկոս հզորության ավելացում՝ ատոմակայանի էֆեկտիվության հաշվին»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով ատոմակայանի շուրջ առկա խոսակցություններին, թե այն պետք է փակվի, Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ երբեք չեն ասել, թե հայկական ատոմակայանը հավերժ աշխատելու է: Նրա խոսքով՝ Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) պարբերաբար ուսումնասիրություններ է կատարում ու եզրակացություններ ներկայացնում:
«Մենք նախատեսում ենք ծրագրի կյանքի երկարացումը և իրականացվում են լուրջ ներդրումներում, որոնք ուղղված են հիմնականում անվտանգության ստանդարտների բարձրացմանը, և միշտ էլ այդ ուղղությամբ աշխատել ենք: ԵՄ-ում նման բլոկները երկարացվել են ոչ թե տասը, այլ 30 տարով: Այստեղ խնդիր չենք տեսնում»,- ասաց Հայկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ պետք է պարզապես հասկանան, թե երբ են այն ապագործարկելու:

Айк Арутюнян: Никогда и не утверждалось, что Армянская АЭС должна работать вечно
Работы по переоснащению и реконструкции на Армянской АЭС продолжаются. Как сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян, в 2018 году в частности будут проведены мероприятия по повышению уровня безопасности.
«В результате у нас будет увеличение мощности на 10 %» – сказал он.
Коснувшись заявлений о необходимости закрытия Армянской АЭС, Айк Арутюнян указал: никогда и не утверждалось, что ААЭС должна работать вечно. По его словам, Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) периодически проводит исследования и представляет результаты.
«Мы осуществили и продолжаем осуществлять довольно большие инвестиции по обеспечению стандартов безопасности. Большая часть инвестиций по программе продления срока эксплуатации  АЭС направляются именно на повышение уровня безопасности», – сказал А.Арутюнян.
Армянская АЭС – единственная в регионе атомная станция, расположенная возле города Мецамор примерно в 30 километрах к западу от Еревана. АЭС была введена в строй в 1980 г. и остановлена в марте 1989 г. поcле Cпитакского землетрясения в декабре 1988 г. Повторно введена в действие в ноябре 1995 года. Правительство Армении в марте 2014 года приняло решение о продлении сроков эксплуатации второго энергоблока АЭС.