Սննդագետ. Թանկացման հետևանքով կարմիր մսի սպառումը նվազել է
Պարենային մթերքների թանկացումը մի շարք ռիսկեր է առաջացրել ինչպես թերսնուցման, այնպես էլ սննդի անվտանգության առումով:
Panorama.am-ի հետ զրույցում սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը մանրամասնում է, որ գնաճը  բերում է նաև կեղծիքների, որպես օրինակ նշում է թթվասերը, կարագը, երշիկեղենը, որոնցում բուսայուղեր, տրանսճարպեր, մեծ քանակությամբ օսլա են օգտագործվում:Գիտնականի ղեկավարած՝ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնն ուսումնասիրել է, թե ինչպես է ազդել սննդամթերքի գնի բարձրացումը քաղաքացիների սննդակարգի վրա: Տվյալները դեռ ամփոփման ու գնահատման փուլում են, նախնական պատկերն արդեն մտահոգիչ է:
«2017-ին տավարի մսի թանկացում ու թռչնամսի որոշակի էժանացում եղավ: Սննդակարգում սա էական փոփոխության է հանգեցրել: 2015-ին, 2016-ին տավարի մսի սպառումը օրական միջին հաշվով կազմում էր 60-70 գրամ: Թանկացումից հետո կարմիր մսի սպառումը, նախնական տվյալներով, նվազել է 45-50 տոկոսով»,-տվյալներ ներկայացրեց կենտրոնի ղեկավարը:
ԱՎԾ տվյալները՝ մսի թանկացման վերաբերյալ
Տավարի մսի փոխարեն քաղաքացիները սկսկել են հավի միս ավելի շատ գնել. «Եթե 2015-ին, 2015-ին միջին հաշվով օրական 40-45 գրամ սպիտակ միս էին օգտագործում, ապա նախանական տվյալներով, նախորդ տարի սպառումը կազմել է 100 գրամ կամ 250 տոկոս: Այսինքն, մարդիկ կարմիր միսը փոխարինել են սպիտակ մսով»:
Պիպոյանի կարծիքով, սննդակարգի նման փոփոխության մարդիկ գնացել են ստիպված: Հայերը միշտ նախապատվություն են տալիս կարմիր մսին, ճաշատեսակների մեծ մասում էլ կարմիր միս է օգտագործվում:
«Եթե նախկինում մարդկանց մեծ մասը կարտոֆիլը ջեռոց դնում էին խոզի մսի հետ, հիմա հավի մսով են դնում»,-նկատում է նա:
Հավի մսի պահանջարկի մեծացումն անվտանգության առումով ռիսկեր է պարունակում: Վերջերս էր, որ հավի մսում հակաբիոտիկներ հայտնաբերեցին:
«Եթե մարդը սկսել է 2.5 անգամ ավելի շատ հավի միս ուտել, ապա այդ չափով ավելացել է նաև անտիբիոտիկի ռիսկը: Այս պարագայում պետք է ուժեղացվի վերահսկողությունը, պետք է մշտապես հետևեն անվտանգությանը, զգոն լինեն, ուսումնասիրեն՝ արտադրողներն օգտագործո՞ւմ են արդյոք աճի խթանիչներ կերի մեջ»,-նշում է նա:
Սննդագետի խոսքով, օրական 50 և ավելի գրամ սպառում ունեցող մթերքների ռիսկի գնահատում պետք է իրականացվի:
Հայաստանին բնորոշ է մթերքների թռիչքային սպառումը: Օրինակ, ամռան ամիսներին սննդակարգի առաջին տեղերում են ձմերուկը, լոլիկը, վարունգը, տարբեր մրգեր, իսկ ձմռան ամիսներին դրանց օգտագործումը կտրուկ նվազում է, առաջին հորիզոնականներ են գալիս ալրային հենքով պատրաստված թխվածքները, շոկոլադը, հատիկեղենը: Նման տատանումներից խուսափելու համար սննդագետը խորհուրդ է տալիս մշակել ու կիրառել իրատեսական գին հասկացությունը: Նա համոզված է՝ եթե լոլիկի մեկ կգ-ն արժենա 500 դրամ, ապա գնողներ շատ կլինեն: Նկատենք, որ հայաստանյան շուկայում այսօր մեկ կգ լոլիկի, վարունգի գները 1000-1500 դրամ են, հետևաբար անհասանելի շատերի համար: Սննդագետի հաշվարկով, հայաստանյան շուկայում միրգն ու թարմ բանջարեղենն ավելի թանկ են, քան եվրոպական երկրներում:
«Այսօր ամբողջ աշխարհը մարդկանց խորհուրդ է տալիս օրական 5-10 չափաբաժին միրգ-բանջարեղեն ուտել, Հայաստանում հաշվեք, տեսեք ինչ գին է ստացվում»,-մտահոգությունը ներկայացնում է զրուցակիցը:
Նա ընդգծում է, որ սննդամթերքի թանկացման հետևանքով սրվելու է թերսնուցման խնդիրը: Հիշեցնում է, որ թերսնուցումը միայն կալորիաների պակասը չէ:
«Օրինակ, եթե երեխան պետք է օրական ստանա  1200 կկալորիա 700-800-ը ստացել է ցամաք հացից, ապա չեղավ որ երեխան թերսնուցման խնդիր չունի: Երեխան պետք է ստանա իրեն անհրաժեշտ վիտամիները, մակրո և միկրոտարրերը»,-ասում է նա ու ներկայացնում, որ Հայաստանում 250 հազար դրամ աշխատավարձ ունեցող ընտանիքը  երեխաների նորմալ սնունդ ապահովելու համար պետք է առնվազն 150-160 հազար դրամը պետք է հատկացնի սննդին, ինչը բարձր կոմունալ վճարների պարագայում գրեթե անհնար է:
Ընդհանրապես, սննդագետի խոսքով այս ոլորտում պետական միասնական քաղաքականություն պետք է իրականացվի, եվրոպական երկրներում սննդամթերքի անվտանգությանն ուղղված քաղաքականությունն իրականացվում է այնպես, որ երկրում զարգանա գյուղատնտեսությունը, գյուղական համայնքը:
«Հայաստանում փաստացի կարող է լինել մի իրավիճակ, երբ մի գյուղի մանկապարտեզին մատակարարում են ներկրված կաթի փոշուց պատրաստված մթերք, այն պարագայում, երբ գյուղական այդ համայնքն ունի կաթի արտադրություն: Սա իհարկե պարադոքս է, սա նշանակում է, որ ագրարային քաղաքականության ոլորտի պատասխանատուները առնվազն այդ մասնագիտության տենդենցներից հեռու են»,-կարծիք է հայտնում նա:

Эксперт Давид Пипоян: Из-за подорожаний потребление красного мяса сократилось
Подорожание продовольственных товаров вызвало ряд рисков – как в плане недоедания, так и безопасности продуктов питания.
В интервью Panorama.am руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян, получивший в Италии докторскую степень специалиста по качеству и безопасности пищевых продуктов, коснулся данной темы.
По словам Пипояна, инфляция в числе прочего приводит к подделкам. В качестве примера эксперт приводит сметану, сливочное, масло, колбасу, в которых используются растительные масла, трансжиры, крахмал в большом количестве.
Руководимый экспертом департамент оценки риска пищевых цепей изучил, как повлияло повышение в Армении цен на продовольственные товары на рацион жителей республики. Данные пока находятся в стадии оценки и обобщения, однако, как он указал, предварительная картина уже вызывает обеспокоенность.
«В 2017 году наблюдалось подорожание говядины и некоторое снижение цен на мясо птицы. В рационе это привело к существенным изменениям. В 2015-м и 2016 годах потребление мяса в ежедневном расчете составляло 60-70 г. После подорожаний потребление красного мяса, по предварительным данным, сократилось на 45-50%», – сказал Пипоян.
Данные Национальной статистической службы касательно повышения цен на мясо
Вместо говядины граждане начали больше покупать куриное мясо. «Если в 2015 году в среднем потреблялось 40-45 г белого мяса, то, по предварительным данным, в прошлом году потребление составило 100 г или 250%. То есть люди красное мясо заменили белым мясом», – отметил Пипоян.
По его мнению,  люди были вынуждены прибегнуть к таким изменениям в рационе, армянский народ традиционно предпочтение отдает красному мясу, красное мясо    используется и в большинстве блюд.
«Если ранее большинство людей готовили в духовке картофель со свининой, то теперь они используют куриное мясо», – указал собеседник Panorama.am.
Увеличение спроса на куриное мясо содержит риски в плане безопасности. Недавно в курином мясе были обнаружены антибиотики.
«Если человек начал потреблять в 2,5 раза больше куриного мяса, то риск антибиотиков увеличился в том же объеме. В этом случае контроль должен быть усилен, нужно постоянно следить за безопасностью, быть бдительным, проверять, используют ли производители стимуляторы роста в кормах», – сказал эксперт.
По его словам, необходимо провести оценку риска в плане продуктов, ежедневное потребление которых составляет 50 г и более.
Для Армении характерно скачкообразное потребление продуктов. Например, в летние месяцы на первом месте в рационе находятся арбуз, помидоры, огурцы и различные фрукты, а в зимние месяцы их потребление резко уменьшается, первенство перенимают  выпечки из муки, шоколад и крупы.
Чтобы избежать таких колебаний, эксперт советует разрабатывать и применять концепцию реалистичная цена. Он убежден: если один кг томатов будет стоит 500 драмов, покупателей будет много. Следует отметить, что 1 кг томатов и огурцов на армянском рынке сегодня стоит 1000-1500 драмов, соответственно для многих они недоступны. По расчетам эксперта, фрукты и свежие овощи на армянском рынке дороже, чем в европейских странах.
«Сегодня во всем мире людям рекомендуется употреблять 5-10 порций фруктов и овощей в день, в Армении, посмотрите, во сколько это обойдется», – указал он.
Он подчеркнул, что вследствие подорожания продовольственных товаров  обострится проблема недоедания. При этом эксперт обратил внимание на то, что недоедание – это не только нехватка калорий.
«К примеру, если ребенок должен ежедневно получать порядка 1200 калорий, а 700-800 калорий он получает от потребления хлеба, то это вовсе не означает, что у ребенка нет проблемы недоедания. Ребенок должен получать необходимые для его организма витамины, макро и микроэлементы», – отметил он. Пипоян также представил, что для полноценного обеспечения ребенка здоровым питанием семьи с заработком порядка 250 тысяч драмов должны выделять, как минимум, 150-160 тысяч драмов на обеспечение нормального питания детей, что в случае с высокими коммунальными выплатами просто невозможно.
По словам специалиста, в данном случае необходимо проводить единую государственную политику. К примеру, в европейских странах политика, направленная на обеспечение безопасности продуктов питания, реализуется таким образом, чтобы развивалась  сфера сельского хозяйства.
«В Армении фактически может сложиться такая ситуация, при которой детскому саду какого-либо села может быть поставлена импортированная продукция, изготовленная с использованием молочного порошка. И это при том, что в самом селе есть собственное производство настоящего молока. Это, безусловно, парадокс. Это означает, что ответственные за аграрную политику сферы, как минимум, далеки от тенденций профессии», – отметил он.