ՄԻԵԴ նախագահը բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատանքի նոր սկզբունքները և ՍԴ հետ համագործակցությունը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Գիդո Ռայմոնդին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին ուղղված պաշտոնական նամակում բարձր է գնահատել Պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությունը։
ՄԻՊ աշխատակազմի փոխանցմամբ, նա հատկապես կարևորել է Սահմանադրական դատարան ներկայացվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ (amicus curiae) ներկայացնելու և նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծեր մշակելու Պաշտպանի պրակտիկան՝ շեշտելով,  որ դա ամբողջությամբ բխում է Եվրոպայի խորհրդի առաջնահերթություններից, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային երկրի իրավական համակարգի առավել համապատասխանեցմանն ուղղված սուբսիդիարության սկզբունքից:
ՄԻԵԴ-ի նախագահը նաև ընդգծել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները ճանաչվում են կարևոր աղբյուր, որոնց վրա հղումներ են կատարվում Հայաստանին վերաբերող վճիռների մեջ։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը Սահմանադրական դատարանի հետ համագործակցության արդյունքում մարդու իրավունքներին առնչվող դիմումներով հատուկ կարծիքներ է ներկայացնում։ Բացի այդ, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունից հետո աշխատակազմում մշակվում և շրջանառության են ներկայացվում իրավական ակտերի նախագծեր, որոնք ուղղված են երկրում մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդմանը:
Այս գործառույթի շրջանակում Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմերն իրականացրել են Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարմանն ուղղված օրենքների նախագծեր։ Դրանք արդեն պաշտոնապես ուղարկվել են կարծիքի ինչպես իրավասու պետական մարմիններին, այնպես էլ իրավապաշտպան կազմակերպություններին ու Փաստաբանների պալատ:

In an official letter addressed to the Human Rights Defender (HRD) of Armenia, Arman Tatoyan, the President of the European Court of Human Rights (ECHR), Guido Raimondi, highly appreciated the work of the Defender’s Office.
He especially highlighted the importance of the Defender’s practice of submitting special opinions in respect of applications to the Constitutional Court (amicus curiae) and preparing drafts of normative legal acts, stressing that it fully stems from the priorities of the Council of Europe, namely from the subsidiarity principle which is aimed at ensuring compliance of the domestic legal system with the European Convention on Human Rights.
The ECHR chief also highlighted that the reports issued by the Ombudsman are considered as important sources, which are referred to in judgments concerning Armenia, the HRD’s Office said in a press statement.
The source reminds that as a result of cooperation with the Constitutional Court in the past two years, the Ombudsman has presented special opinions in respect of human-rights-related applications. Besides, following the adoption of the new Constitutional Law on the Human Rights Defender, the Ombudsman’s Office prepares and circulates drafts of legal acts, which are aimed at strengthening the human rights protection mechanism in the country.
In this framework, staffs of the Human Rights Defender and the Constitutional Court have prepared drafts of legal acts with a view to implementing decisions of the Constitutional Court of Armenia. The drafts have already been officially sent to respective state authorities, as well as to human rights organizations and the Chamber of Advocates, so that they are able to present their opinions.