«Ամենափրկիչ» կանայք.  Նարինե Ստեփանյան
Օդում, ջրում, ցամաքում՝ կանչի հետևից կյանք փրկելու առաքելությամբ: Այսպես դասավորվեց մասնագիտությամբ ծրագրավորող, ֆինանսիստ Նարինե Ստեփանյանի կյանքը, երբ նա որոշեց փրկարար դառնալ: Բարձր վարձատրվող, հեռանկարային մասնագիտություններ ունենալը չազդեց աշխատանք ընտրելու որոշման վրա:
Նարինեն Արտակարգ իրավիճակների նախարարության համակարգում է արդեն ինը տարի, առաջին հինգ տարիներին ադմինստրատիվ աշխատանք էր կատարում, հետո հատուկ նշանակության ջոկատում ընդգրկվելու որոշում կայացրեց: Հավատացնում է՝ մինչ այս պահը որևէ անգամ չի զղջացել դրա համար:
Թե անցած տարիներին քանի մարդու է գործընկերների հետ օգնել ու փրկել, Նարինեն արդեն չի հաշվում: Առաջին մեկ տարվա վիճակագրությունից հետո խճճվեց թվերի մեջ: Ամենածանրն ինքնասպանություններն ու ավտոպատահարներն են: Մահվան ելքով դեպքերը ծանր են, բայց աշխատում է նույն մտքի վրա չկենտրոնանալ:
Panorama.am-ի  հետ զրույցում անկեղծանում է, զգացմունքներին ու արցունքներին տեղի է տալիս հերթափոխը հանձնելուց հետո՝ աշխատանքնային օրն ամփոփելիս: Տանը ծնողներին ոչ մի դժվարության մասին չի պատմում, բավարարվում է՝ «ծառայությունը լավ է անցել» ասելով: Սկզբում ծնողների համար էլ հեշտ չի եղել, չեն ընդդիմացել դստեր որոշմանը, բայց շատ են անհանգստացել:
«Ամեն ինչ արժե այն գիտակցումը, որ դու քո աշխատանքով մարդկանց ես փրկում, մեր առաքելությունը մարդու կյանքի գինն է: Առաջին ամիսներին շատ դժվար էր, բայց դու պարտավոր ես մի կողմ դնել հուզմունքդ, զգացմունքներդ: Ես դրա իրավունքը չունեմ, նման բան ինձ թույլ չեմ տվել, դրանք խանգարում են աշխատանքին»,-ասում է Նարինեն:
Զավեշտալի դեպքեր էլ են լինում, օրինակ, «տատիկի բնակարանում օձ կա» ահազանգով  մեկնել են, սակայն լոգարանում սողունի փոխարեն ռետինե խողովակ են հայտնաբերել:
Աշխատանքի ընթացքում նա հասկացել է՝ կանայք հոգեբանորեն ավելի ուժեղ են ու հոգատար.
«Մենք ավելի ամուր ու տոկուն ենք, քան տղամարդիկ, բայց իհարկե, գործի մեջ մեր տղամարդ փրկարարները պրոֆեսիոնալ են, ցույց չեն տալիս»:
Ջոկատում տղամարդիկ մեծամասնություն են կազմում, Նարինեն հերթափոխում միակ կինն է: Վտանգավոր, ծանր ֆիզիկական աշխատանքների դեպքում գործընկերները նրան հետ են պահում, չեն թողնում առաջ գնա, աջակցում են ամեն հարցում:
Մանուկ հասակում Նարինեն իրեն բեմում երգելիս էր պատկերացնում: Հիշում է, որ փոքր տարիքում ամերիկյան մի սերիալ էր նայում՝ 911. «Ես այնքան հաճույքով ու ուշադրությամբ էի նայում այդ սերիալը, կային դրվագներ, որ մտածում էի՝ ինչքան լավ կլիներ, եթե ես այդ իրավիճակում լինեի: Բայց երբեք չէի պատկերացնի, որ իմ փոքր ժամանակվա երազանքն իրականություն կդառնա»:

Программист по образованию, финансист Нарине Степанян избрала не возможность работы по перспективным, высокооплачиваемым специальностям, а выбрала службу в МЧС Армении – миссию по спасению жизни людей в воздухе, воде и на суше. Как рассказала сама Н. Степанян в интервью корреспонденту Panorama.am Лале Тер-Казарян, в системе МЧС она работает вот уже 9 лет.
По ее словам, в первые 5 лет она была задействована на административной работе, но потом решила вступить в отряд специального назначения и до сих пор об этом не пожалела.
Н. Степанян призналась, что уже и не помнит, сколько жизней они с коллегами спасли за минувшие годы: запуталась в цифрах уже в первый год работы. По ее словам, тяжелее всего в работе – случаи самоубийств и ДТП со смертельным исходом. Однако, сказала спасательница, она пытается не зацикливаться на этой мысли.
Нарине Степанян отметила, что домочадцам, родителям ничего не рассказывает о сложностях, говорит им лишь, что «служба прошла нормально». По ее словам, родителям сперва было нелегко, они много переживали, но не стали противиться решению дочери.
«Осознание того, что ты благодаря своей работе спасаешь людей, стоит многого, наша миссия оценивается жизнью человека. В первые месяцы было очень сложно, однако ты обязан забыть об эмоциях и чувствах. У меня нет на это права, я не позволяю себе этого, поскольку эмоции только вредят нашей работе», – отметила Нарине.
По словам Нарине Степанян, бывают также забавные случаи, к примеру, однажды спасательная группа выехала по сообщению о том, что «в квартире у пожилой женщины обнаружена змея», однако на месте «происшествия» в ванной комнате вместо опасного создания оказалась резиновая трубка.
В процессе работы Нарине Степанян, по ее словам, осознала, что женщины психологически более стойкие и заботливые.
«Мы сильнее и крепче духом, чем мужчины, однако, конечно, наши спасатели-мужчины –настоящие профессионалы в своем деле», – отметила она.
Она рассказала, что в спасательной команде мужчины составляют большинство, Нарине – единственная женщина в смене. В случае опасной или физически тяжелой работы коллеги не разрешают и останавливают ее, помогают в любом вопросе, деле.
По ее словам, в детстве она не представляла, что выберет такую работу, мечтала о сцене. Но в те годы она с огромным удовольствием смотрела сериал «911» и думала, как здорово бы было, окажись она в такой ситуации. «Однако я не думала, что мечта детства станет явью», – сказала она.