Թաներ Աքչամ. Թուրքիան անհաղթահարելի խոչընդոտներ ստեղծեց. 168 Ժամ
«Դա իրական, անկեղծ և դրական քայլ էր երկու իշխանությունների համար՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների առավել լավ ապագայի համար, ինչը անորոշ ժամկետով հետաձգվեց: Իմ մեկնաբանությունը արձանագրությունները չեղարկելու Սարգսյանի որոշման վերաբերյալ կարտահայտեմ թուրքական ասացվածքով. «Malumu Ham Etmek», ինչը նշանակում է՝ «Ասել կամ հայտարարել մի բան, որն արդեն հայտնի է ու ակնհայտ»,- «168 ժամի» թղթակցի հետ զրույցում այս մասին է ասել Թաներ Աքչամը՝ անդրադառնալով հայ-թուրքական չեղարկելու մասին ՀՀ նախագահի որոշմանը:
Թաներ Աքչամը նշել է. որ արձանագրությունները մահացած էին դեռ այն ժամանակ, երբ Թայիբ Էրդողանը այցելեց Բաքու և ելույթ ունեցավ Ադրբեջանի խորհրդարանում:
«Իր խոսքում նա արդեն հայտարարել էր, որ Թուրքիան ավարտին չի հասցնի պահանջների իրականացման գործընթացը, քանի դեռ Հայաստանը չի նման հեռացել Ղարաբաղից, ուստի Սարգսյանի հայտարարությունը պարզորոշ կերպով արտահայտեց այն, ինչն արդեն հստակ էր»,- ասել է Թաներ Աքչամը:
Նրա կարծիքով, Հայ-թուրքական արձնագրությունների վավերացման ճանապարհին Թուրքիան անհաղթահարելի խոչընդոտներ ստեղծեց և զարգացրեց նախապայմանների մի ամբողջ շարք, ինչն անընդունելի էր:

«168 жам»: Турция создала непреодолимые препятствия – Танер Акчам
«Для властей двух государств это был настоящий, искренний и позитивный шаг в направлении лучшего будущего армяно-турецких отношений, который отложен на неопределенный срок. Свой комментарий относительно решения Саргсяна об отмене протоколов я выскажу турецкой пословицей "Malumu Ham Etmek", что означает: "Сказать или заявить о чем-то, что уже известно и очевидно"»,- об этом заявил в беседе с корреспондентом газеты «168 жам» Танер Акчам, касаясь решения президента Армении об аннулировании армяно-турецких протоколов.
Танер Акчам отметил, что протоколы были мертвы уже тогда, когда Тайип Эрдоган посетил Баку и выступил в парламенте Азербайджана.
«В своем выступлении он заявил, что Турция не завершит процесс выполнения требований, пока Армения не вышла из Карабаха, следовательно, заявление Саргсяна отчетливо отразило то, что уже было ясно»,- сказал Танер Акчам.
По его мнению, на пути к ратификации армяно-турецких протоколов Турция создала непреодолимые препятствия и выдвинула целый ряд предусловий, что неприемлемо.