Նովրուզի տոնին սպասվում է իրանցի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք Հայաստան. Զարմինե Զեյթունցյան
Առաջիկա օրերին կսկսվի իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Հայաստան, ինչը պայմանավորված է Նովրուզի տոներով: Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս սպասվում է, որ Նովրուզին (մարտի 21-ը) մեծ թվով իրանցի զբոսաշրջիկներ կայցելեն Հայաստան:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանն այս այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ իրանցի զբոսաշրջիկների համար Հայաստանն ավելի գրավիչ դարձնելու համար ձեռնարկվում են մի շարք քայլեր:
«Նախորդ տարի Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն Իրանի չորս քաղաքներում կազմակերպել է  միջոցառումներ, իսկ դեկտեմբերին Իրանում կայացած զբոսաշրջային ցուցահանդեսին մասնակցել են հայկական 6 տուրօպերատորներ՝ ներկայացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունները: Այսինքն՝ մշտապես աշխատում ենք, որպեսզի ներկայացնենք Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը»,- ասաց նա:
Զարմինե Զեյցունցյանը նշեց, որ  ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս Իրան -Հայաստան սահմանային անցակետում իրանցի զբոսաշրջիկներին կտրամադրվեն Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները  ներկայացնող բրոշյուրներ,տեղեկատվական թերթիկներ:
«Իրանցիներն այսօր ավելի շատ Հայաստան գալիս են առանց տուրօպերատորների, ուստի իրենց հանգիստն ավելի կազմակերպված լինելու համար  Հայաստանի մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի զշբոսաշրջիկներին: Բացի այդ, Նովրուզի ողջ ընթացքում Հայաստանում կգործի 24-ժամյա թեժ գիծ: Առողջապահության նախարարության և Ոստիկանության հետ պայմանավորվածություն է նաև ձեռք բերվել, որպեսզի Հայաստան ժամանող իրանցի զբոսաշրջիկների համար ակտիվացված աշխատեն ճանապարհային ոստիկանությունն ու շտապօգնության ծառայությունը: Այսինքն՝ սահմանից սկսած ավելի ապահով կդարձնենք նրանց ուղևորությունը»,- ասաց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը նշեց նաև, որ Նովրուզի օրերին Հայաստանի տարբեր վայրերում  շնորհավորական գրառումներ պարունակող պաստառներ են փակցնելու: Պաստառների վրա նշված են լինելու նաև ճանապարհին մոտ գտնվող տեսարժան վայրերի մասին տեղեկություններ, ուր զբոսաշրջիկները կարող են այցելել:
Զարմիեն Զեյթունցյանը հայտնեց, որ 2017 թվականին Հայաստան է այցելել 220 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ, ինչը 2016թ-ի համեմատ 16 տոկոսով ավելի է: Այս տարի ևս, ըստ  նրա,  քայլեր են արվում իրանցի զբոսաշրջիկների աճ ապահովելու համար. «Դեռ չենք կարող ասել, թե որքան զբոսաշրջիկ կայցելի Հայաստանի, բայց պետք է նկատենք, որ տարեցտարի իրանցի զբոսաշրջիկների թիվը մեր երկիր աճում է: Այս տարի ավելացել են նաև Թեհրանից ուղիղ ավիաչվերթները, ինչը ևս կնպաստի զբոսաշրջության աճին»:

Зармине Зейтунцян: С каждым годом число посещающих Армению иранских туристов растет
В ближайшие дни ожидается большой поток туристов из Ирана в Армению, что обусловлено празднованием Новруза. Председатель Государственного комитета по туризму министерства экономического развития и инвестиций Армении Зармине Зейтунцян сегодня на пресс-конференции представила, как встретят туристов в республике.
Как в предыдущие годы, так и в текущем году ожидается, что по случаю отмечаемого 21 марта праздника Новруз (официальное начало нового года по астрономическому солнечному календарю в Иране) Армению посетят многочисленные иранские туристы. Зармине Зейтунцян указала, что проводится ряд мероприятий для того, чтобы сделать Армению более привлекательной для иранских туристов.
«В прошлом году Государственным комитетом были организованы мероприятия в 4 городах Ирана, а в состоявшейся в конце декабря 2017 года туристической выставке в ИРИ приняли участие 6 армянских туроператоров, которые представили туристические возможности Армении. Иными словами, мы постоянно работаем в направлении представления туристической привлекательности Армении», – отметила она.
З. Зейтунцян сообщила, что, как в прошлом году, так и сейчас на погранично-пропускном пункте между Арменией и ИРИ иранским туристам будут предоставлены брошюры и информационные листовки, представляющие туристическую привлекательность РА.
«Иранцы сегодня чаще посещают Армению без туроператоров, посему для обеспечения более организованного отдыха иранским туристам будет предоставлена информация об Армении. Кроме того, в течение праздника Новруз в Армении круглосуточно будет действовать телефон горячей линии. С министерством здравоохранения и Полицией достигнута договоренность, чтобы они работали в эти дни в более активном режиме», – сказала Зармине Зейтунцян.
Председатель Государственного комитета по туризму отметила также, что в дни праздника Новруз в Армении появятся плакаты с поздравлениями иранским туристам. На этих плакатах будут указаны и расположенные поблизости достопримечательности, которые туристы могут посетить.
По словам Зармине Зейтунцян, в 2017 году Армению посетили 220 тыс. иранских туристов, что, по сравнению с 2016 годом, больше на 16%. В этом году, как она указала, также предпринимаются шаги для обеспечения роста числа иранских туристов.
«Пока не можем сказать, сколько туристов посетят Армению, но должны отметить, что с каждым годом число иранских туристов, посещающих нашу страну, растет. В этом году увеличилось и число прямых авиарейсов из Тегерана, что также поспособствует росту туризма», – указала она.