Ազգային ժողովում ավարտվեց ՀՀ նախագահի ընտրության քվեարկությունը։
Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը հայտարարեց. «ՀՀ ԱԺ 105 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել են 101-ը։ Քվեատուփոում առկա էր 101 քվեաթերթիկ, որոնցից անվավեր է ճանաչվել մեկը։ Ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ՝ կողմ 90, դեմ 10»։
Այսպիսով՝ ՀՀ նախագահ է ընտրվում Արմեն Սարգսյանը։
Արմեն Սարգսյանը ծնվել է 1953 թվականի հունիսի 23-ին, Երևանում։ Ամուսնացած է, ունի երկու որդի։
Սովորել է Երևանի պետական համալսարանի տեսական ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: 1976-1984 թթ. դասավանդել է Երևանի պետական համալսարանում, հիմնադրել է ԵՊՀ տեսական ֆիզիկայի Կոմպլեքս համակարգերի համակարգչային մոդելավորման բաժինը: Դասավանդել է նաև Քեմբրիջի համալսարանում, Լոնդոնի համալսարանի Մաթեմատիկայի ինստիտուտում:
1991-1995-ին զբաղեցրել է Միացյալ Թագավարությունում ՀՀ դեսպանի պաշտոնը: 1995-1996-ին ԵՄ-ում ՀՀ Առաքելության ղեկավարն է եղել: 1996-1997-ին ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը:
1998-1999 թթ. վերանշանակվել է Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում: 2013թ. սեպտեմբերին Արմեն Սարգսյանը երրորդ անգամ ստանձնել է Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի պաշտոնը:
2000 թվականից Eurasia House International կազմակերպության հիմնադիր նախագահն է: 2001-2011 Քեմբրիջի համալսարանի Ջաջ բիզնես դպրոցում Եվրասիական կենտրոնի հիմնադիրն ու տնօրենը:
Ամենամյա Եվրասիական մեդիա ֆորումի (Astana) (2002), Քեմբրիջի համալսարանում Տարեկան ազդեցիկ կոնֆերանսի (2003) հիմնադրիրն է: 2001-2013 թվականներին British Petrolium, Alcatel, Telefonica ընկերությունների գլխավոր խորհրդատուն է եղել, Բանկ օֆ Ամերիկա Մերիլ Լինչի և այլ միջազգային ընկերությունների ավագ խորհրդատու:
Պատվավոր և գործադիր պաշտոններ է զբաղեցնում մի շարք կառույցներում: Էներգետիկ անվտանգության գլոբալ խորհրդի նախագահն է (WEFForum), Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտի (EWI) փոխնախագահը, Եվրոատլանտյան անվտանգության նախաձեռնության հանձնաժողովի համանախագահը (Էներգետիկ անվտանգության նախագահ), Բրիտանահայկական համակուսակցական խորհրդարանական խմբի հիմնադիր նախագահը, Համաշխարհային առաջնորդության հիմնադրամի (GLF) խորհրդի անդամը, Հարվարդի համալսարանի Քենեդու կառավարման դպրոցի խորհրդի անդամը, Չիկագոյի համալսարանի հանրային քաղաքականության ուսումնասիրությունների Հարրիսի դպրոցի խորհրդի անդամը, Ջոն Սմիթ Հիմնադրամի հոգաբարձու է, Միջազգային տնտեսական ալիանսի համաշխարհային առաջնորդության խորհրդի անդամ, պատվավոր ավագ հետազոտող մաթեմատիկական գիտությունների դպրոցում, Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատվավոր դոկտոր է:
Պարգևատրվել է Սուրբ Գրիգոր Մեծ պարգև Նորին Սրբություն Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապից, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մեդալ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդից:
Հեղինակ է բազմաթիվ ակադեմիական հոդվածների և հրապարակումների տեսական ֆիզիկայի, աստղաֆիզիկայի, համակարգչային մոդելավորման, քաղաքագիտության և անցումային տնտեսության ոլորտներում։

The Armenian National Assembly completed the voting on the election of Armenia’s president on Friday morning to elect Armen Sarkissian as the fourth President of Armenia.
Armen Sarkissian received 90 votes in favor and 10 votes against, with one ballot paper declared invalid, Gagik Melikyan, Chairman of the parliamentary Counting Committee, said.
A total of 101 MPs took part in the voting.
To remind, Armen Sarkissian, 64, the country’s former Prime Minister who once served as Armenia’s Ambassador to the United Kingdom, was formally nominated for president of Armenia based on a signed petition from 65 MPs from the Republican Party of Armenia (RPA) and coalition member ARF-Dashnaktutun factions.
Below is Mr Sarkissian’s biography according to the official website of the Ministry of Foreign Affairs
Born on June 23, 1953, in Yerevan, Armenia. Married, has two sons.
EDUCATION
Theoretical Physics and Mathematics, Yerevan State University
WORK EXPERIENCE
1976-1984 Yerevan State University, Professor of Physics, Founder of the Department of Computer Modelling of Complex Systems at the University’s Department of Theoretical Physics
1984-1985, 1989-1991 Visiting research fellow and later Professor at the University of Cambridge, Institute of Mathematics of London University
1991-1995 Ambassador of Armenia to the UK
1991-1999 Senior Ambassador to Europe, Ambassador to the European Union, Belgium, the Netherlands, Luxembourg and the Vatican
1995-1996 Head of Mission of the Republic of Armenia to the EU
1996-1997 Prime Minister of Armenia
1998-1999 Reappointed Ambassador of Armenia to the UK
1993-2000 Special Advisor of the President of the European Bank for Reconstruction and Development and Governor of EBRD
2000 Founding President of the Eurasia House International
2001-2011 Founder and Director of the Eurasia Centre at the Cambridge University’s Judge Business School
2002 Initiator of the Eurasian Media Forum (Astana),
2003 Founder of the High Power Annual Conference at the Cambridge University
2001-2013 Senior Advisor of the companies British Petroleum, Alcatel, Telefonica, Bank of America Merrill Lynch and other multinational corporations
HONORARY AND EXECUTIVE POSITIONS
Chairman of Global Council on Energy Security (WEFForum)
Vice Chairman of East west institute (EWI)
Commission member of Euro-Atlantic Security Initiative (Chair of Energy Security)
Founding President of British-Armenian All Party Parliamentary Group
Board Member of Global Leadership Foundation (GLF)
Dean’s Advisory Council, Kennedy School of Government, Harvard University;
Dean’s Advisory Council, Harris School of Public Policy Studies, University of Chicago;
John Smith Trust member, London, UK;
International Economic Alliance, Global Leadership Foundation;
Honorary Senior Research Fellow at School of Mathematical Sciences, Queen Mary & Westfield College, London University;
Honorary doctor of National Academy of Sciences of Armenia;
AWARDS
1997 St. Gregory the Great Award from His Holiness the Pope John Paul II
2008 St. Gregory the Illuminator medal from His Holiness Karekin II, Catholicos Patriarch of All Armenians
Has authored numerous academic articles and publications on theoretical physics, astrophysics, computer modelling, political science and transition economics.