Հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղյալ հայտարարվեցին. «Երկիր Մեդիա»
Հաշված րոպեներ առաջ չեղյալ հայտարարվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնց նախաստորագրոումը տեղի էր ունեցել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին։ Քիչ առաջ Հայաստանի նախագահական նստավայրում կայացած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում արձանագրությունները չեղարկելու մասին հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Այդ մասին «Երկիր Մեդիա»-ի հարցմանն ի պատասխան նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը հաստատել է տեղեկությունը՝ խոստանալով մանրամասներ ներկայացնել ավելի ուշ։
«Խորհրդարանը արդեն վաղը քվեարկելու է ՀՀ նախագահի պաշտոնում Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը, եւ Հայաստանը գարունը սկսում է համահայկական դժգոհության տեղիք տված այդ արձանագրություններից ազատված»,- նշված է սկզբնաղբյուր նյութում։
Հիշեցնենք, որ 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունները պետք է վավերացվեին 2 երկրների խորհրդարանների կողմից, համաձայն փաստաթղթի՝ «ողջամիտ ժամկետներում»։ Սակայն Թուրքիան տեւական ժամանակ երկարաձգում էր վավերացման ժամկետները, դեռ ավելին՝ պարբերաբար նախապայմաններ էր առաջ քաշում։ Արդյունքում՝ Հայաստանի նախագահը խորհրդարանից ետ կանչեց արձանագրությունները, սակայն մինչեւ 2018 թվականի մարտի 1-ը թողել էր Հայաստանի ստորագրությունը փաստաթղթի տակ։

President of Armenia Serzh Sargsyan declared the Armenia-Turkey Protocols ‘null and void’ at a National Security Council session in the Presidential Palace on Thursday, Yerkir Media reported.
Vladimir Hakopyan, a spokesman for the president, confirmed the information, promising to provide more details later.
“Armenia enters this spring without those protocols that sparked dissatisfaction throughout Armenia,” Yerkir Media wrote.
The “Protocol on the Establishment of Diplomatic Relations” and “Protocol on the Development of Bilateral Relations” between Armenia and Turkey were signed in Zurich, Switzerland, on 10 October 2009, and were set to be signed by the parliaments of both countries “within a reasonable time frame”. However, Turkey extended the ratification deadline for a long time, regularly putting forward different preconditions.
President Sargsyan recalled the Protocols from the National Assembly on February 16 2015. Addressing the 72nd session of the UN General Assembly on September 20, he promised to declare them ‘null and void’ until the spring of 2018.