Սերժ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա տիկնոջը՝ Էլժբիետա Պենդերեցկային: Անվանի երաժիշտը Հայաստանում է իր 85-ամյակին նվիրված փառատոնի շրջանակներում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մշտապես ուրախ են նրանց հյուրընկալելու Հայաստանում, որտեղ սիրում և ճանաչում են Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա արվեստը:
«Հարգելի՛ պարոն Պենդերեցկի, մաեստրո՛,
Ես վստահ եմ, որ Դուք համոզված եք՝ այստեղ սիրում են Ձեզ և Ձեր արվեստը: Խորհրդանշական է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ամբողջ տարվա ընթացքում նախատեսված՝ Ձեր հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվում է հենց Երևանից: Կարծում եմ, որ մեծ արվեստագետի կոչումներից մեկն էլ ժողովուրդներին մերձեցնելն է, ամրապնդելը նրանց միջև բարեկամությունը, և Դուք դա շատ լավ եք անում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը և հույս հայտնել, որ մաեստրո Պենդերեցկին այսուհետ ևս նույն եռանդով ու նվիրումով կշարունակի ամրապնդել հայ-լեհական բարեկամությունը՝ հնարավորություն տալով հայ հանդիսատեսին մեծ բավականություն ստանալ մեր ժամանակների մեծագույն երաժիշտներից մեկի ստեղծագործություններից:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցյալ տարի Հայաստանը և Լեհաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, որոնց շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի ունեցան՝ առավել սերտացնելով հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով Նախագահին ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին նշել է, թե շատ ուրախ է տեսնելու, որ իր երաժշտությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում Հայաստանում:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ հոբելյանին նվիրված փառատոնը մեկնարկել է Հայաստանից: Առաջին անգամ չէ, որ նման հրաշալի փառատոններ են անցկացվում Երևանում: Հայաստանում, իրոք, շատ բարձր է երաժշտական կատարողական մակարդակը՝ ինչպես նվագախմբի, դիրիժորի, այնպես էլ անհատ երաժիշտների: Ինձ, տիկնոջս ու մեր ընտանիքի համար մեծ հաճույք և երջանկություն է Հայաստանում գտնվելը: Պետք է ընդգծեմ, որ ես ինքս ինձ քառորդ չափով հայ եմ զգում, քանի որ տատիկս հայկական ծագում ունի»,-ասել է Քշիշտոֆ Պենդերեցկին և շնորհակալություն հայտնել փառատոնի բարձր մակարդակով կազմակերպման, ինչպես նաև Հայաստանում պետական մակարդակով մշակույթին ցուցաբերվող նման վերաբերմունքի համար:

Today, President Serzh Sargsyan received world-renowned Polish composer and conductor Krzysztof Penderecki and his wife Elzbieta Penderecka. The renowned musician is in Armenia within the framework of his 85th anniversary festival, the presidential press service reported.
Welcoming the guests, the President of Armenia noted that they are always welcome to Armenia since the Armenians are fond of and appreciate very much Krzysztof Penderecki and his art.
“Dear Mr. Penderecki, dear Maestro,
I am sure that you are convinced that your art is highly appreciated here in Armenia. It is symbolic that the series of events dedicated to your jubilee throughout the world will start right from Yerevan.
I think that one of the titles of a great artist is to bring people closer together and strengthen friendship between them,” President Sargsyan said and expressed the hope that Maestro Penderecki will continue to strengthen the Armenian-Polish friendship with the same enthusiasm, providing the Armenian audience with the opportunity to enjoy the works of one of the greatest musicians of our times.
Serzh Sargsyan stated with satisfaction that last year Armenia and Poland marked the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations, as well as the 650th anniversary of the formation of the Armenian community in Poland, on the sidelines of which numerous events were held to help promote the Armenian-Polish interstate relationship.
Thanking the President for the reception and his kind remarks, Krzysztof Penderecki said he was happy to see his music being that popular in Armenia.
“I am very glad that the festival dedicated to my jubilee started from Armenia. This is not the first such wonderful festival held in Yerevan. Music performance is really at a high level in Armenia as for the orchestra, conductors and individual musicians. It is a great pleasure for me, my spouse and my family to be in Armenia. I must emphasize that I feel myself Armenian to a quarter as my grandmother has an Armenian origin,” Krzysztof Penderecki said and thanked the authorities for excellent organization of the festival, as well as for the Armenian State’s great attention to culture.