Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակ. Իրականությունը պահանջում է բանակցությունների սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձը
13:23 22/02/2018
Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակը շնորհավորում է Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ: Շնորհավորական խոսքում  ասված է.
«30 տարի առաջ փետրվարի 20-ին Ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը Արցախի ժողովրդի կամքի համաձայն՝ պատմական որոշում ընդունեց, որը նոր էջ բացեց Արցախի պատմության մեջ և ազատագրական շարժման կարևոր փուլ դարձավ։
Արցախյան շարժումը աննախադեպ, իրապես ժողովրդավարական և խաղաղ շարժում էր՝ հանուն քաղաքացիական, ազգային իրավունքների, տնտեսական հավասարության և մշակութային ինքնության»:
Շրջանակը հիշեցնում է, որ  հենց Ստեփանակերտում էր, որ 1988 թ. փետրվարի 13-ից տասնյակ հազարավոր մարդիկ ինքնաբուխ համախմբվեցին՝ վանկարկելով «Ազատություն», «Գլասնոստ և Պերեստրոյկա» , ինչպես նաև «Վերամիավորում Հայաստանի հետ»: Ապրելու, ազատության, սեփական ճակատագիրը տնօրինելու՝ Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքների պահանջատեր արցախյան շարժումը ոգեշնչեց նախկին հետխորհրդային տարածքում միլիոնավոր մարդկանց՝ ազատության համար իրենց պայքարում։
Նշվում է, որ Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունը, որին կամայականորեն բռնակցվել էր Լեռնային Ղարաբաղը, ժողովրդավարական, խաղաղ և օրինական ցույցերին արձագանգեց  Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներում (Սումգայիթ, Կիրովաբադ, Բաքու) բնակվող հայ բնակչության ջարդերով՝ միջնադարյան դաժանությամբ:
«Հայերի դեմ ռասայական ատելությունը այդ օրերից ի վեր դարձել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ամենաբարձր մակարդակով իրականացվող պետական քաղաքականություն՝ դրանով իսկ ժխտելով Արցախի ժողովրդի գոյության իսկ իրավունքը։
Շրջանակը հարգանքի տուրք է մատուցում նրանց, ովքեր իրենց զոհաբերության շնորհիվ հնարավորություն ընձեռեցին Արցախի Հանրապետությանը հասնել անկախության և կառուցել ժողովրդավարական պետականություն: Այն վերահաստատում է միջազգային հանրության կողմից  Արցախի լիիարավ անկախությունը հրատապ ճանաչելու անհրաժեշտությունը և անշրջելիությունը»,-նշում է Ֆրանսիա-Արցախ Բարեկամության շրջանակը:
Այն համարում է, որ իրականությունը պահանջում է բանակցությունների սեղանի շուրջ Արցախի Հանրապետության վերադարձը, որն առանցքային նշանակություն ունի հակամարտության վերջնական լուծման և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործում:

On February 20 thirty years ago, the Soviet of People's Deputies made a historic decision, based on the will of the people of Artsakh, which opened a new page in the history of Artsakh and became an important stage in the Liberation Movement, reads the statement France-Artsakh Friendship Circle issued on Thursday.
The Artsakh Movement was an unprecedented, truly democratic and peaceful movement for the civic and national rights, economic equality, and cultural identity.
The Friendship Circle recalls that on February 13, 1988, tens of thousands of people in Stepanakert spontaneously united, chanting "Freedom", "Glasnost and Perestroika", and "Reunification with Armenia".  The Artsakh Movement for the inalienable right of the people of Artsakh to life, to freedom, and the right to determine its own destiny inspired millions of people in the post-Soviet area in their struggle for freedom.
The Friendship Circle also reminds that the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan, to which Nagorno Karabakh had been arbitrarily annexed, responded to the democratic, peaceful and legal demonstrations by the massacres against the Armenian population committed in different cities of Azerbaijan (Sumgait, Kirovabad, and Baku) with a medieval cruelty.
The Friendship Circle notes that since then, the racial hatred against Armenians has become the state policy pursued by the Azerbaijani authorities at the highest level, thus denying the very right of Artsakh people to existence.
The Friendship Circle pays tribute to all those who at their own sacrifice created possibilities for the Republic of Artsakh to become independent and to build a democratic statehood. It reaffirms the necessity and irreversibility of soonest recognition of the full independence of Artsakh by the international community. The Friendship Circle believes that the reality demands the return of the Republic of Artsakh to the negotiation table, which is crucial for the achievement of a final settlement of the conflict and establishment of peace in the South Caucasus.