ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակում է ավելացնել մանրածախ բիզնեսի շրջանառությունը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը, լինելով Հայաստանի բանկային շուկայի առաջատարներից մեկը, շարունակում է ավելացնել մանրածախ բիզնեսի շրջանառությունը, ինչի մասին վկայում են բիզնեսի 2017 թ.-ի ցուցանիշները:
Երեկ երեկոյան լրագրողների հետ հանդիպմանը բանկի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ Հայաստանի բանկերի շրջանում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է 1-ին տեղը հետևյալ ցուցանիշներով.
• միջազգային քարտերի (Visa и Mastercard) քանակով, մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%
• թողարկված քարտերի շրջանառությամբ, մասնաբաժինը շուկայում՝ 17%
• բանկոմատների քանակով (հաշվի առնելով շուկայի խաղացողներից մեկի հետ միավորված բանկոմատային ցանցը), մասնաբաժինը շուկայում՝ 30%:
Ընդհանուր առմամբ, 2017 թ. –ի ընթացքում Բանկն իր ծառայություններն է տրամադրել մոտ 385 հազ. ֆիզիկական անձ-հաճախորդների: Մանրածախ բիզնեսում ակտիվ քաղաքականության արդյունքում Բանկին 2017 թ.-ին հաջողվել է գրանցել հետևյալ հիմնական ցուցանիշների աճ.
• ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի՝ 15%-ով
• ֆիզիկական անձանց ցպահանջ միջոցների՝ 30%- ով
• ֆիզիկական անձանց քարտային պորտֆելի՝ 15%- ով
• շուկայում ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 11.5%
• շուկայում ֆիզիկական անձանց ավանդային պորտֆելի մասնաբաժնի ՝ մինչև 10%
• սպառողական վարկերի տրամադրման՝ 70% - ով:
2017 թ.-ին Բանկը գործարկել է «Գործի մարդիկ» համալիր փաթեթային առաջարկը Բանկի առանցքային հաճախորդների ՝ բյուջետային կազմակերպությունների (նախարարությունների, ուժային կառույցների և այլն), առողջապահության և կրթության ոլորտների, ՏՏ-ընկերությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների և կապի օպերատորների աշխատակիցների համար: Տվյալ ծրագիրը թույլ է տվել Բանկին շարունակել գործող հաճախորդների սպասարկումը նոր հունով, ինչպես նաև շուկայից ներգրավել նոր հաճախորդների:
2017 թ. վերջում ՎՏԲ-Հայաստանի հաճախորդներին հասանելի դարձավ Բջջային բանկը, և այսօր արդեն մոտ 20 000 հաճախորդ օգտվում է հավելվածից: Ավելի քիչ, քան կես տարվա ընթացքում, Բանկին հաջողվեց դուրս է բերել օրական գործարքների մոտ 7%-ը շուրջօրյա հեռավար ուղի, սպասարկելով գործառույթների 35%-ը ոչ աշխատանքային ժամերին:
2017 թ.-ին Բանկն առաջարկել է օգտվել «Բանկն աշխատավայրում» ծառայությունից, որի շրջանակներում իրականացրել է ավելի քան 30.000 խորհրդատվություն և 7.500 վաճառք Բանկի անհատական մենեջերների կողմից հաճախորդների աշխատավայր այցելությունների միջոցով: Այսոօր ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի անհատական մենեջերները սպասարկում են ավելի քան 1.500 կազմակերպությունների, իսկ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը քարտերին աշխատավարձ ստանում է մոտ 82 000 հաճախորդ:
«2017 թվականին մենք ձեռնամուխ եղանք զարգացման երեքամյա նոր ռազմավարության իրականացմանը, որի արդյունքները տեսնում ենք արդեն անցյալ տարվա ցուցանիշներից: Այսպես, ՎՏԲ բանկը Հայաստանում ցուցադրում է գերազանց ցուցանիշներ վարկային պրդուկտների վաճառքից, ինչպես նաև մասնաճյուղային ցանցի արդյունավետության բարձրացման գործում, և վստահորեն պահպանում է առաջատարի դիրքը երկրի վարկային և քարտային շուկաներում: ՎՏԲ գլխամասային բանկը դրական է գնահատում Հայաստանում ՎՏԲ թմի աշխատանքը, համոզված եմ, որ նորացված կազմով այն կշարունակի ավելացնել բիզնեսի ծավալները և շահույթը»,-ասաց «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Դիտորդ խորհրդի նախագահ, ՎՏԲ Բանկ (ՀԲԸ) վարչության անդամ Վլադիմիր Վերխոշինսկին:
Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին, վարչության անդամն ասաց՝ 2018 թ.-ին ՎՏԲ-Հայաստանը պլանավորում է շարունակել պրոդուկտային շարքի ակտիվ զարգացումը բիզնեսի բոլոր ուղղություններով, հեռավար սպասարկման ուղիների զարգացումը, սպասարկման որակի բարձրացումը և private affluent և mass affluent հատվածներում բիզնեսի զարգացումը:

Банк ВТБ (Армения) подводит итоги 2017 года
Банк ВТБ (Армения), являясь одним из лидеров банковского рынка Армении, продолжает наращивать обороты розничного бизнеса, о чем свидетельствуют показатели бизнеса за 2017 г.
Согласно релизу, Банк ВТБ (Армения) занимает 1-ое место среди банков Армении по следующим показателям:
• по количеству международных карт (Visa и Mastercard), доля на рынке - 30%
• по обороту выпущенных карт, доля на рынке - 17%
• по количеству банкоматов (с учётом объединённой банкоматной сети с одним из игроков рынка), доля на рынке - 30%.
В целом в течение 2017 г. Банк предоставил свои услуги около 385 тыс. клиентам - физическим лицам. В результате проактивной политики в розничном бизнесе Банку удалось зарегистрировать рост следующих ключевых показателей за 2017 г.:
• кредитного портфеля физических лиц на 15%
• средств до востребования физических лиц на 30%
• карточного портфеля физических лиц 15%
• доли кредитного портфеля физических лиц на рынке до 11.5%
• доли депозитного портфеля физических лиц на рынке до 10%
• выдачи потребительских кредитов на 70%.
В 2017 г. Банк запустил комплексное пакетное предложение “Люди дела” для ключевых клиентов Банка - сотрудников бюджетных организаций (министерств, силовых структур и т.д.), сфер здравоохранения и образования, IT компаний, финансовых организаций и операторов связи. Данная программа позволила Банку продолжить обслуживание действующих клиентов в новом русле, а также привлечь новых клиентов с рынка. В конце 2017 г. клиентам ВТБ (Армения) стал доступен Мобильный банк, и на сегодняшний день уже около 20 000 клиентов пользуются приложением. Меньше, чем за полгода, Банку удалось вывести около 7% ежедневных транзакций в дистанционный круглосуточный канал, обслуживая 35% транзакций в нерабочее время.
Также в 2017 г. Банк предложил воспользоваться услугой “Банк на работе”, в рамках которой осуществил более 30.000 консультаций и 7.500 продаж путем личного посещения рабочих мест клиентов персональными менеджерами Банка.
На сегодняшний момент персональные менеджеры Банка ВТБ (Армения) обслуживают более 1.500 организаций, а зарплату на карты Банка ВТБ (Армения) получают около 82 000 клиентов.
«В 2017 году мы приступили к реализации новой трёхлетней стратегии развития, результаты которой мы видим уже по итогам прошедшего года. Так, банк ВТБ в Армении демонстрирует отличные показатели по продаже кредитных продуктов, а также по повышению эффективности филиальной сети, и уверенно сохраняет за собой лидерство на кредитном и карточном рынках страны. Головной банк ВТБ положительно оценивает результаты работы команды ВТБ в Армении, уверен, что коллектив в обновленном составе будет продолжать наращивать объемы бизнеса и прибыль», – отметил Верхошинский Владимир Вячеславович, председатель Наблюдательного совета ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”, член правления Банка ВТБ (ПАО).
В 2018 г. ВТБ (Армения) планирует продолжить активное развитие продуктовой линейки по всем направлениям бизнеса, развитие дистанционных каналов обслуживания, повышение качества сервиса и развитие бизнеса в сегментах private affluent и mass affluent.