Փիթեր Շուլց. ԵՄ-ին ԱլԳ երկրների անդամակցությունը առաջիկա երկու տասնամյակի ընթացքում հնարավոր չէ. «168 Ժամ»
Գյոթինգենի համալսարանի քաղաքագիտության պրոֆեսոր, «Քաղաքակրթությունների երկխոսություն» հետազոտական ինստիտուտի համահիմնադիր Փիթեր Շուլցը, «168 Ժամ» թերթի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Եվրամիության ԱլԳ ծրագրին, ասել է, որ ԵՄ-ին ԱլԳ երկրների անդամակցությունը առաջիկա երկու տասնամյակի ընթացքում հնարավոր չէ, քանի որ ԵՄ-ն Բալկանյան երկրների հետ աշխատանք ունի անելու, որը կտևի 10-15 տարի:
«ԱլԳ երկրների անդամակցության հեռանկարի հարցը կախված է նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերություններից, թե ինչպես կդասավորվեն այդ հարաբերությունները, եթե Ռուսաստանը չցանկանա այս հեռանկարը, եթե Ռուսաստանին դուրս մղեն, չխնդրեն մասնակցել այդ գործընթացին, ապա մենք խնդիրներ կտեսնենք: Եվրամիությունը պետք է հաշվի նստի Ռուսաստանի կարծիքի հետ: Եվրամիությունը խնդիրներ չի ունեցել Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ Ասոցացման համաձայնագրեր ստորագրելիս, ինչո՞ւ, որովհետև յուրաքանչյուր քայլ նախապես քննարկվել և համաձայնեցվել էր Մոսկվայի հետ, որևէ խնդիր չէր առաջացել հետագայում... Դա է իմ դիրքորոշումը` առանց Ռուսաստանի հնարավոր չէ, առանց Ռուսաստանի հնարավոր չեն բանակցություններ Ուկրաինայի շուրջ, Ղարաբաղում ևս հնարավոր չեն բանակցություններ առանց Ռուսաստանի»,- նշել է Շուլցը:

«168 жам»: В ближайшие два десятилетия членство стран Восточного партнерства в ЕС невозможно – Питер Шульце
11:45 01/03/2018
Профессор политологии Гёттингенского университета, директор Исследовательского института «Диалог цивилизаций» Петер Шульце, касаясь в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» программы ЕС «Восточное партнерство», заявил, что в ближайшие два десятилетия членство стран Восточного партнерства в Европейском союзе невозможно, поскольку ЕС предстоит работа с Балканскими страна, которая продлится 10-15 лет.
«Перспектива членства стран Восточного партнерства зависит также от отношений с Россией, от того, как эти отношения будут развиваться. Если Россия не захочет этой перспективы, если Россию вытолкнут, не попросят участвовать в этом процессе, то у нас будут проблемы. Евросоюз должен считаться с мнением России. Евросоюз не имел проблем со странами Центральной Азии при подписании Соглашения об ассоциации. Почему? Потому что каждый шаг предварительно обсуждался и согласовывался с Москвой, и какой-либо проблемы в дальнейшем не возникало… Это моя позиция, без России невозможны переговоры вокруг Украины, без России невозможны также переговоры в Карабахе», - отметил Шульце.