2017-ին Հայաստանը  ԵԱՏՄ երկրների շարքում ամենաբարձր տնտեսական ցուցանիշներն է գրանցել. Արամ Սաֆարյան
2017 թվականին Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրների շարքում ամենաբարձր ցուցանիշներն է գրանցել տնտեսության մի շարք կարևոր ոլորտներում:  Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամներ, տնտեսագետներ Աշոտ Թավադյանն ու Թաթուլ Մանասերյանը տնտեսագիտական հետազոտություններ են կատարել «Հայաստանի տնտեսությունը 2017 թ-ին ԵԱՏՄ-ում երկրի անդամակցության համատեքստում» խորագրով: «Եվրասիական փորձագիտական ակումբի դեռ սեպտեմբերի վերջին արած կանխատեսումը՝  հակառակ միջազգային կազմակերպությունների արած կանխատեսումների, որ Հայաստանի տնտեսական աճը գերազանցելու է 4%-ը, իրականություն դարձավ»,- ասաց Արամ Սաֆարյանը:
Այսպիսով, Հայաստանում  տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 7,7%, իսկ ՀՆԱ-ի աճը՝ մոտ 5,2%: ՏԱՑ-ի աճը, ըստ բա
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունը երկնիշ աճի  միտումներ է ցույց տվել տնտեսության  մի շարք կարևորագույն ճյուղերում: Մանսավորապես, երկնիշ ցուցանիշով աճել են Հայաստանի արդյունաբերությունը (12,6%), առևտուրը (14%), արտահանումը, ներմուծումը, վերականգնվել են շինարարության ծավալները ՝ 2.2%-ով, անկում է արձանագրվել միայն գյուղատնտեսության ոլորտում:  «Գյուղատնտեսության ծավալը 2016 թ-ի համեմատ նվազել է 3%-ով, ինչի բացատրությունը դեռ պետք է լրջորեն ուսումնասիրվի և մարտին դրա մասին կխոսենք, սակայն գյուղատնտեսական ապրանքների և դրանց վերամշակված արտադրանքի ծավալները ԵԱՏՄ երկրներ  էապես աճել են»,- նշեց փորձագետը:
Անդրադառնալով  ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական արդյունքներին՝ Արամ Սաֆարյանն ասաց, որ 2017 թ-ը լավ տարի էր անդամ երկրների համար: Մասնավորապես,  2015 և 2016 թթ-ից հետո առաջին անգամ  Ռուսաստանում  արձանագրվել է 1%-ից ավելի տնտեսական աճ և կանգնել է կայուն տնտեսական զարգացման ուղու վրա, ինչը, ըստ փորձագետի դրական աղդեցություն ունի ԵԱՏՄ տարածքի փոքր տնտեսություն ունեցող երկրների համար:
«ԵԱՏՄ-ի համար լավ էր թե արդյունաբերության, թե գյուղատնտեսության առումով, անդամ երկրներում 6,5 տոկոսով կրճատվել է գործազրկությունը, ավելացել է Ռուսաստանից Հայաստան մտնող տրանսֆերտների ծավալները՝ 7 տոկսով: Պետք է նշել, որ Հայաստան մտնող տրանսֆերտների  63%-ը գալիս են Ռուսաստանից, 14%-ը՝ ԱՄՆ-ից: Մենք գտնում ենք, որ առաջիկա տարիներին Ռուսաստանը շարունակելու է մնալ Հայաստանի համար ամենագրավիչ աշխատանքային շուկան, և ՀՀ կառավարության կարևորագույն խնդիրներից մեկն այն է, որ թե Ռուսաստանում, թե ԵԱՏՄ-ում պարզ բանվորական աշխատուժից բացի, ժամանակավոր կազմակերպվել նաև բարձրագույն կրթություն ունեցող մասնագետների աշխատանքի հարցը»,- ասաց Արամ Սաֆարյանը:
Խոսելով Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանման ծավալներին՝  փորձագետը նշեց, որ դեպի Ռուսաստան գնացող հայկական արտահանման մեջ մեծ տեղ ունի պատրաստի արտադրանքը: Տարվա կարևոր նորություններից մեկն էլ, ըստ նրա, այն է, որ կոնյակի արտահանման հետ մեկտեղ եվրասիական շուկայում մեծացել է հայկական գինու արտահանումը՝ հասնելով 1,3 մլն լիտրի: «Եթե այս միտումը առաջիկա երկու տարիներին շարունակվի, ապա հայկական գինեգործությունը պատվավոր տեղ կզբաղեցնի մեր տնտեսական ներուժի մեջ»,- ասաց նա:
Ըստ Արամ Սաֆարյանի, թեև վերլուծաբանները գտնում են, որ 2018 թ. Հայաստանի արտահանման ֆիզիկական ընդլայնումը կսպառվի, ինչի արդյունքում երկրի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի մոտ 2,5%, իսկ 2019 թ-ին  ՀՆԱ-ն կրկին կաճի 5% ավելի ծավալով, սակայն  իրենք կանխատեսում են՝  այն ներդրումների ծավալը, որը եղել է 2017 թվականին, եթե պահպանվի 2018 թվականին, ապա տարին Հայաստանի համար լավն է լինելու, և աճի արձանագրած միտումները շարունակական են լինելու: «Եթե ներդրումների ծավալն աճի, ապա ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսվածից ավելին է լինելու»,- եզրափակելով խոսքն՝ ասաց փորձագետը:

Эксперт: В 2017г. Армения по ряду сфер зафиксировала самые высокие экономические показатели в ЕАЭС, но новостью года стал экспорт вина
В 2017 году по ряду важных сфер Армения зарегистрировала самые высокие экономические показатели среди стран-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом заявил сегодня на пресс-конференции руководитель исследовательско-аналитической общественной организации «Интеграция и развитие», координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
По словам аналитика, члены Евразийского экспертного клуба, экономисты Ашот Тавадян и Татул Манасерян провели экономические исследования на тему «Экономика Армении в 2017 году в контексте членства РА в ЕАЭС».
«Вопреки прогнозам международных организаций, прогнозы представителей Евразийского экспертного клуба стали реальностью: экономический рост в Армении превысил 4%», – отметил А. Сафарян.
Таким образом, индекс экономической активности в Армении составил 7,7%, а рост уровня ВВП примерно – 5,2%.
По словам аналитика, экономика Армении показала тенденции двузначного роста в ряде ключевых секторов экономики. В частности, показатели двузначного индекса в сфере промышленности выросли на 12,6%, торговли на 14%, экспорта, импорта, были восстановлены объемы строительства на 2,2%, спад зафиксирован только в сфере сельского хозяйства.
Обратившись к экономическим результатам других участников ЕАЭС, А. Сафарян отметил, что 2017-й стал хорошим годом для данных стран. В частности, после 2015 и 2016 гг., впервые в России зафиксирован более чем 1%-ный экономический рост и РФ встала на путь устойчивого экономического развития, что позитивно сказывается на экономиках малых стран Евразийского экономического союза.
«Для стран ЕАЭС год стал благоприятным как по части промышленности, так и сельского хозяйства. Также в странах Евразийского экономического союза показатели безработицы сократились на 6,5%, на 7% увеличились объемы трансфертов из России в Армению. Стоит отметить, что 63% трансфертов, поступающих в Армению, – из России, 14% – из США. Мы находим, что в ближайшие годы Россия продолжит оставаться для Армении самым привлекательным рынком труда, и главнейшей задачей правительства Армении является то, что как в РФ, так и в странах ЕАЭС, помимо простой рабочей силы, временно должен быть организован также вопрос о работе специалистов с высшим образованием», – отметил А. Сафарян.
Эксперт также сообщил, что наряду с увеличением объемов экспорта коньяка на евразийский рынок выросли также объемы экспорта армянского вина, достигнув показателя в 1,3 млн. литров. Данное явление он назвал новостью года и добавил: «Если эти тенденции сохранятся в ближайшие два года, то армянское виноделие займет почетное место в потенциале нашей экономики».
По словам А. Сафаряна, при сохранении тенденций в объемах инвестирования за 2017г. текущий год также окажется хорошим, рост будет носить последовательный характер, а увеличение ВВП будет больше прогнозируемого.