Ուժեք քամիների վտանգի մասին ԱԻՆ հայտարարությունից հետո գյուղատնտեսներին ուղղված հորդորներով հանդես է եկել գյուղատնտեսության նախարարությունը:
«Համաձայն ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հիդրոմետ ծառայության տեղեկատվության` ս.թ. մարտի 24-ին` կեսօրից մինչև մարտի 25-ի կեսօր, հանրապետության տարածքում սպասվում են վտանգավոր ուժգնության քամիներ:
Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Գեղարքունիքում և Սյունիքում քամու պոռթկումները կարող են հասնել 30-35 մ/վրկ-ի, Կոտայքում, Արմավիրում, Արագածոտնում, Արարատում, Վայոց ձորում և Երևանում՝ 20-25 մ/վրկ-ի:
Քամու արդյունքում հնարավոր վնասները նվազեցնելու նպատակով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը հորդորում է ուշադրության կենտրոնում պահել ջերմոցները, մասնավորապես լրացուցիչ ամրացնել թաղանթապատ ջերմոցների ծածկերը, ամուր փակել ջերմոցների օդանցքները»,-ասված է գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվությանև հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տարածած հայտարարության մեջ:

Угроза сильных ветров в Армении: Минсельхоз призывает укрепить теплицы
Министерство сельского хозяйства Армении после предупреждения МЧС об угрозе сильных ветров обращается к фермерам с призывом внимательно следить за теплицами, дополнительно укрепить их крыши, прочно закрыть все щели и дымоходы.
Отметим, сегодня на пресс-конференции начальник Центра метеорологических прогнозов «Армгосгидромета» министерства по чрезвычайным ситуациям РА Гагик Суренян заявил, что проникающие на территорию Армении теплые воздушные массы сталкиваются с холодными потоками с Черного моря. Вследствие данного явления сформируется мощный фронт, который приведет к усилению порывов ветра в республике с полудня 24 марта до полудня 25 марта. Скорость ветра может представлять опасность. По словам Суреняна, порывы ветра в Шираке, Лори, Тавуше, Гегаркунике, Сюнике и Арцахе могут достигать 30-35 метров в секунду, в Котайке, Армавире, Арагацотне, Арарате, Вайоц дзоре и Ереване – до 20-25 м/с.
Как предупредил Суренян, сильные порывы ветра могут привести к повреждениям деревьев или веток, крыш, рекламных щитов и линий электропередачи. В связи с подобными прогнозами Суренян призвал жителей Армении и хозяйствующие субъекты быть предельно бдительными.