Հայտնի են դարձել Թուրքիայի «Աքքույու» ատոմակայանի շինարարության ժամկետները
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչյովը հայտատարարել է, որ Թուրքիայում Ռուսաստանի կողմից կառուցվող «Աքքույու» ատոմային էլեկտրակայանի շինարարությունը կսկսվի 2018-ի ապրիլի սկզբին։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, ռուս նախարարը նշել է, որ անհրաժեշտ աշխատանքները սկսելու համար պետք է ունենալ 101 արտոնագիր, որոնցից այժմ կա միայն 90-ը։
Ըստ նախատեսվածի՝ ատոմակայանի շինարարության համար Ռուսաստանը 20 մլրդ դոլարից ավելի ներդրում է անելու։
«Աքքույու» ատոմային էլեկտրակայանի առաջին բլոկը շահագործման կհանձնվի 2023թ.-ին
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի Մերսինի նահանգի «Աքքույու» շրջանում ատոմային Էլեկտրակայանի կառուցելու վերաբերյալ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ միջկառավարական համաձայնագիր Է ստորագրվել 2010 թվականին: «Աքքույու» ԱԷԿ-ի նախագիծը ներառում Է 4 Էներգաբլոկ, որոնցից ամեն մեկի հզորությունը կկազմի 1200 մտ:

Rosatom to start building of the Turkish nuclear power plant in April 2018
The Russian state-owned corporation, Rosatom, plans to start building of the Akkuyu nuclear power plant in Turkey in April 2018, Finance Apprise reports, adding 90 out of 101 licenses required to start the construction have already been received.
"At the beginning of April, the first concrete is planned to be poured out on the ground in Akkuyu", said the President of Rosatom, Alexey Likhachev.
The Akkuyu nuclear power plant with four WWER-1200 energy units should be built in the Mersin County on the Mediterranean coast by 2021. An agreement on this was signed by Russia and Turkey in May 2010.
The total volume of the investment is estimated at 22 billion USD. The first unit in the plant is expected to be commissioned in 2023.
Currently the project is financed entirely by the Russian side. Rosatom has the right to sell up to 49% of the interest to investors after recently the Turkish consortium, which was due to be involved in construction, has dropped out of the project.