Հայ-իրանական համագործակցության զարգացմանը ոչինչ չի խանգարում. Աշոտ Մանուկյան
Հայ-իրանական համագործակցության զարգացմանը ոչինչ չի խանգարում: Այս մասին այսօր՝ Երևանում անցկացվող հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի շրջանակներում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե մշտապես խոսվում է հայ-իրանական գործակցության  մասին, բայց այն ամբողջությամբ չի իրացվում, ի՞նչն է խանգարում առավել լայն թափով գործակցություն ծավալելու համար:
Ըստ նախարարի՝   թեև Հայաստանի պոտենցիալն ամբողջությամբ չի օգտագործվում, սակայն միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, ինչպես նաև բարձր մակարդակի հանդիպումները նպաստում են, որպեսզի գոյություն ունեցող  խնդիրները լուծվեն:  «Ես որևէ խնդիր մեր համագործակցության զարգացման  ճանապարհին չեմ տեսնում», - ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով գործարարների կողմից բարձրացված խնդիրներին, մասնավորապես՝ օրենսդրության տարբերություններին, ինչը համագործակցության հիմնական խոչընդոտներից է, Աշոտ Մանուկյանը նշեց,  որ 2017 թվականի դեկտեմբերին Մեղրիում բացվել է ազատ տնտեսական գոտին, Իրանում էլ գործում է «Արազ» ազատ տնտեսական գոտին, և վստահություն հայտնեց, որ երկու ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցությունը կնպաստի այն օրենսդրական տարբերությունների համահարթեցմանը, որոնք առկա են:
«Իհարկե օրենսդրությունը մեր երկրներում տարբեր են, իհարկե դրանք կարող են ունենալ տարբեր մեկնաբանություններ, դրանք կարող են տարբեր իրողություններ ստեղծել,  բայց երկու ազատ տնտեսական գոտիները կլուծեն նման խնդիրները»,- ընդգծեց Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը:

Глава Минэнерго Армении Ашот Манукян: Каких-либо проблем на пути развития сотрудничества с Ираном я не вижу
13:11 27/02/2018
На пути развития армяно-иранского сотрудничества нет каких-либо препятствий. Об этом сегодня в рамках 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване заявил министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян.
Ашот Манукян сделал соответствующее заявление в ответ на следующий вопрос: постоянно говорится о том, что потенциал армяно-иранского сотрудничества не реализуется полностью, что этому препятствует?
По словам министра, хотя потенциал и полностью не реализуется, однако заседания межправительственной комиссии, а также встречи высокого уровня способствуют тому, чтобы существующие проблемы решались.
«Каких бы то ни было проблем на пути развития нашего сотрудничества я не вижу», – подчеркнул Ашот Манукян.
При этом министр напомнил: в декабре 2017 года в Армении открылась свободная экономическая зона «Мегри», а в Иране действует СЭЗ «Араз». По его словам, сотрудничество между двумя СЭЗ будет способствовать гармонизации существующих в законодательствах различий.
«Конечно, законодательства в наших странах отличаются, что может создать различные реалии. Но 2 эти СЭЗ решат подобные проблемы», – добавил он.