Սարոյանի թանգարանի բացումը պլանավորվում է այս տարվա օգոստոսին
Սարոյանի թանգարանի բացումը պլանավորվում է 2018 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ գրողի հոբելյանական 110- ամյակին։ Այս մասին հայտնում են «Ռենեսանս» մշակութային և ինտելեկտուալ հիմնադրամից:
Հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Սարոյան հաուս» նախագծի շրջանակներում նախագծի համակարգող Ավագ Սիմոնյանը, «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Մերուժան Մինասյանը և «Սարոյան հաուսի» հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ, Ֆրեզնոյում Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր  Բարլո Տեր-Մուգրդեչյանը հանդիպում են ունեցել Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լի Բրանդի հետ և նրան ներկայացրել նախագիծը։ Վերջինս իր հերթին ողջունել է նախագիծը և աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Քաղաքապետին ներկայացվել են նախագծի հետագա ծրագրերը և թանգարանի հայեցակագը՝ իր բոլոր նորարարական և ինտերակտիվ լուծումներով։
Բացումից հետո, Վիլյամ Սարոյանի կյանքի հայտնի և անհայտ բոլոր դրվագների մասին պատմող թանգարանը կդառնա Ֆրեզնոյի մշակութային և կրթական կենտրոններից մեկը։
Շեշտվել է նաև այն փաստը, որ Սարոյանը ունեցել է համաշխարհային ճանաչում, և նրա անձի կարևորումը ոչ միայն հայկական սփյուռքի ձեռքբերումն է լինելու, այլև ողջ ամերիկյան հասարակության: Թանգարանում հյուրերը հնարավորություն կունենան անձամբ տեսնել Սարոյանին՝ հոլոգրամի միջոցով։

The opening ceremony of William Saroyan House-Museum will take place on 31st of August in 2018, dedicated to 110th anniversary of the writer, Renaissance" Cultural and Intellectual Foundation reported in a press statement.
In the framework of "Saroyan House" Project implemented by Foundation, Project Coordinator Avag Simonyan, co-founder of "Storaket" Architectural Studio Meroujan Minasian, and "Saroyan House" Board Honorable Member, Armenian Studies Professor at California State University Barlow Der Mugrdechian met Mayor of Fresno Lee Brand and introduced him the project. In his turn, Lee Brand greeted the project and expressed his readiness to support it.
The Mayor was introduced the further programs of the projects as well as the concept of the museum with its innovative and interactive solutions. After the opening ceremony, the museum which will tell us about William Saroyan's life unknown and known episodes, will become one of the cultural and educational centers of Fresno City.
The fact was also mentioned, that William Saroyan had worldwide fame and the importance of his personality will not only be the Armenian diaspora acquirement, but also for the whole American Society, the source said, adding at the museum, the guests will have the opportunity to meet William Saroyan via Hologram personally.