Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նոր ծրագիր է առաջարկել Հայաստանին: Այն քննարկվել է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի ու Հոսեյն Սամիի գլխավորությամբ Երևան ժամանած Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) առառաքելության պատվիրակության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության փոխանցմամբ, նշվել է, որ ծրագիրն իր բնույթով առանձնահատուկ է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի տնտեսության առաջընթաց զարգացումները: Կողմներն ընդգծել են, որ ծրագրի նոր բնույթը կարող է որպես դրական ազդակ ծառայել ներդրողների համար:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, նշելով 2017 թվականին արձանագրված աննախադեպ բարձր տնտեսական աճի մասին, շեշտադրել է բարեփոխումների շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Ըստ նախարարի՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը այս գործընթացներում մշտական գործընկեր է: Բարեփոխումների շարունակականությունը հատկապես կարևորվել է ապագայում ավելի բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշներ ապահովելու տեսանկյունից:

Новая программа, предложенная МВФ Армении, послужит позитивным месседжем для инвесторов
Международный валютный фонд (МВФ) предложил новую программу Армении, которая была обсуждена сегодня в Ереване в ходе встречи министра экономического развития и инвестиций РА Сурена Караяна и представителей делегации миссии МВФ во главе с Хоссейном Сами.
Как сообщает пресс-служба министерства, в ходе встречи было отмечено, что данная программа по своему характеру уникальна, с учетом прогресса в развитии экономики Армении. Стороны подчеркнули, что новый характер программы может служить позитивным месседжем для инвесторов.
В свою очередь министр Сурен Караян, напомнив о беспрецедентно высоком экономическом росте в 2017 году в Армении, подчеркнул необходимость продолжения проведения реформ.
По словам министра, МВФ является постоянным партнером в данных процессах. Особо отмечена важность продолжения реформ с точки зрения обеспечения в будущем более высоких показателей  экономического роста.