2017թ-ին պետգույքի օտարումից մուտքերը 4.7 անգամ աճել են. Արման Սահակյան
Պետական գույքի կառավարման վարչության համար 2017 թվականը արդյունավետ տարի է եղել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ պետական գույքի օտարումից մուտքերը 2017թ. կազմել են 685 մլն 746 հազ.դրամ, 2016 թվականի համեմատ՝ աճել է 4.7անգամ: Պետգույքի մասնավորեցումից մուտքերն էլ կազմել են 66 մլն 416 հազ.դրամ, ինչը 2016 թվականի համեմատ աճել է 5.5 %-ով:
Արման Սահակյանը հայտնեց նաև, որ պետական սեփականություն համարվող հողերի կադաստրային արժեքի վճարումից մուտքերը կազմել են 367 մլն 393 հազ.դրամ՝ 2016-ի նկատմամբ աճելով 8.5 անգամ, իսկ պետգույքի վարձակալությունից մուտքերը կազմել են 398 մլն 547 հազար դրամ, աճը 2016 թվականի նկատմամբ՝ շուրջ 8%:
Նշվեց նաև, որ շենքերի և շինությունների տանիքներին ու ձեղնահարկերում կապի սարքավորումների տեղակայման և սպասարկման ծառայությունից մուտքերը կազմել են 156 մլն 161 հազ.դրամ, աճը՝ մոտ 75%, ընկերությունների լուծարման գործընթացից դրամական միջոցները՝ 372 մլն 25 հազ.դրամ (2016-ի համեմատ աճելով 3,1անգամ):
Այսպիսով, ըստ Արման Սահակյանի, ընդհանուր դրամական միջոցները 2017 թվականին կազմել են 2 մլրդ 46 մլն 287 հազ.դրամ՝ 2016 թվականի համեմատ աճելով 1.7 անգամ:
Վարչության պետը հայտնեց նաև, որ նախորդ տարի աճուրդների նախապատրաստման և կազմակերպման ուղղությամբ կատարվել են արմատական բարեփոխումներ, արդյունքում աննախադեպ աճել են պետական գույքի աճուրդային վաճառքի քանակական և որակական ցուցանիշները: Վաճառվող գույքի վերաբերյալ հանրային լայն իրազեկման, ինչպես նաև առանձնացված վայրում (Մերձավան) գույքի ցուցադրությունների կազմակերպման և գույքի վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման շնորհիվ 2016-2017 թվականներին վաճառվել է 704 միավոր տրանսպորտային միջոց՝ 164 մլն 165 հազ.դրամ ընդհանուր արժեքով:
«Մրցակցային դաշտի ապահովման շնորհիվ 2017թ. տրանսպորտային միջոցների վաճառքի միջին տոկոսը մեկնարկային գնի նկատմամբ կազմել է 117%, 2016 թվականին՝ 103%»,- ասաց Արման Սահակյանը։

Арман Саакян: Для ведомства управления госимуществом Армении 2017 год был эффективным
Для Управления по управлению государственным имуществом при правительстве Армении минувший 2017 год был эффективным годом. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции начальник ведомства управления государственным имуществом Армении Арман Саакян.
По его словам, в 2017 году полученные от отчуждения государственного имущества средства составили 685 млн 746 тыс. драмов. При этом полученные от приватизации государственного имущества средства составили 66415.8 тыс. драмов (по сравнению с 2016 годом, на 5,5% больше).
Поступления за счет уплаты кадастровой стоимости считающихся государственной собственностью земель составили 367 млн 393 тыс. драмов.
Как отметил Арман Саакян, за аренду государственного имущества в государственный бюджет РА фактически поступило 398 млн драмов, что по сравнению с 2016 годом на 8% больше.
За счет размещения и обслуживания устройств связи на крышах и чердаках являющихся государственной собственностью РА зданий и строений фактически поступило 156 млн 161 тыс. драмов.
Таким образом, по словам А.Саакяна, полученные по указанным статьям денежные средства составили 2 млрд 46 млн 278 тыс. драмов.
Арман Саакян сообщил, что в течение 2017 года через аукционы отчуждены 704 единицы транспортных средств, в рамках программы оптимизации государственных ведомств. С целью полного устранения недостатков в процессе организации аукционов произведены коренные реформы.