Արցախի նախագահ. Անկախ պետականության վերականգնումը սոսկ հռչակագիր չէր
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 21-ին Անթիլիաս քաղաքում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 100-ամյակին նվիրված համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ, նախագահը նշել է, որ 1918 թվականը մեր ժողովրդի պատմության ամենաբեկումնային ժամանակահատվածներից էր, երբ հայ ժողովուրդը վերականգնեց դարեր առաջ կորցրած իր ազգային պետականությունը:
«Անկախ պետականության վերականգնումը սոսկ հռչակագիր չէր: Այն օտարի կողմից սկուտեղի վրա մեզ մատուցված պարգև չէր: Կործանման եզրին կանգնած մի ժողովուրդ, որ ընդամենը երեք տարի առաջ ենթարկվեց ցեղասպանության և սպանդի, իր մեջ ոչ միայն ուժ գտավ տեր կանգնելու սեփական ճակատագրին ու երկրին, այլ նաև վճռորոշ ճակատամարտերում ջախջախեց ցեղասպան թշնամուն: Նման զարգացումները և հաղթանակները առ այսօր ոմանց համար անհավատալի և առեղծվածային են թվում: Ոմանց, բայց ոչ մեզ, ոչ մեր ժողովրդի համար: Այսպիսի սխրանքի գաղտնիքը Աստծո և իր սեփական ուժերի հանդեպ մեր ժողովրդի անկոտրում հավատքի մեջ է, հարազատ հողի հետ մեկ ամբողջություն լինելու, անսպառ լավատեսության և անձնվիրության մեջ»,-ընդգծել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Բակո Սահակյանը շեշտել է, որ 1918 թվականի սխրագործությունները և դարակազմիկ հաղթանակները մեր ժողովրդի համար տասնամյակներ ի վեր եղել են ներշնչման և ոգևորության յուրահատուկ աղբյուր:
«Դժվար է գերագնահատել այն լիցքը, որ դրանք հաղորդեցին մեր ժողովրդին Երկրորդ աշխարհամարտի տարբեր ճակատներում և Արցախյան ազատամարտի տարիներին: Հիմա էլ դրանք սփյուռքում և հայրենիքում մեր ժողովրդի ազգային հպարտության ու կենսունակության կարևոր բաղադրամաս են հանդիսանում»,- նշել է Նախագահը:
Իր ելույթի վերջում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Արցախը կանգնած է ամուր և հաստատակամ՝ Մայր Հայաստանի ու սփյուռքի հետ միասին մաքառելու հանուն հայոց անկախ պետականության հետագա զարգացման ու զորացման, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, հանուն պայծառ և հուսալի ապագայի:
«Սա է մեր հերոսամարտերի խորհուրդը, և բոլորս պարտավոր ենք անել հնարավորն այս ուղղությամբ»,- եզրափակել է Բակո Սահակյանը:
Համաժողովին մասնակցում էին Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինը, Հայաստանի, Արցախի, սփյուռքի և տարբեր երկրների գիտական, քաղաքական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

Artsakh leader attends conference marking 100th anniversary of Armenia’s Independence in Lebanon
Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Wednesday took part in a solemn opening ceremony of a conference dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Armenia’s Independence in the town of Antelias, Lebanon, where he delivered a speech.
The president noted that the year of 1918 was among the most breakthrough periods of our people’s history when the Armenians restored their lost for centuries national statehood, the Artsakh presidential office said.
“The restoration of the independent statehood was not just a declaration. Neither was it a gift presented to us on a silver platter. People standing at the edge of annihilation who were exposed to a genocide and slaughter only three years before, not only found the power to stand up for their own destiny and country, but also defeated the genocidal enemy in the decisive battles. Such developments and victories still seem to be incredible and mysterious to some. To some, but it is not to us, not to our people. The secret of such a feat lies in the unshakable faith of our nation in God and its own strength, in being a single whole with the native land, in inexhaustible optimism and selflessness,” Sahakyan stressed.
The Artsakh leader highlighted that feats of 1918 and epoch-making victories had been the source of inspiration and stimulation for our people for decades. “It is hard to overestimate the impetus that they gave to our people on different fronts of the Second World War and during the years of the Artsakh liberation struggle. Today they are important components of the national pride and vitality of our people in the Diaspora and the Motherland too,” he noted.
At the end his speech, President Sahakyan underlined that Artsakh was standing firmly and persistently struggling together with Mother Armenia and the Diaspora for further developing and strengthening the independent Armenian statehood, for cementing the Motherland-Diaspora ties, for the bright and reliable future. “This is the token of our heroic battles, and we are all obliged to do everything possible in this direction,” concluded Bako Sahakyan.
Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, representatives of the scientific, political and public circles of Armenia, Artsakh, the Diaspora and various countries attended the conference.