Արցախի վաստակավոր բժշկի մահվան կապակցությամբ Բակո Սահակյանը ցավակցել է ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 7-ին ցավակցական հեռագիր է hղել Էդուարդ Ղուկասյանի ընտանիքին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, հեռագրում ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա Արցախի Հանրապետության վաստակավոր բժիշկ Էդուարդ Իշխանի Ղուկասյանի մահվան մասին:
Նա եղել է ճանաչված ու հարգված բժիշկ ՝ իր գործունեությամբ մեծապես նպաստելով Արցախի առողջապահական համակարգի կայացմանն ու զարգացմանը:
Որպես իր ժողովրդի նվիրյալ զավակ՝ Էդուարդ Ղուկասյանն Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման առաջամարտիկներից էր և ակտիվ մասնակցություն է ունեցել հանուն ազատության և անկախության մեր գոյապայքարում:
Հայրենիքն արժանվույնս է գնահատել Էդուարդ Ղուկասյանի վաստակը` պարգևատրելով նրան «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով և պետական այլ պարգևներով:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից անդառնալի կորստի այս ծանր պահին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում տոկունություն և ոգու կորով»:

Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Wednesday sent a condolence letter to the family of Eduard Ghukasyan, an honored doctor of Artsakh, the presidential press department said in a statement.
“I have learnt with deep sorrow about the death of honored doctor of the Artsakh Republic Eduard Ghukasyan.
He was a renowned and respected physician who had a substantial contribution to the establishment and development of the healthcare system in Artsakh.
As a devoted son of his people, Eduard Ghukasyan was among the pioneers of the Artsakh National-Liberation Movement and actively participated in our struggle for freedom and independence.
The Motherland rated high Eduard Ghukasyan’s merit awarding him with the “Grigor Lousavorich” order and other state awards.
In this hour of irretrievable loss on behalf of the Artsakh Republic authorities and personally myself I convey my condolences and support to all the relatives and friends of the deceased wishing endurance and tenacity.”