Սերժ Սարգսյան. Մենք անելու ենք անհամեմատ ավելին և կրկին համարելու ենք, որ քիչ է
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա և Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի առթիվ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ուղերձում ասված է.
1988 թվականի փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզխորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց որոշում, որով արտահայտում էր արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը: Երեք տասնամյակ առաջ Արցախի արդար պահանջին ու պայքարին միացավ ողջ հայությունը: Այսօր նշում ենք այդ պատմական շրջադարձային իրադարձության 30-րդ տարեդարձը, որն Արցախի Հանրապետությունն իրավամբ հռչակել է Արցախի վերածննդի օր:
Ավելին, այն դարձավ հայ ժողովրդի վերածննդի օրը: Մոնթեն ճիշտ էր ասում, երբ պնդում էր, որ եթե կորցնեինք Արցախը, կշրջեինք հայոց պատմության վերջին էջը: 1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի միասնության, վճռականության և ազգային զարթոնքի պահն էր:
Մեր ժողովրդի խաղաղ և օրինական քայլերին Ադրբեջանը պատասխանեց Սումգայիթում և այլ վայրերում կազմակերպված կոտորածներով: Այդ օրերին արդեն պարզ դարձավ, որ Արցախի ժողովուրդը դատապարտված է ֆիզիկական բնաջնջման կամ հաղթանակի:
Մեզ պարտադրվեց պատերազմ: Պատերազմ սանձազերծողները վստահ էին, որ մեծ առավելություն ունեն և, հայերին ոչնչացնելով ու Արցախը դատարկելով, Ղարաբաղի հարցը կփակեն արագ և ընդմիշտ: Երեք տասնամյակների հեռավորությունից այսօր արդեն վստահորեն կարող ենք պնդել, որ Ղարաբաղյան շարժումը փրկել է հարյուր հազարավոր կյանքեր:
Արցախի հայությունը, թիկունքում ունենալով համայն հայության աջակցությունը, կարողացավ պատվով դուրս գալ այդ ծանր փորձությունից: Այսօր մեզ թշնամի անվանողներն ինչում ասես մեզ չեն մեղադրում, բայց Արցախի ժողովրդի միակ մեղքն այն է, որ նա չի պարտվել և չի բնաջնջվել այդ պատերազմում:
Ղարաբաղյան շարժումը պատմության որոշակի փուլում պետք է փոխակերպում ապրեր: Պետականության հռչակմամբ շարժումը ոչ թե մարեց, այլ դարձավ պետական քաղաքականություն: Համազգային պոռթկումի և զարթոնքի պսակը մեր երկու հայկական պետություններն են:
Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձը մենք տոնում ենք՝ լսելով նույն հոխորտանքները, նույն սպառնալիքները, ինչ 30 տարի առաջ: 30 տարի շարունակվում է հայատյացության քարոզչությունը: Թվում է, թե ոչինչ չի փոխվել: Սակայն մենք ենք փոխվել: Արդեն 30 տարի ադրբեջանական լուծը թոթափած ազատ Արցախը զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով՝ թե՛ տնտեսապես, թե՛ քաղաքականապես, թե՛ մշակութապես:
Մեր հասարակական գիտակցության մեջ գուցե և արդարացված ընկալում կա, որ արվածը բավարար չէ: Ուստի, մենք անընդհատ պետք է բարձրացնենք մեր պահանջների և ակնկալիքների նշաձողը:
Որպես ժողովուրդ և պետություն՝ մենք դեռ շատ գործ ունենք անելու: Հսկայական անելիք կա բոլոր ասպարեզներում, բայց այն, ինչ միասին արել ենք անցած 30 տարիների ընթացքում, երբեմն՝ ծանրագույն պայմաններում, իսկապես քիչ չէ: Ակնհայտ է՝ սա վերջին դարերի հայոց պատմության թերևս ամենակարևոր երեսնամյակն է: Մենք անելու ենք անհամեմատ ավելին և կրկին համարելու ենք, որ քիչ է:
Անազատությունը չունի արդարացում, և ազատությունը չունի այլընտրանք: Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններում մենք կառուցում ենք ժամանակակից և ժողովրդավարական պետություններ: Մենք անվերապահորեն հարգում ենք մարդու հիմնարար իրավունքները, քանի որ ողջ հայ ժողովրդի համար ազատությունը և մարդու արժանապատվությունը բացարձակ արժեքներ են:

‘Karabakh movement saved hundreds of thousands of lives' - President Sargsyan
President of Armenia Serzh Sargsyan issued a message on the Artsakh Revival Day and the 30th anniversary of Karabakh Movement.
The full message, published by the presidential press office, reads:
On 20 February 1988, the Nagorno-Karabakh Regional Council met in an extraordinary session to adopt a resolution expressing the Artsakh people’s will for free self-determination. Three decades ago, Armenians all over the world joined the fair demand and struggle of Artsakh.
Today, we are celebrating the 30th anniversary of that historic turning point, which the Artsakh Republic has rightfully proclaimed as the Artsakh Revival Day. Moreover, it became the day of revival of the Armenian people. Monte was right to insist that if we were to lose Artsakh, we would have turned the last page of Armenia’s history. February 20, 1988 was the moment of unity, determination and national awakening of the Armenian people.
Azerbaijan responded to our people’s peaceful and legitimate demarche by massacres in Sumgait and other places. In those days it became clear that people in Artsakh were doomed to physical extermination or victory.
We were forced to wage war. Those who unleashed the war were convinced that they had a great advantage, and the Karabakh issue would be resolved swiftly and permanently by exterminating the Armenians and depopulating Artsakh. From the distance of three decades we can confidently state that the Karabakh movement saved hundreds of thousands of lives.
Strong with the backing of the whole Armenian nation, the Armenians of Artsakh managed to cope with that severe trial with honor. Today, those who are calling us enemy, accuse us in everything, but the only fault of the people of Artsakh is that they did not lose and were not exterminated in that war.
The Karabakh movement was supposed to be transformed at a certain stage. With the proclamation of statehood, the movement did not shrink, but became a State policy. The pan-national outburst and awakening was crowned by the reinstatement of our two Armenian States.
We can hear the same threats as 30 years ago as we celebrate the 30th anniversary of the Karabakh movement. The anti-Armenian propaganda has continued for 30 years now. It seems that nothing has changed. But we did. The free Artsakh, which shook off the Azeri yoke 30 years ago, is developing at a progressive pace both economically, politically, or culturally.
In our public consciousness there may be a justified perception that what is done is not enough. Therefore, we must constantly mark up the bar of our requirements and expectations. As a nation and a State, we still have a lot to do. There is a great deal of work to be done in all fields, but what we have done together over the past 30 years, sometimes in most difficult circumstances, is actually quite enough. Obviously, this is probably the most important thirty-year in Armenia’s history of the past few centuries. We can do much more, and yet we will think it insufficient.
Subjugation does not have an excuse, while freedom has no alternative. We are building modern and democratic statehoods in the Republics of Armenia and Artsakh. We fully respect the fundamental human rights, since freedom and dignity are absolute values for the Armenian people.