«Քաղաքական գործընթացները մեծ հարված ստացան, երբ տեղի ունեցավ թուրքական ագրեսիան Սիրիայի դեմ՝ Աֆրինի ուղղությամբ ակտիվացման հետ պայմանավորված»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ուենցող վերջին զարգացումներին:
Նրա խոսքով՝ սա բայացահայտ ագրեսիա էր, բայց ցավոք, աշխարհը սրա վրա աչքերը փակեց. «Որևիցե լուրջ դատապարտում թուրքական գործողությունների նկատմամբ ոչ գերտերությունների կողմից, ոչ միջազգային հանրության կողմից չեղավ»:
Չնայած սրան՝ թուրքագետը նկատեց, որ կան դրական միտումներ, որոնցից մեկը ՄԱԿ-ի ընդունած բանաձևն է՝ 30-օրյա հրադադարի հետ մասին:
«Սա հուսադրող է: Ես սա կապում եմ ամերիկյան և ռուսական կողմերի՝ որոշ առումով համաձայնության գալու և այդ համաձայնությունը պահպանելու հետ: Սկսվում է կարմիր գծերի իրադրություն Սիրիայում, եթե այդ գիծն անցնում են, տեղի են ունենում զինված բախումներ: Կարծես թե դեռևս հնարավորություն կա Թուրքիայի ագրեսիան որոշակի շրջանակների մեջ պահելու»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Ինչ վերաբերում է թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորմանը, նա նշեց, որ այդ խնդիրն իջեցվել է մեկ մակարդակ ավելի ցածր. «Տեղի է ունենում խառը խմբերով բանակցություններ՝ Թուրքիայի և ԱՄՆ միջև: Սպասվում է, որ մինչև մարտի կեսերը բանակցությունները կավատրվեն, և հաջողությամբ ավարտվելու դեպքում որոշակի որոշումներ կընդունվեն ավելի բարձր մակարդակով: Այսինքն հաջողվեց գոնե մինչև մարտի կեսերը թուրքական ագրեսիան կանգնեցնել՝ Սիրիայի նկատմամբ»:
Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը շեշտեց, որ Թուրքիայի վերջնական նպատակն է 30 կմ խորությամբ մտնել Սիրիա և այդ տարածքում ամբողջությամբ ստեղծել անվտանգության գոտի, որի մասին բացահայտ արտահայտվել են. «Թուրքիան ցանկանում է այդքան տարածությունը դարձնել անմարդաբնակ, եթե դա տեղի ունենա, մենք կարող ենք նշել, որ 21-րդ դարում կտեսնենք Թուրքիայի կողմից ևս մեկ ցեղասպանության»:
Անդրադառնալով այս ամենի ազդեցությանը տարածաշրջանի վրա, Ռուբեն Սաֆրաստայնը հավելեց, որ չի կարծում, թե թուրքական դիվանագիտությունը և գլխավոր շտաբը որոշակի ակտիվություն ցուցաբերեն նաև Հարավային Կովկասում այս պայմաններում:
«Եթե իրադրությունը փոխվի, որոշակի զարգացումներ լինեն, չի կարելի բացառել, որ Թուրքիան փորձի օգտագործել Ադրբեջանը՝ որպես իր ազդեցության տակ գտնվող գործոն, որպեսզի սրի իրադրությունը Հարավային Կովկասում՝ այդպիսով շեղելով ուշադրությունը Սիրիայից»,- ընդգծեց բանախոսը:

Эксперт: В 21 веке мы можем стать свидетелями ещё одного осуществленного Турцией геноцида – на сей раз в Сирии
17:48 26/02/2018
Агрессия армии Турции против Сирии, в частности, действия в Африне, является серьёзным ударом по политическим процессам. Об этом заявил на сегодняшней пресс-конференции директор Института востоковедения Национальной Академии наук (НАН) Армении, тюрколог Рубен Сафрастян, комментируя последние развития в сирийском Африне.
По словам тюрколога, действия армии Турции в Сирии – это очевидная агрессия, однако, к сожалению, представители международного сообщества закрыли на это глаза. «Не было озвучено ни одного осуждения со стороны мировых держав и международного сообщества», – отметил Р. Сафрастян.
Тюрколог отметил, что есть позитивные тенденции, одной из которых является резолюция Совбеза ООН по установлению 30-дневного режима прекращения огня на территории Сирии.
Напомним, накануне, 25 февраля, Совет Безопасности ООН единогласно одобрил резолюцию об установлении 30-дневного режима прекращения огня на территории Сирии для проведения гуманитарных операций и оказания помощи пострадавшим.
«Это обнадеживает. Это, возможно, связано с согласием российской и американской стороны и сохранением данного согласия по вопросу Сирии. Здесь прослеживается ситуация с красными линиями, если кто-то переходит этот рубеж, происходят вооруженные столкновения. Кажется, что пока есть возможность сдерживать агрессию армии Турции», – отметил Р. Сафрастян.
По словам Р. Сафрастяна, конечная цель Турции заключается в том, чтобы на 30 км продвинуться в глубь Сирии и уже на данной территории полностью создать зону безопасности.
«В Турции хотят сделать эту зону в Сирии ненаселенной местностью, если это произойдет, мы можем сказать, что впервые в 21 веке станем свидетелями ещё одного геноцида, совершенный турецкой стороной», – подчеркнул тюрколог.
Обратившись к воздействию данных событий на регион в целом, Р. Сафрастян добавил, что в подобных условиях турецкая не проявит активности на Южном Кавказе.
«Если ситуация изменится, произойдут некоторые развития, нельзя исключать, что Турция попробует использовать Азербайджан в качестве фактора, находящегося под её влиянием, с целью обострить ситуацию на Южном Кавказе, таким образом отвлечь внимание от событий в Сирии», – подчеркнул тюрколог.