Գեղարքունիքի մարզում հաշվետու տարում զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 83 հազարի
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է Սևան քաղաք` ծանոթանալու 2017 թ. Գեղարքունիքի մարզի և համայնքների զարգացման ծրագրերի շրջանակում ըստ ոլորտների իրականացված միջոցառումների արդյունքներին ու 2018 թ. անելիքներին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Բոթոյանը զեկուցել է, որ 2017 թ. սեփական եկամուտների պլանային թվի տարեսկզբի և տարեվերջի համեմատության  արդյունքում արձանագրվել է 10.6 տոկոս աճ: 2017 թ. փաստացի կատարողականը կազմել է 1 մլրդ 519 մլն 744 հազ. դրամ (101,7 տոկոս)՝ 2016 թ. 97,4 տոկոսի փոխարեն:
«Մենք ձեզ հետ պետք է հասկանանք, որ ժամանակակից, զարգացող երկրում քաղաքացիներն ունեն պարտավորություններ: Աշխարհում չկա երկիր, որտեղ աղբահանության համար փող չեն վճարում, չկա երկիր, որտեղ գույքահարկ, հողի հարկ չենք վճարում: Վերանայում եք ձեր բյուջեն, հստակ ձևակերպում եք, բոլոր բարձրացված հարցադրումներով անցնում եք և առանձին-առանձին լուծումներ մշակում: Սուբվենցիայի նոր կանոնը, որը ձևակերպել ենք և սկսել ենք՝ ֆոնդային բյուջետավորումը, մի պարզ սկզբունք ունի. սահմանամերձ գյուղերն առանձին բանաձև է, իսկ բոլոր համայնքների կողքը կանգնելու ենք, եթե ծանրաբեռնվածություն վերցնեն: Ծանրաբեռնվածություն վերցնելը, իհարկե, հարաբերական է. որպեսզի հասկանանք՝ իր ներուժի չափով ճի՞շտ ծանրաբեռնվածություն է վերցնում, թե՞ ոչ, այդ պոտենցիալը պետք է հստակ հաշվարկենք», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Աղբահանության ցուցանիշների մասով զեկուցվել է, որ 2017 թ. տնտեսվարող սուբյեկտների հետ կնքվել է 1725 պայմանագիր, մարզում գրանցված է 2168 իրավաբանական անձ: Կանխատեսվում է, որ 2018 թ. աղբահանության վարձավճարներից հավաքագրվող գումարների աճը 2017 թ. նկատմամբ կավելանա 2.4 անգամ: Վարչապետը շեշտել է, որ աղբահանության սակագինը պետք է համապատասխանի միջին հանրապետական ցուցանիշներին՝ հանձնարարելով վերանայել պլանավորումը: Կառավարության ղեկավարը նաև կարևորել է աղբահանության պատշաճ կազմակերպումը և հատկապես Սևանա լճի հարակից տարածքի մաքրության ապահովումը՝ հաշվի առնելով զբոսաշրջային գրավչության հանգամանքը:
«Չափազանց կարևոր է, որ քաղաքացին հասկանա, որ եթե վճարում է աղբահանության համար, ուրեմն իր կյանքում և կենցաղում բան է փոխվում: Մենք բոլոր մարզերում պայմանավորվել ենք և խնդիր ենք դրել, որ այն գյուղական համայնքները, որոնք տրանզիտային չեն, ծանր մեքենաներ չեն անցնում, մի քանի խնդիր պետք է կարգավորեն՝ պետք է բարեկարգվեն գյուղի ներքին ճանապարհները՝ ոչ ստանդարտ լուծումներ գտնելով, ծուռումուռ ցանկապատերը պետք է ուղղվեն, ներկվեն, պետք է ապահովվի կենտրոնական փողոցների լուսավորությունը և դրվեն աղբամաններ: Այդ քայլն անելու համար շատ գումարներ պետք չեն: Պետք է մտածել, թե ինչպես տեղի ռեսուրսն օգտագործել այդ ամենը հաջողելու գործում»:
Նշվել է, որ մարզի զարգացման գերակա ուղղություններից է զբոսաշրջությունը. հաշվետու տարում զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 83 հազարի, ստեղծվել է սեզոնային 520 աշխատատեղ: 2018 թ. ոլորտում նախատեսվում է իրականացնել 3 մլրդ 24 մլն դրամի ներդրում, կստեղծվի 117 աշխատատեղ: Կալավան համայնքում, որտեղ զբոսաշրջային լուրջ և արդյունավետ ծրագիր է իրականացվում, ստեղծվել է 7 հյուրատուն՝ վարկավորման միջոցով, 2017 թ. այցելուների թիվը կազմել է 1800: Այս տարի ակնկալվում է 5000-ից ավելի զբոսաշրջիկի այցելություն:

Премьер Армении Карен Карапетян поручил очистить территории вокруг Севана от мусора
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня посетил город Севан для ознакомления с результатами мероприятий, проведенных в 2017 году по соответствующим сферам в рамках программ развития Гегаркуникской области и общин, а также с намеченными на 2018 год планами. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, губернатор Гегаркуникской области РА Карен Ботоян доложил премьеру, что в результате сравнения предусмотренных на начало и конец 2017 года доходов зафиксирован 10.6%-й рост. В 2017 году фактическая производительность составила 1 млрд. 519 млн. 744 тысячи драмов (101.7%), а в 2016 году – 97.4%.
«Мы с вами должны понять, что в современном и развивающемся государстве у граждан есть определенные обязательства. В мире нет страны, где бы не платили за вывоз мусора, нет стран, где бы население не выплачивало бы налога на имущество или земельного налога. Вы должны пересмотреть бюджет, четко сформулировать, пройтись по всем поднятым вопросам, разработать и принять конкретные решения», – отметил он.
По словам К. Карапетяна, установлено новое правило субвенции, а принцип бюджетирования фондов для приграничных общин будет иметь специальную формулу. Глава правительства обещал оказывать поддержку всем общинам в случае чрезмерной нагрузки.
По части показателей вывоза мусора было доложено, что в 2017 году с хозяйствующими субъектами было заключено 1725 соглашений, а в области зарегистрировано 2168 юридических лиц. Планируется, что в 2018 году по сравнению с 2017 годом в 2.4 раза увеличится объем средств, собранных с плат на вывоз мусора.
Премьер подчеркнул, что тариф на вывоз мусора должен соответствовать средним республиканским показателям. Карен Карапетян поручил пересмотреть планирование бюджета. Глава правительства также подчеркнул важность надлежащей организации вывоза мусора и особенно обеспечения чистоты на прилегающей к озеру Севан территории, с учетом обстоятельства туристической привлекательности данного региона.
«Чрезвычайно важно, чтобы граждане понимали, что если они платят за вывоз мусора, значит, в их жизни и быту что-то меняется», – сказал премьер.
Он также сообщил, что в сельских общинах, территория которых не является транзитной для грузоперевозок, должны быть приведены в норму дороги, найдены нестандартные решения, кривые заборы выправлены и выкрашены, обеспечено центральное освещение улиц, установлены урны. «Для всего этого больших средств не нужно. Нужно думать, как использовать внутренний ресурс для успешного выполнения данного дела», – сказал К. Карапетян.
Было также отмечено, что приоритетным направлением развития области является также туризм. За отчетный год число туристов составило 83 тыс. человек, было создано 520 сезонных рабочих мест, а в 2018г. планируются инвестиции в размере 3 млрд. 24 млн. драмов, а также создание 117 рабочих мест.