Արցախի քաղաքացի չհանդիսացող բոլոր հայրենակիցներին, Արցախում հողի սեփականության իրավունք կտրվի. գյուղնախարար
14:11 12/03/2018
Արցախի Հանրապետության քաղաքացի չհանդիսացող մեր բոլոր այն հայրենակիցներն, ովքեր իրենց ուժերով և սեփական ներդրումներով Արցախում արտադրական նշանակության այգիներ կհիմնեն, նախատեսվում է հողի սեփականաշնորհման իրավունք տալ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը՝ մեկնաբանելով, որ գերատեսչության կողմից այս առումով առաջարկ է լինելու հողային օրենսգրքում բացառություն սահմանել մեր այդ հայրենակիցների համար:
«Սահմանադրությամբ հնարավորություն չկա հողը վաճառելու կամ սեփականության իրավունքով տրամադրելու օտարերկրյա քաղաքացիներին՝ բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի: Կարծում եմ՝ մեր բոլոր այն հայրենակիցները, ովքեր հանդիսանում են այլ երկրների քաղաքացիներ, եթե ցանկություն ունենան Արցախում այգեգործության զարգացման համար իրենց ծանրակշիռ ներդրումը ունենալ, բացառիկ իրավունք պիտի ունենան նաև սեփականություն ունենանալու: Սա մեր պատկերացումն է»,- ասել է գյուղնախարարը:
Միրզոյանի խոսքով՝ նախատեսվում է հողի սեփականաշնորհման իրավունք տալ նաև ԱՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր ունեն արտադրական նշանակության այգիներ, սակայն դրանք գտնվում են վարձակալած հողերում:

Министр Жирайр Мирзоян: В земельном кодексе планируются поправки для наших соотечественников, не имеющих гражданства Арцаха
15:10 12/03/2018
Все наши соотечественники, не являющиеся гражданами Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), которые своими силами и собственными инвестициями  посадят сады производственного назначения, получат право на приватизацию земли. Об этом заявил министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
По его словам, по предложению ведомства в Земельном кодексе будут внесены соответствующие поправки, передает artsakhpress.am.
«Конституция не позволяет продавать или отчуждать землю иностранным гражданам, за исключением установленных законом случаев. Полагаю, все наши соотечественники, которые являются гражданами других стран, при желании внести свою весомую лепту в развитие  садоводства в Арцахе, должны иметь исключительное право и на собственность. Таково наше представление», – сказал глава Минсельхоза Арцаха.
По словам Мирзояна, право на приватизацию земли планируется предоставить и тем гражданам Арцаха, которые основали сады производственного назначения на арендованных землях.