«Քաղաքական գործընթացները մեծ հարված ստացան, երբ տեղի ունեցավ թուրքական ագրեսիան Սիրիայի դեմ՝ Աֆրինի ուղղությամբ ակտիվացման հետ պայմանավորված»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը՝ անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ուենցող վերջին զարգացումներին:
Նրա խոսքով՝ սա բայացահայտ ագրեսիա էր, բայց ցավոք, աշխարհը սրա վրա աչքերը փակեց. «Որևիցե լուրջ դատապարտում թուրքական գործողությունների նկատմամբ ոչ գերտերությունների կողմից, ոչ միջազգային հանրության կողմից չեղավ»:
Չնայած սրան՝ թուրքագետը նկատեց, որ կան դրական միտումներ, որոնցից մեկը ՄԱԿ-ի ընդունած բանաձևն է՝ 30-օրյա հրադադարի հետ մասին:
«Սա հուսադրող է: Ես սա կապում եմ ամերիկյան և ռուսական կողմերի՝ որոշ առումով համաձայնության գալու և այդ համաձայնությունը պահպանելու հետ: Սկսվում է կարմիր գծերի իրադրություն Սիրիայում, եթե այդ գիծն անցնում են, տեղի են ունենում զինված բախումներ: Կարծես թե դեռևս հնարավորություն կա Թուրքիայի ագրեսիան որոշակի շրջանակների մեջ պահելու»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
Ինչ վերաբերում է թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորմանը, նա նշեց, որ այդ խնդիրն իջեցվել է մեկ մակարդակ ավելի ցածր. «Տեղի է ունենում խառը խմբերով բանակցություններ՝ Թուրքիայի և ԱՄՆ միջև: Սպասվում է, որ մինչև մարտի կեսերը բանակցությունները կավատրվեն, և հաջողությամբ ավարտվելու դեպքում որոշակի որոշումներ կընդունվեն ավելի բարձր մակարդակով: Այսինքն հաջողվեց գոնե մինչև մարտի կեսերը թուրքական ագրեսիան կանգնեցնել՝ Սիրիայի նկատմամբ»:
Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենը շեշտեց, որ Թուրքիայի վերջնական նպատակն է 30 կմ խորությամբ մտնել Սիրիա և այդ տարածքում ամբողջությամբ ստեղծել անվտանգության գոտի, որի մասին բացահայտ արտահայտվել են. «Թուրքիան ցանկանում է այդքան տարածությունը դարձնել անմարդաբնակ, եթե դա տեղի ունենա, մենք կարող ենք նշել, որ 21-րդ դարում կտեսնենք Թուրքիայի կողմից ևս մեկ ցեղասպանության»:
Անդրադառնալով այս ամենի ազդեցությանը տարածաշրջանի վրա, Ռուբեն Սաֆրաստայնը հավելեց, որ չի կարծում, թե թուրքական դիվանագիտությունը և գլխավոր շտաբը որոշակի ակտիվություն ցուցաբերեն նաև Հարավային Կովկասում այս պայմաններում:
«Եթե իրադրությունը փոխվի, որոշակի զարգացումներ լինեն, չի կարելի բացառել, որ Թուրքիան փորձի օգտագործել Ադրբեջանը՝ որպես իր ազդեցության տակ գտնվող գործոն, որպեսզի սրի իրադրությունը Հարավային Կովկասում՝ այդպիսով շեղելով ուշադրությունը Սիրիայից»,- ընդգծեց բանախոսը:

Ruben Safrastyan: The world turned a blind eye on Turkey's aggression in Syria
Turkey's military assault on Syria's Afrin region was a major blow to political process aimed at the conflict settlement, Ruben Safrastyan, Director of Institute of Oriental Studies, told a news conference Monday, commenting on the recent developments in Syria, as the Turkish offensive in Afrin stretches into its second month.
In Safrastyan's words, Turkey's actions are an explicit act of aggression that, regretfully, went unnoticed by the world. "No serious condemnation neither for world powers, nor international community at large followed except from the unanimously approved resolution by the UN Security Council calling for a 30-day ceasefire in Syria," Safrastyan said.
"The resolution appears to have been encouraging and perhaps came after certain arrangements reached by Russian and American sides, since the red lines established in Syria are getting out of control. It seems not all chances are lost to keep Turkey's aggression within certain limits," Safrastyan explained.
Commenting on the Turkish-American relations, Safrastyan pointed that despite the further deterioration of relations the talks underway in different formats could constraint Turkish actions at least until mid-March.
The Turkologist reminded of the Turkish aim to create 30-kilometer-deep safe zones in Syria's Afrin that had been openly announced by the country's leadership. "Turkey seeks to ravage the mentioned territory and if succeeded it would record another act of genocide by that country committed this time in the 21st century," said the expert.
Safrastyan didn't rule out Turkish activation in the South Caucasus under certain scenarios, suggesting as soon as developments allow it would use its current client state Azerbaijan to provoke tensions in the regions in an attempt to divert attention from its actions in Syria.