ՄԻԵԴ նախագահը բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատանքի նոր սկզբունքները և ՍԴ հետ համագործակցությունը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Գիդո Ռայմոնդին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ուղղված պաշտոնական նամակում բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը։
ՄԻՊ աշխատակազմի փոխանցմամբ, նա հատկապես կարևորել է Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ (amicus curiae) ներկայացնելու և նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծեր մշակելու Պաշտպանի պրակտիկան՝ շեշտելով,  որ դա ամբողջությամբ բխում է Եվրոպայի խորհրդի առաջնահերթություններից, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային երկրի իրավական համակարգի առավել համապատասխանեցմանն ուղղված սուբսիդիարության սկզբունքից:
ՄԻԵԴ-ի նախագահը նաև ընդգծել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները ճանաչվում են կարևոր աղբյուր, որոնց վրա հղումներ են կատարվում Հայաստանին վերաբերող վճիռների մեջ։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը Սահմանադրական դատարանի հետ համագործակցության արդյունքում մարդու իրավունքներին առնչվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ է ներկայացնում։ Բացի այդ, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունից հետո աշխատակազմում մշակվում և շրջանառության են ներկայացվում իրավական ակտերի նախագծեր, որոնք ուղղված են երկրում մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդմանը:
Այս գործառույթի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմերն իրականացրել են Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարմանն ուղղված օրենքների նախագծեր։ Դրանք արդեն պաշտոնապես ուղարկվել են կարծիքի ինչպես իրավասու պետական մարմիններին, այնպես էլ իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու Փաստաբանների պալատ:

Глава ЕСПЧ высоко оценил новые принципы деятельности омбудсмена Армении и его сотрудничество с КС
Председатель Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Гидо  Раймонди в официальном письме Защитнику прав человека (омбудсмену) Армении Арману Татояну высоко оценил деятельность офиса омбудсмена РА.
Как сообщают из офиса защитника прав человека РА, Гидо  Раймонди особо подчеркнул важность практики омбудсмена по представлению особых мнений («amicus curiae») в Конституционный суд и разработке нормативно-правовых актов, подчеркнув, что это полностью вытекает из приоритетов  Совета Европы:  принципа субсидиарности, направленного на максимальное приведение в соответствие правовой системы страны с Европейской конвенцией по правам человека.
Гидо Раймонди также подчеркнул, что в Европейском суде по правам человека доклады защитника прав человека Армении признаются в качестве важного источника, на которые ссылаются в решениях, относящихся к Армении.
Источник напоминает, что в течение последних двух лет омбудсмен представляет особое мнение по рассматриваемым в КС искам, касающимся прав человека.
Кроме того, после изменений в конституционном законе РА «О защитнике прав человека» в офисе разрабатывают и вводят в обращение проекты правовых актов, направленные на укрепление системы прав человека в стране.
В рамках данной функции, нацеленные на исполнение решений КС законопроекты уже официально направлены на представление заключения как компетентным госорганам, так и правозащитным организациям и в Палату адвокатов.