Հայաստանում գորգերի արտադրությունն աճել է
Հայաստանում գորգերի և գորգագործական արտադրատեսակների արտադրությունը  2017 թվականի ընթացքում հիմնականում անկման ցուցանիշներ էր գրանցում, սակայն տարեկան կտրվածքով գորգերի արտադրությունն աճել է։
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացնում են ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, նախորդ տարի հանրապետությունում արտադրվել է 19.8 տոննա գորգեր և գորգեղեն՝ 2016 թվականի համեմատ աճելով 10%-ով։
Նշենք, որ 2016թ-ի Հայաստանում արտադրվել է 18 տոննա գորգեր և գորգեղեն, 2015թ-ին՝ 41 տոննա։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում թեթև արդյունաբերության, մասնավորապես տեքստիլի, տրիկոտաժի, կաշեգործության, կոշկակարության և գորգագործության ոլորտների համար արտոնություններ պետք է սահմանվեն։ Մարզերում ճյուղի զարգացումը խրախուսելու համար արտոնություններ պետք է լինեն Երևանից դուրս գործունեություն ծավալողների համար, ինչպես նաև խրախուսվելու են նոր աշխատատեղ ստեղծողները, լինելու է սուբսիդավորում:

Carpet production on the rise in Armenia
Carpet production decreased in Armenia in 2017 as compared to the production volumes in the previous year, however the overall production levels constitute growth per annum, according to the National Statistical Service of the Republic of Armenia (NSS).
According to the source, 19.8 tons of carpets and carpet coverings have been produced in the republic in 2017 which is 20% increase to compare with the production volumes of 2016.  To note, the production volumes amounted to 18 tons in 2016 and 41 tones - in 2015
To remind, last year PM Karapetyan highlighted on several occasions   the possibilities and options for expanding the mechanisms of state support in light industry, including in textile, cotton fabrics, carpeting through granting certain privileges for the development of the manufacturing in provinces and creation of new job places.