Նախագահը Բեռլինում ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացմանը
Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 9-ի երեկոյան Բեռլինում ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Նախագահ Սարգսյանն այդ արարողությանը մասնակցել է պատվավոր հյուրի կարգավիճակով` որպես գնահատական այն ներդրման, որ ունեցել է Հայաստանը շախմատի զարգացման և հանրայնացման գործում:
Մրցաշարի բացման կապակցությամբ Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով: Հանդիսավոր արարողության ժամանակ ելույթներ են ունեցել նաև Գերմանիայի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Ուլրիխ Կրաուզեն, ՖԻԴԵ-ի փոխնախագահ Գեորգիոս Մակրոպուլոսը, մրցաշարի կազմակերպիչներից` «Ուորլդ Չես» կազմակերպության նախագահ Իլյա Մերենզոնը, Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Անդրեյ Գուրևը:
Միջոցառման ավարտին ներկայացվել են մրցաշարի ութ աշխարհահռչակ մասնակիցները:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների վարչությունը հրապարակել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացմանը:
«Հարգելի՛ պարոն Մակրոպոլուս,
Մրցաշարի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Այսօր մեծ իրադարձություն է համաշխարհային շախմատի համար. մեկնարկում է հավակնորդների մրցաշարը, որին անհամբեր սպասում են միլիոնավոր երկրպագուներ աշխարհի բոլոր անկյուններում:
Կարծում եմ՝ սա մի առանձնահատուկ հանգրվան է այստեղ գտնվող շախմատային հսկաների համար, ովքեր ընդամենը ժամեր անց ձեռնամուխ կլինեն տիտանական մրցաշարի՝ աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կառլսենի հետ մրցամարտի իրավունք վաստակելու համար:
Ես հպարտ եմ, նաև՝ երախտապարտ կազմակերպիչներին, որ այս մրցաշարի առաջին խորհրդանշական քայլի հնարավորությունն ընձեռված է ինձ՝ որպես լավագույն գնահատական այն ներդրման, որն ունեցել է մեր երկիրը շախմատի զարգացման և հանրայնացման գործում: Չնայած Հայաստանն իր չափերով ու բնակչությամբ աշխարհի մեծ երկրներից չէ, բայց շատերն այն համարում են շախմատային գերտերություն, քանզի փոքրիկ Հայաստանի ազգային հավաքականը, որի կազմում է նաև ներկայիս հավակնորդ Լևոն Արոնյանը, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում երեք անգամ նվաճել է օլիմպիական և մեկ անգամ աշխարհի չեմպիոնի կոչումը:
Շախմատն այն եզակի խաղն է, որն անցել է ժամանակի փորձությունը: Այն շատ նման է կյանքին, որտեղ վերջնական արդյունքը մեծապես կախված է կատարված քայլերից, իսկ խաղի ավարտից հետո բոլոր խաղաքարերը, լինի դա թագավոր, թե՛ հասարակ զինվոր, տեղադրվում են նույն տուփի մեջ: Թերևս, դա է պատճառը, որ դարեր շարունակ մարդկությունը սիրում և խաղում է շախմատ, հայտնաբերում է դրա նորանոր, թաքնված կողմերը, փորձում բացահայտել այս իմաստուն խաղի անվերջ գաղտնիքներն ու խորությունը:
Շախմատը խաղ է, բայց նաև արվեստ և գիտություն: Այն մարդուն սովորեցնում է մտքի ու ճշգրիտ հաշվարկի, ստեղծագործելու ու ազնիվ պայքարի մշակույթը: Այն պարտադրում է խորապես հարգել խաղընկերոջը: Գիտակցելով շախմատի դրական ազդեցությունը երեխաների տրամաբանության, ճկունության, ստեղծագործական մտքի զարգացման և այլ հատկանիշների վրա՝ Հայաստանը դարձավ աշխարհում առաջին երկիրը, որը շախմատն ընդգրկեց հանրակրթական ծրագրում:
Ուրախությամբ կարող եմ փաստել, որ մեր հասարակությունը դա մեծ ոգևորությամբ ընդունեց, և արդեն զգացվում են դրական արդյունքները:
Իհարկե, ուրախ ենք, որ «Շախմատը դպրոցներում» ծրագիրը տարածում է գտնում նաև այլ երկրներում:
Այս տարի Հայաստանում բացվեց աշխարհում առաջին շախմատի գիտահետազոտական ինստիտուտը: Հուսով ենք, որ ինստիտուտում շախմատի հիմնա-խնդիրների շուրջ տարվող աշխատանքներն ու ուսումնասիրությունները ի հայտ կբերեն շախմատի դեռևս չբացահայտված կողմերը:
Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան, որն այսօր միավորում է 189 երկիր, լինելով կարևորագույն շախմատային մարմին, կրում է մեծ պատասխանատվություն շախմատի զարգացման և տարածման գործում:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՖԻԴԵ-ին՝ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի հետ շարունակական և արդյունավետ համագործակցության համար և մաղթել նրան նորանոր հաջողություններ:
Օգտվելով առիթից՝ շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Բեռլինի քաղաքապետարանին և կազմակերպիչներին այս շախմատային տոնը պարգևելու համար: Մրցաշարի բարձր մակարդակով անցկացումը մեծ ներդրում և խթան կլինի շախմատի զարգացման գործում ամբողջ աշխարհում:
Հարգելի՛ շախմատիստներ,
Այս մրցաշարն իր բնույթով յուրօրինակ է: Հավակնորդի կոչման համար պայքարում են լավագույններից լավագույնները: Այստեղ առաջին և երկրորդ տեղերի տարբերությունը հսկայական է, քանի որ հաղթողը կշարունակի իր պայքարը շախմատային թագի համար: Սակայն մրցաշարում մասնակցությունն արդեն իսկ մեծ պատիվ է յուրաքանչյուր շախմատիստի համար և խոսում է շախմատային մեծ վարպետության մասին: Շատերի համար երազանք և կյանքի նպատակ է այս 8 ընտրյալների շարքում հայտնվելը: Ձեզնից յուրաքանչյուրն այս տեղը վաստակել է երկարատև և համառ պայքարի արդյունքում՝ հաղթահարելով դժվարին ընտրական փուլեր:
Վստահ եմ, որ այս առաջնությունը լինելու է լարված, բայց նաև հետաքրքիր, և մենք ականատես ենք լինելու բազմաթիվ գեղեցիկ և բովանդակալից պարտիաների:
Գտնվելով աշխարհահռչակ շախմատիստ, աշխարհի երկրորդ չեմպիոն Էմանուել Լասկերի հայրենիքում, որին շախմատային գահը պատկանել է 27 տարի անընդմեջ՝ ցանկանում եմ խոսքս ավարտել նրա խորհրդով. «Եթե տեսնում եք լավ քայլ, փնտրեք ավելի լավը»:

President Sargsyan attends opening of World Chess Candidates Tournament in Berlin
President of the Republic of Armenia, President of the Armenian Chess Federation Serzh Sargsyan attended the solemn opening ceremony of the World Chess Candidates Tournament in Berlin late on March 9. President Sargsyan participated in the ceremony as an honorary guest in acknowledgement of our country’s contribution to the development and socialization of chess.
The President of the Republic of Armenia addressed the event with greeting remarks. Speeches were also delivered by President of the German Chess Federation Ulrich Krause, FIDE Vice President Georgios Makropoulos, as well as organizer’s representatives - Ilya Merenson, President of the World Chess Organization and Andrey Gurev, Vice-President of the Russian Chess Federation.
At the end of the event, the eight world-famous participants were presented.
President Serzh Sargsyan’s greeting remarks at World Chess Candidates Tournament opening ceremony
Dear Mr. Makropoulos,
Dear Tournament Participants,
Today a great event is taking place in the world of chess: the long-awaited Candidates Tournament kicks off.
I think this is a special milestone for the chess giants present here who will start competing in a couple of hours for the right to challenge World Champion Magnus Carlsen.
I am also proud and grateful to the organizers for the opportunity to make the Tournament’s first symbolic move in acknowledgement of our country’s contribution to the development and socialization of chess.
Though Armenia is not one of the world’s largest countries for its small size and population, many consider it a chess superpower, since the modest Armenian national team, which features current contender Levon Aronian, has triumphed three times in the last few years and once won the title of world champion.
Chess is a unique game that has stood the time trial. It is quite similar to life, where the final result is largely dependent upon the steps taken, and after the end of the game, all the players, whether a king or an ordinary soldier, are placed in the same box. Perhaps, this is the reason why for many centuries humanity has been fond of and played chess in quest of its still unknown, hidden aspects, trying to uncover the endless secrets and depth of this delicate game.
Chess is a game, but it is also art and science. It teaches a person the culture of thought and accuracy, creativity and honesty. It imposes deep respect with regard to the opponent.
Realizing the positive impact of chess on children’s commitment, flexibility, brainstorming, and other qualities, Armenia became the world’s first nation to include it in the schooling program. I can state with great pleasure that our society welcomed the idea with great enthusiasm, and there are already some positive results. Indeed, we are happy to see that the Chess in Schools program is being introduced in other countries as well.
This year the world’s first chess research institute was inaugurated in Armenia. We hope that the Institute’s activities will help reveal the undiscovered aspects of the game of chess.
The International Chess Federation, which today unites 189 countries, is the most important chess authority which has great responsibility in the development and dissemination of chess.
I would like to thank FIDE for continued and fruitful cooperation with the Armenian Chess Federation and wish them ever new achievements. Taking the opportunity, I also express my gratitude to the Berlin City Hall and the Organizers for offering us this nice chess holiday day. The high-level organization of the Tournaments will be a great investment and a stimulus for the development of chess around the world.
Dear chess players,
This tournament is unique in nature. The best of the best are challenging the title. Here, the difference between the first and the second places is enormous as the winner will continue his struggle for the Chess Crown. However, participation in the Tournament is a great honor for every chess player and speaks of their great mastership.
For many players, it is a dream and purpose of life to join the elite of eight selected chess masters. Each of you has earned this right in the wake of a protracted and stubborn struggle phased over several hard stages.
I am confident that the competition will be tense but exciting, and we will witness many beautiful and meaningful games.
As I am hosted in the homeland of the world-renowned chess player, second world champion Emmanuel Lasker, who held the chess throne for 27 years, I would like to wrap up my speech with his advice: “If you see a good move, look for the better.”