Առողջապահության փոխնախարարները գործուն մասնակցություն են ունեցել աղմկահարույց որոշումներ ընդունելու հարցում «Ժողովուրդ»
09:40 08/03/2018
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Առողջապահության ոլորտում վերջերս իրար հաջորդած աղմկահարույց որոշումներն ընդունելու հարցում գործուն մասնակցություն ունեն նախարար Լևոն Ալթունյանի երկու տեղակալները՝ Սերգեյ Խաչատրյանն ու Սամվել Մարգարյանը:
«Նշենք, որ Ս. Խաչատրյանը Ալթունյանի համակուրսեցին է եղել: Հենց նա է նախարարին հուշել ծխախոտի դեմ պայքարի, պապիլոմա վիրուսի դեմ պատվաստման պարտադրանքի, դեղատոմսերով դեղերը վաճառելու մասին որոշումներ կայացնել՝ համոզելով, որ դրանց «ագրեսիվ» կիրառման արդյունքում ոլորտում լրջագույն ձեռքբերումներ կգրանցվեն: Իսկ Սամվել Մարգարյանն էլ, որին նախարարությունում «թութակով Սամվելիկ» են ասում, ապահովում է ֆինանսական հաշվարկների իրականացումը` ապացուցելով, թե իրենց որոշումներն ինչ ձեռքբերումների կհանգեցնեն: Նկատենք նաև, որ կոնկրետ դեղատոմսերով դեղեր ձեռք բերելու որոշման հիմքում մի քանի խոշոր հիվանդանոցների գերշահույթները նվազեցնելու իրական նպատակ կա նախարարությունում, որից, սակայն, տուժում է բնակչությունը»,- գրում է թերթը:

«Жоховурд»: Заместители министра здравоохранения активно участвовали в вопросе принятия скандальных решений
11:33 08/03/2018
Газета «Жоховурж» пишет, что в принятии скандальных решений в сфере здравоохранения активно участвовали двое заместителей министра Левона Алтуняна – Сергей Хачатрян и Самвел Маргарян.
«Отметим, что С.Хачатрян – был однокурсником Левона Алтуняна. Именно он подсказал министру принять решения относительно борьбы с курением, прививках против вируса папилломы, продаже лекарств по рецептам, уговорив, что в результате их «агрессивного» внедрения в сфере будут зафиксированы серьезнейшие достижения.
А Самвел Маргарян обеспечивает осуществление финансовых расчетов, тем самым доказывая, к каким достижениям приведут принятые решения.
Отметим также, что конкретно принятием решения об отпуске лекарств по рецептам в министерстве преследовалась реальная цель – сократить сверхприбыль нескольких крупных больниц, однако в результате пострадало население», - пишет газета.