Սերժ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա տիկնոջը՝ Էլժբիետա Պենդերեցկային: Անվանի երաժիշտը Հայաստանում է իր 85-ամյակին նվիրված փառատոնի շրջանակներում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ողջունելով հյուրերին՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մշտապես ուրախ են նրանց հյուրընկալելու Հայաստանում, որտեղ սիրում և ճանաչում են Քշիշտոֆ Պենդերեցկուն և նրա արվեստը:
«Հարգելի՛ պարոն Պենդերեցկի, մաեստրո՛,
Ես վստահ եմ, որ Դուք համոզված եք՝ այստեղ սիրում են Ձեզ և Ձեր արվեստը: Խորհրդանշական է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ամբողջ տարվա ընթացքում նախատեսված՝ Ձեր հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը սկսվում է հենց Երևանից: Կարծում եմ, որ մեծ արվեստագետի կոչումներից մեկն էլ ժողովուրդներին մերձեցնելն է, ամրապնդելը նրանց միջև բարեկամությունը, և Դուք դա շատ լավ եք անում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը և հույս հայտնել, որ մաեստրո Պենդերեցկին այսուհետ ևս նույն եռանդով ու նվիրումով կշարունակի ամրապնդել հայ-լեհական բարեկամությունը՝ հնարավորություն տալով հայ հանդիսատեսին մեծ բավականություն ստանալ մեր ժամանակների մեծագույն երաժիշտներից մեկի ստեղծագործություններից:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է փաստել, որ անցյալ տարի Հայաստանը և Լեհաստանը նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, որոնց շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի ունեցան՝ առավել սերտացնելով հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները:
Շնորհակալություն հայտնելով Նախագահին ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին նշել է, թե շատ ուրախ է տեսնելու, որ իր երաժշտությունը մեծ ժողովրդականություն է վայելում Հայաստանում:
«Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ հոբելյանին նվիրված փառատոնը մեկնարկել է Հայաստանից: Առաջին անգամ չէ, որ նման հրաշալի փառատոններ են անցկացվում Երևանում: Հայաստանում, իրոք, շատ բարձր է երաժշտական կատարողական մակարդակը՝ ինչպես նվագախմբի, դիրիժորի, այնպես էլ անհատ երաժիշտների: Ինձ, տիկնոջս ու մեր ընտանիքի համար մեծ հաճույք և երջանկություն է Հայաստանում գտնվելը: Պետք է ընդգծեմ, որ ես ինքս ինձ քառորդ չափով հայ եմ զգում, քանի որ տատիկս հայկական ծագում ունի»,-ասել է Քշիշտոֆ Պենդերեցկին և շնորհակալություն հայտնել փառատոնի բարձր մակարդակով կազմակերպման, ինչպես նաև Հայաստանում պետական մակարդակով մշակույթին ցուցաբերվող նման վերաբերմունքի համար:

Президент Армении выразил надежду, что маэстро Пендерецкий продолжит укреплять армяно-польскую дружбу
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня, 15 февраля, всемирно известного польского композитора и дирижера Кшиштофа Пендерецкого и его супругу – Эльжбету Пендерецкую. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Польский маэстро находится в эти дни в Ереване в рамках фестиваля, посвященного его 85-летию.
Приветствуя гостей, президент Саргсян отметил, что их всегда рады принимать в Армении, где знают и любят Кшиштофа Пендерецкого и его искусство.
«Дорогой г-н Пендерецкий, маэстро,
убежден, что вы уверены – здесь любят Вас и Ваше искусство. Символично, что серия посвященных Вашему юбилею мероприятий, намеченных в течение года в разных странах мира, стартует в Ереване. Я считаю, что одним из призваний великого деятеля искусства является сближение народов, укрепление дружбы между ними. И Вы это очень хорошо делаете», – сказал президент Саргсян и выразил надежду, что маэстро Пендерецкий будет и впредь с той же энергией и преданностью продолжать укреплять армяно-польскую дружбу, предоставив возможность армянской аудитории наслаждаться произведениями одного из величайших музыкантов нашего времени.
Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что в прошлом году Армения и Польша отметили 25-летие установления дипломатических отношений, а также 650-летие формирования армянской общины в Польше, в рамках чего были проведены многочисленные мероприятия, еще больше укрепив армяно-польские межгосударственные отношения.
Поблагодарив президента Армении за прием и теплые слова, Кшиштоф Пендерецкий отметил, что он рад видеть, что его музыка пользуется большой популярностью в Армении.
«Я очень рад, что посвященный моему юбилею фестиваль стартовал в Армении. Такие замечательные фестивали проводятся в Ереване не впервые. В Армении, действительно, на очень высоком уровне находится музыкальное исполнение – как оркестра, дирижера, так и отдельных музыкантов. Для меня, моей супруги и нашей семьи большое удовольствие и счастье находиться в Армении. Должен подчеркнуть, что я чувствую себя на четверть армянином, поскольку у моей бабушки армянское происхождение», – сказал Кшиштоф Пендерецкий и поблагодарил за организацию фестиваля на высоком уровне, а также за подобное отношение к культуре в Армении.