Նովրուզի տոնին սպասվում է իրանցի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք Հայաստան. Զարմինե Զեյթունցյան
Առաջիկա օրերին կսկսվի իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Հայաստան, ինչը պայմանավորված է Նովրուզի տոներով: Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս սպասվում է, որ Նովրուզին (մարտի 21-ը) մեծ թվով իրանցի զբոսաշրջիկներ կայցելեն Հայաստան:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանն այս այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ իրանցի զբոսաշրջիկների համար Հայաստանն ավելի գրավիչ դարձնելու համար ձեռնարկվում են մի շարք քայլեր:
«Նախորդ տարի Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն Իրանի չորս քաղաքներում կազմակերպել է  միջոցառումներ, իսկ դեկտեմբերին Իրանում կայացած զբոսաշրջային ցուցահանդեսին մասնակցել են հայկական 6 տուրօպերատորներ՝ ներկայացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունները: Այսինքն՝ մշտապես աշխատում ենք, որպեսզի ներկայացնենք Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը»,- ասաց նա:
Զարմինե Զեյցունցյանը նշեց, որ  ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս Իրան -Հայաստան սահմանային անցակետում իրանցի զբոսաշրջիկներին կտրամադրվեն Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները  ներկայացնող բրոշյուրներ,տեղեկատվական թերթիկներ:
«Իրանցիներն այսօր ավելի շատ Հայաստան գալիս են առանց տուրօպերատորների, ուստի իրենց հանգիստն ավելի կազմակերպված լինելու համար  Հայաստանի մասին տեղեկատվություն կտրամադրվի զշբոսաշրջիկներին: Բացի այդ, Նովրուզի ողջ ընթացքում Հայաստանում կգործի 24-ժամյա թեժ գիծ: Առողջապահության նախարարության և Ոստիկանության հետ պայմանավորվածություն է նաև ձեռք բերվել, որպեսզի Հայաստան ժամանող իրանցի զբոսաշրջիկների համար ակտիվացված աշխատեն ճանապարհային ոստիկանությունն ու շտապօգնության ծառայությունը: Այսինքն՝ սահմանից սկսած ավելի ապահով կդարձնենք նրանց ուղևորությունը»,- ասաց Զարմինե Զեյթունցյանը:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը նշեց նաև, որ Նովրուզի օրերին Հայաստանի տարբեր վայրերում  շնորհավորական գրառումներ պարունակող պաստառներ են փակցնելու: Պաստառների վրա նշված են լինելու նաև ճանապարհին մոտ գտնվող տեսարժան վայրերի մասին տեղեկություններ, ուր զբոսաշրջիկները կարող են այցելել:
Զարմիեն Զեյթունցյանը հայտնեց, որ 2017 թվականին Հայաստան է այցելել 220 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ, ինչը 2016թ-ի համեմատ 16 տոկոսով ավելի է: Այս տարի ևս, ըստ  նրա,  քայլեր են արվում իրանցի զբոսաշրջիկների աճ ապահովելու համար. «Դեռ չենք կարող ասել, թե որքան զբոսաշրջիկ կայցելի Հայաստանի, բայց պետք է նկատենք, որ տարեցտարի իրանցի զբոսաշրջիկների թիվը մեր երկիր աճում է: Այս տարի ավելացել են նաև Թեհրանից ուղիղ ավիաչվերթները, ինչը ևս կնպաստի զբոսաշրջության աճին»:

High number of Iranian tourists expected to visit Armenia during Nowruz – official
A large number of Iranian tourists is expected to arrive in Armenia in text few days as Iranians celebrate Nowruz, Persian New Year, on March 21, Zarmine Zeytuntsyan, Chairperson of the State Committee for Tourism of Armenia's Ministry of Economic Development and Investments, told reporters on Saturday.
She says steps are being taken to make Armenia more attractive for Iranian tourists. “The State Committee for Tourism organized events in four Iranian cities last year, while six Armenian tour operators took part in the Iranian tourism exhibition in December, introducing Armenia’s tourism opportunities,” she said. “In other words, we are constantly working to present Armenia’s tourist attractions.”
Ms Zeytuntsyan says this year as well Iranian tourists will be provided with tourism flyers and brochures at the Armenia-Iran border checkpoint.
“Moreover, Armenia will operate a hotline around the clock during the whole period of Nowruz. An agreement has been reached with the Health Ministry and Police to intensify the activities of road police officers and ambulance for the Iranian tourists visiting Armenia. Thus, we will ensure a safe trip for them starting from the border,” said the tourism official.
She also added Nowruz celebration and informative posters will be installed in different parts of Armenia.
According to Ms Zeytuntsyan, Armenia welcomed a total of 220,000 Iranian tourists last year, up by 16 percent from 2016. “We cannot say yet how many tourists will visit Armenia, but the number of Iranian tourists visiting Armenia keeps growing year by year. The frequency of direct flights from Tehran has also increased this year, a move that will further boost tourism,” she said.