Ինչու՞ մինչև հիմա միջազգային որոնում չենք հայտարարել ադրբեջանցի հանցագործների նկատմամբ. Մ. Գրիգորյան
16:54 22/02/2018
«Սումգայիթյան ջարդեր: Հայատյացությունը որպես Ադրբեջանի պետական քաղաքականություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի համակարգող Մարինա Գրիգորյանը գործնական առաջարկ ներկայացրեց։
«Զարմանում եմ ՝ ինչու՞ մենք մինչև հիմա, 30 տարի անց ադրբեջանցի հանցագործներից, որոնց անունները հայտնի են,  որևէ մեկի նկատմամբ չենք հայտարարում միջազգային որոնում՝ Ինտերպոլի գծով։ Օրինակ Մարաղայի օմոնականների ջոկատի հրամնատարը՝ Շահին Թագիևը, որն Ադրբեջանի առաջին ազգային հերոսն է՝ Մարաղահում իրականացրած ջարդի համար, այսօր հանգիստ ապրում է Շվեդիայում։Մի քանի անգամ առաջարկել եմ, որպեսզի նրա նկատմամբ հայտարարվի միջազգային որոնում, ցավոք սրտի, այդ առաջարկը չի գտել իր իրականացումը։Ինչու՞ մենք չենք հայտարարում միջազգային որոնում նույն Այազ Մութալիբովի նկատմամբ, որը 1990 թվականի հունվարին Բաքվում ջարդերի ժամանակ եղել է Ադրբեջանի վարչապետ»,- ներկայացրեց Մարինա Գրիգորյանը։
Նա շեշտեց, որ միջազգային որոնում պետք է հայտարարվի նաև 2016 թվականի ապրիլին Քյարամ Սլոյանի գլուխը  կտրած ադրբեջանցու նկատմամբ։
«Սա շատ կարևոր խնդիր է, և փորձելով պատժել այդ հանցագորներին, նաև քայլ կարվի, որպեսզի հնարավորինս կանխենք այդպիսի հանցագործությունները։ Սրանք ընդամենը երեք անուններ են, ես կարող էի էլի անուններ ներկայացնել և մենք ունենք բոլոր ապացույցները՝ այդ մարդկանց հանցագործություն կատարելու մասին»,- եզրափակեց նա։

Marina Girgoryan, the project coordinator of “Ordinary Genocide” series, called for the Azerbaijani perpetrators responsible for massacres of Armenians in Sumgait, Baku and Maragha to be brought to justice by issuing international arrest warrants against them.
She made the proposal at today’s parliamentary hearings titled “The Sumgait pogroms: Armenophobia as state policy of Azerbaijan” dedicated to the 30th anniversary of the Sumgait pogroms.
“I wander why until now, when 30 years have passed, an international arrest warrant has not been issued through Interpol against any of those Azerbaijani perpetrators, whose named are known. One of them is Shahin Tagiyev, the commander of Gurtulush battalion, who has been declared the first hero of Azerbaijan for committing the Maragha massacres, is today enjoying life in Sweden,” she said.
“I have proposed to have an international arrest warrant issued against him, but unfortunately the proposal was not implemented,” Girgoryan highlighted.
She also stressed the need to issue an international arrest warrant against another Azerbaijani perpetrator Ayaz Mutalibov, who was Azerbaijan’s prime minister during the Armenian massacres in Baku in January 1990.
Marina Girgoryan highlighted the Azerbaijani officer who beheaded Armenian serviceman Kyaram Sloyan during the 2016 April war must also be placed on Interpol wanted list.
“This is a crucial issue. Punishing those perpetrators will also help to prevent such crimes. These are just three names; I could have announced more names, and we obtain all the necessary evidence to prove the crimes of those people,” she said.