Սահմանամերձ Կարմիրաղբյուրը մի քանի ամսից միջազգային չափանիշներին համապատասխան մարզադաշտ կունենա
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականով մարտի 25-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի  նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն աշխատանքային այցով Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում էր:
«Նախագահի հանձնարարականով եմ այստեղ, և ցավում եմ, որ ավելի շուտ չեմ զբաղվել այս հարցով: Սահմանամերձ գյուղերում ապրող երեխաների համար ավելի շուտ պետք է պայմաններ ստեղծեինք՝ ֆուտբոլով զբաղվելու համար: Կառուցվելիք մարզադաշտը մեծ է լինելու՝  չափսերը 65 մ լայնություն, 110 մ երկարություն»,-լրագրողների հետ զրույցում մանրամասնեց Ռուբեն Հայրապետյանը:
Ըստ ՀՖՖ նախագահի,  կառուցվող մարզադաշտը թույլ է տալու նույնիսկ հանրապետական առաջնության խաղեր անցկացնել:
«Մարզադաշտը կկառուցվի  բոլոր չափորոշիչներին համապատասխան: Կառուցվելու են  նաև հանդերձարաններ: Կարծում եմ, որ մի քանի ամսից կունենանք շատ գեղեցիկ մարզադաշտ»,-ասաց նա:
Ռուբեն Հայրապետյանը համայնքի ներկայացուցիչների հետ զրույցում հույս հայտնեց, որ մի քանի ամսվա ընթացքում մարզադաշտի կառուցապատման աշխատանքները կավարտվեց: Մարզադաշտը սպասարկելու է, ոչ միայն Ներքին Կարմիրաղբյուրին, այլ նաև հարակից Տավուշ և Այգեպար գուղերին:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Բերդի համայնքի ղեկավարը՝ Հարություն Մանուչարյանը, անդրադառնալով նախաձեռնությանը, նկատեց՝ ցավոք սրտի մենք շրջապատված ենք այնպիսի հարևաններով, որ ցանկացած հայ տղամարդ «դատապարտված է» առողջ լինելու և դա առավել ևս պետք է լինի սահմանամերձ գյուղերում:
«Այսօր ֆուտբոլի դաշտի վերականգնումն ունի երկու նշանակություն՝ ոչ միայն սպորտի գծով, այլ նաև ստրատեգիական: Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչները պետք է ֆիզիկապես առողջ լինեն»,-ասաց նա:
Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի գյուղապետը, Լևոն Առաքելյանն էլ  Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հավելեց, որ կբարելավվի իրենց գյուղի երեխաների ֆուտբոլային հմտությունները.

В приграничном армянском селе Неркин Кармирахпюр строится отвечающий всем стандартам стадион
В исполнение поручения президента Армении Сержа Саргсяна накануне, 25 марта, глава Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян с рабочим визитом посетил приграничное село Неркин Кармирахпюр в Тавушской области Армении.
«Нахожусь здесь по поручению президента, и сожалею, что раньше не занялся этим вопросом. Мы должны были гораздо раньше создать условия для футбольных тренировок для детей, проживающих в приграничных общинах. Строящийся стадион будет большим: 65 метров в ширину, 110 метров в длину», – отметил в беседе с журналистами Р. Айрапетян.
По словам президента ФФА, на строящемся стадионе можно будет проводить матчи первенства республики.
«Стадион будет построен в соответствии со всеми стандартами. Будут также построены раздевалки для спортсменов. Считаю, что через несколько месяцев у нас появится замечательный стадион», – отметил он.
Р. Айрапетян в беседе с представителями общины  выразил надежду, что в течение нескольких месяцев будут завершены работы по строительству стадиона.
Отмечается, что стадионом могут воспользоваться и жители близлежащих общин, в частности Тавуш и Айгепар.
В беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель общины Берд Арутюн Манучарян, обратившись к данной инициативе, отметил: К сожалению, мы окружены такими соседями, что каждый армянин, просто обязан вести здоровый образ жизни, тем более в приграничных сёлах.
Он также добавил: «Восстановление футбольного стадиона важно по двум причинам:  не только по части спорта, но и в стратегическом плане. Жители села Неркин Кармирахпюр должны быть физически здоровыми».
В свою очередь староста села Неркин Кармирахпюр Левон Аракелян в комментарии корреспонденту Panorama.am добавил, что навыки детей села по игре в футбол после завершения строительства нового стадиона улучшатся.