Սեյրան Նիկողոսյան. Մեր լավագույն հրաձիգներից մի քանիսը լճացման շրջանում են
Նախորդ շաբաթ Երևանում կայացել է գնդակային հրաձգության Հայաստանի մեծահասակների առաջնությունը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփել է առաջնության արդյունքները.
«Օդամղիչ հրացան ու օդամղիչ ատրճանակ վարժություններում մեծահասակների ցուցադրած արդյունքներից գոհ չեմ: Շատերի մոտ լճացում եմ նկատում՝ Հրաչիկ Բաբայանը, Զավեն Իգիթյանը…: Նրանք տաղանդավոր մարզիկներ են, պարզապես հոգեբանական խնդիր կա: Մարզիչներով քննարկել ենք բոլոր հարցերը, փորձել ենք գտնել լուծումներ եւ հետագա աշխատանքն ավելի արդյունավետ կազմակերպել: Պատանիներից ու երիտասարդներից գոհ եմ, բարձր արդյունքներ ցուցադրեցին»,- ասել է Սեյրան Նիկողոսյանը:
Հրաձիգներն այժմ պատրաստվում են Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարին, ապա կմեկնեն Գերմանիա՝ մասնակցելու աշխարհի գավաթի խաղարկությանը.
«Դեռ չենք որոշել՝ ովքեր հանդես կգան Գերմանիայում: Գուցե մի քանի մարզիկներ, որոնց հետ հույսեր ենք կապում, չմասնակցեն աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Ավելի լավ է հնարավորություն տանք երիտասարդներին, քան լճացած մարզիկներին»,- նշել է մարզիչը:
Այս տարին հրաձիգների համար հագեցած է ու կարևոր. աշխարհի առաջնություն, Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղեր…
«Աշխարհի առաջնությանը պատրաստվելու համար դեռ շատ ժամանակ ունենք: Տարվա գլխավոր ստուգատեսին կմասնակցեն ամենաուժեղ հրաձիգները, քանի որ խաղարկվելու են Տոկիոյի ամառային օլիմպիական խաղերի վարկանիշեր:
Ինչպես գիտեք, պատանեկան օլիմպիական խաղերի մեկ ուղեգիր ունենք, որը նվաճել է Հայկ Բաբայանը: Նա շատ լավ մարզավիճակում է: Համոզված եմ՝ Հայկը եզրափակիչ կանցնի:
Աղջիկներից Ալլա Պողոսյանին Եվրոպայի առաջնությունում չհաջողվեց անցնել եզրափակիչ ու պայքարել օլիմպիական ուղեգրի համար: Նա հավասար միավորներ ուներ 8-րդ տեղը զբաղեցրած մարզիկի հետ: Դիմել ենք սպիտակ քարտ ստանալու համար»,- եզրափակել է Սեյրան Նիկողոսյանը:

Тренер сборной Армении: Лучше дать возможность молодым стрелкам, чем застоявшимся спортсменам
В Ереване на прошлой неделе прошел взрослый чемпионат Армении по пулевой стрельбе. Главный тренер сборной Армении Сейран Никогосян, как передает пресс-служба НОК Армении, подвел итоги первенства.
«В стрельбе из пневматических винтовки и пистолета я недоволен результатами взрослых. У многих (Грачика Бабаяна, Завена Игитяна…) наблюдается застой. Они талантливые спортсмены, просто есть проблема с психологией. С тренерами обсудили все вопросы, попытались найти решения и более эффективно организовать дальнейшую работу. Я доволен юношами и молодежью, показавшими высокие результаты», – сказал Сейран Никогосян.
Стрелки сейчас готовятся к мемориальному турниру Зинаиды Симонян, после чего они отправятся в Германию для участия в розыгрыше Кубка мира.
«Еще не решили, кто выступит в Германии. Может, некоторые спортсмены, с которыми связываем надежды, не поедут на Кубок мира. Лучше дать возможность молодежи, чем застоявшимся спортсменам», – отметил наставник.
Этот год для стрелков насыщенный и важный: чемпионат мира, предстоящие в Буэнос-Айресе юношеские олимпийские игры…
«Для подготовки к чемпионату мира еще есть много времени. В главном соревновании года  примут участие сильнейшие, поскольку будут разыгрываться путевки на летние Олимпийские игры в Токио. Как вы знаете, у нас есть одна олимпийская путевка, которую завоевал Айк Бабаян. Он в очень хорошей спортивной форме. Я уверен, что Айк выйдет в финал. У девушек Алле Погосян не удалось пройти в финал чемпионата Европы и побороться за олимпийскую путевку. Она набрала равные очки со спортсменкой, занявшей восьмое место. Мы обратились с просьбой о получении "белой карты"», – резюмировал Сейран Никогосян.