«Հայաստանում ՏՏ ոլորտը հաղթում է: Վերջին տասը տարիների ընթացքում մենք ամեն օր տեսնում ենք դրական փոփոխություններ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Ամալյա Եղոյանը:
Գնահատելով անցած տարին, Եղոյանը հիշեցրեց, ոլորտում արձանագրվել է 29.6 տոկոս աճ, ստեղծվել են 281 նոր ընկերություններ, որոնք օգտվում են հարկային արտոնություններից: Խոշոր քաղաքներում՝ Գյումրիում ու Վանաձորում ստեղծվել են տեխնոլոգիական կենտրոններ: Ոլորտի զարգացումը կարևոր է աշխատատեղերի ստեղծման առումով:
«Շատ բուռն էր 2017-ը ոլորտի համար, ստեղծվել է 15 հազար աշխատատեղ»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է 2018-ին, ապա նախագծերը շատ են, ուշադրության կենտրոնում լինելու են մասնավորի ու պետության համագործակցության սերտացումը, Երևանից դուրս նոր ծրագրերի իրականացումը, պաշտոնական Ստեփանակերտի հետ համագործակցությունը:
«Նշեմ, որ Գյումրիում ունենք մոտ 25 ընկերություն: Սա լավ պոտենցիալ է մարզերի զարգացման համար, այդ նպատակով տեղական ու միջազգային մասնավոր ընկերություններին ուղորդել մարզեր»,-ասաց փոխնախարարը:
Նախատեսում են ստեղծել 10 տոկոսով ավելի շատ աշխատատեղեր, քան նախորդ տարի:
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ թափուր աշխատատեղերն ավելի շատ են, քան առաջարկվող մասնագետների թիվն է: Այս առումով շատ կարևոր է տեխնոլոգիական կրթությունը, որը հիմնված կլինի բիզնեսի կարիքի վրա: Խնդիրն առկա է»,-նշեց Ա. Եղոյանը:

Armenia’s IT sector sees 29.6% growth in 2017, official says
Armenia’s information technology (IT) sector continues to grow, with positive dynamics observed in the sphere on a daily basis over the past ten years, a deputy minister of transport, communication and information technologies told a news conference on Tuesday.
Summing up the sector’s achievements in 2017, Amalya Yeghoyan noted the sphere recorded an increase of 29.6 percent, creating 281 new companies enjoying tax privileges. Technology centers have been established in Armenia’s major cities – Gyumri and Vanadzor.
The official says the development of the sector prompted the creation of numerous new jobs.
“2017 was a rather intensive year for the sphere, which created some 15,000 new jobs,” she said.
Amalya Yeghoyan says many new programs are planned for 2018, with the sphere set to focus more on deepening the cooperation between the private and public sectors, implementing new programs in Armenia’s regions, as well as developing cooperation with Artsakh.
“To note, we have about 25 [IT] companies operating in Gyumri. This is a good potential for regional development,” the deputy minister said.
She added 10% more jobs from 2017 are planned to be created this year.
“This is a sphere where vacancies exceed the number of available specialists. In this regard, technology education based on business needs is very important,” she said.