Հանրային խորհրդի, հանրաքվեի և անվտանգության խորհրդի կազմավորման մասին օրինագծերն ընդունվեցին
Խորհրդարանը քվեարկության ներկայացրեց Հանրային խորհրդի մասին օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու հարցը։ Նախագծին կողմ քվեարկեց 64, դեմ՝ 32 պատգամավոր:
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց անվտանգության խորհրդի կազմավորման և գործունեության մասին օրինագիծը, որին կողմ քվեարկեց 89, դեմ՝ 8 պատգամավոր։
64 կողմ, 8 դեմ և 25 ձեռնպահ ձայների համարաբերկակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց նաև «ՀՀ պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը։
Քվերակության ներկայացվեց հանրաքվեի մասին սահմանադրական օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը։
Վարման կարգով Արտակ Զեյնալյանն ասաց. «Մենք առաջարկություն էինք ներկայացրել, որպեսզի պարզաբանվի, թե ինչ է նշանակում կարող է ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա, այս առաջարկության վրա որևէ դրական կամ բասացական որոշում չի հայտնվել։ Մենք դեմ ենք քվեարկելու այս օրենքի նախագծին, միևնույն ժամանակ որոշակի առաջարկություններ անելու ենք առաջինից երկրորդ փուլում»։
ԱԺ պետաիրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Կոստանյանն էլ արձագանքեց, որ Սահմանադրական դատարանը վաղուց պարզաբանում ունի, և լրացուցիչ պարզաբանման անհրաժեշտություն չկա։

Парламент Армении принял законопроекты об Общественном совете, о формировании Совета безопасности и о референдуме
Сегодня, 7 марта, Национальное Собрание Армении продолжило работу созванного ранее внеочередного заседания. Депутаты голосованием приняли обсуждавшиеся в ходе внеочередного заседания проекты и законодательные инициативы.
Во втором, окончательном чтении проект закона РА «Об Общественном совете» был принят соотношением голосов 64 «за» и 32 «против».
Во втором, окончательном чтении соотношением голосов 89 «за» и 8 «против» принят проект закона РА «О формировании и деятельности Совета безопасности».
В первом чтении 64 голосами «за», 8 «против» и 25 «воздержавшихся» принят законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О государственных наградах и почетных званиях РА».
На голосование был вынесен вопрос принятия в первом чтении проекта конституционного закона «О референдуме».
Депутат НС РА от оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Артак Зейналян отметил: «Мы проголосуем против данного законопроекта. В то же время представим определенные предложения с 1 по 2 чтение».