«Գողացված «Վրուբելի» Վերադարձը» Երևան
«Գողացված «Վրուբելի» Վերադարձը» ցուցահանդեսը կմեկնարկի Ռուսական արվեստի թանգարանում մարտի 17-ին: Թանգարանը 2018թ. մարտի 20-ից, նոյեմբերի 20 կցուցադրի Մ.Վրուբելի «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը:  Այս մասին հայտնում  է «Արարատ» թանգարանի ֆեյսբուքյան էջը:  Նկարը 1995թ. գողացել էին, այն թանգարանին վերադարձվեց անցած տարի:
Ցուցադրությունը ներկայացնում է «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարի ստեղծման պատմությունը, և մեր օրերի նրա «ոդիսականը»:  Ցուցահանդեսում օգտագործված են ձևավորման հատուկ լուծումներ և արդիական տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորություններ (AR-հավելված իրականություն տեխնոլոգիա), որոնք դիտողին կտեղափոխեն Վռուբելյան «Դեմոնիանայի» մոգական աշխարհ:  Մուտքավճարը  1 000 դրամ է։
Վրուբելի «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» գլուխգործոցն իր վիթխարի գեղարվեստական արժեքից զատ նաև պատմական հետաքրքրություն է ներկայացնում: Այն ստեղծվել էր Լերմոնտովի մահվան 50-ամյա տարելիցի առթիվ՝ (1891 թ.) շքեղորեն նկարազարդված երկերի ժողովածուի համար: Գիրքը նկարազարդելու էին հրավիրվել ժամանակի գրեթե բոլոր հայտնի ռուս նկարիչները: Այդ պատվերի շրջանակներում Վռուբելը կատարել է 36 գծանկար, որոնցից 20-ը ներառվել են հիշյալ հրատարակության մեջ, իսկ դրանցից 11-ը նվիրված էին «Դևը» պոեմին:
Ռուսական արվեստի թանգարանին (պրոֆեսոր Ա.Աբրահամյանի հավաքածու) պատկանող «Դևը և Հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը այդ շարքի եզրափակիչ սյուժետային թերթն է:
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ  այս օրերին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ հայտարարվեց, որ հանրահայտ նկարիչ Միխայիլ Ալեքսանդրովիչ Վրուբելի` Հայաստանից գողացված աշխատանքը կվերադարձվի:
«Առանձնահատուկ շնորհակալություն Վլադիմիր Վլադիմիրիին մեծանուն նկարիչ Մ. Ա. Վռուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» կտավը Հայաստանին վերադարձնելու համար, որը դեռևս 1995 թվականին հափշտակվել էր Հայաստանից: Ռուսաստանի համապատասխան մարմինների ջանքերի շնորհիվ այս կտավը գտնվել է, և այսօր Վլադիմիր Վլադիմիրին հայտնեց Հայաստանին այդ նկարը փոխանցելու ռուսական կողմի մտադրության մասին»,-ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Возвращение украденного «Врубеля»: в Армении будет продемонстрирована картина «Демон и Ангел с душой Тамары»
12:02 07/03/2018
Выставка «Возвращение украденного “Врубеля”» открывается в Музее русского искусства в Армении. Об этом сообщается на странице в социальной сети Facebook ARARAT Museum – генерального партнера экспозиции.
Ценителям искусства с 20 марта по 20 ноября будет продемонстрирован шедевр Михаила Врубеля «Демон и Ангел с душой Тамары».
Работа «Демон и Ангел с душой Тамары», кроме огромного художественного значения, представляет также исторический интерес. Она была создана для богато иллюстрированного издания сочинений Михаила Лермонтова к 50-летию со дня смерти поэта (1891 г.). К работе над иллюстрациями были привлечены все известнейшие художники России того времени. В рамках этого заказа Врубель исполнил 36 рисунков, 20 из них вошло в упомянутое издание, 11 из которых иллюстрировали «Демона». «Демон и Ангел с душой Тамары» из Музея русского искусства (коллекция профессора А.Абрамяна) – финальный сюжетный лист этого цикла, указывается в сообщении.
Отметим, 15 ноября 2017 года в Москве президенты Армении и РФ Серж Саргсян и Владимир Путин посетили Третьяковскую галерею, где при участии руководителей двух стран состоялась торжественная церемония официального открытия «Дней культуры Армении в России». Во время мероприятия президент РФ Владимир Путин вручил президенту Сержу Саргсяну украденный из Армении в 1995 году холст знаменитого художника Михаила Врубеля «Демон и Ангел с душой Тамары».